VIDEO Slovensko zvládlo kľúčový duel a postúpilo do štvrťfinále: Nechýbali tvrdé súboje

Radosť mladých Slovákov Radosť mladých Slovákov Zdroj: TASR

TORONTO - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov zvládla kľúčový duel na juniorských majstrovstvách sveta v Kanade, keď v piatok v súboji základnej B-skupiny zdolala v Toronte rovesníkov z Lotyšska 4:2 a zabezpečila si postup do štvrťfinále.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša síce vo 4. min inkasovali ako prví, ale Filip Lešťan o 5 minút vyrovnal na 1:1 a v závere II. tretiny poslal Slovákov do vedenia Miloš Roman. Hneď v úvode tretej časti pridal gólovú poistku obranca Andrej Hatala a v 45. min už na 4:1 zvýšil Marek Sloboda. Lotyšom sa v záverečnej desaťminútovke podarilo už len skorigovať v presilovke o dvoch korčuliarov.

V noci zo soboty na nedeľu tím SR "20" odohrá záverečný duel v základnej skupine, o 2.00 h SEČ nastúpi proti rovesníkom z Ruska v priamom súboji o 3. miesto v B-skupine.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade - piatok:

Slovensko - Lotyšsko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Góly: 9. Lešťan, 39. Miloš Roman (Michal Roman, M. Sloboda), 41. Hatala (Michal Roman, Sádecký), 46. M. Sloboda (Miloš Roman, Grman) - 4. Čukste (Balcers, Buncis), 54. Buncis (Čukste, Dzierkals)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lemelin (USA), Rohatsch - Kohlmüller (obaja Nem.), Suominen (Fín.), 6018 divákov

Zostavy:
Slovensko: Húska - Fehérváry, Černák, Michal Roman, Hatala, Bodák, Grman, Košecký, Hain - Hecl, Sádecký, Pataky - Andrisík, Struška, Oško - R. Bondra, A. Ružička, Studenič - Lešťan, M. Sloboda, Miloš Roman
Lotyšsko: Mitens (56. - 58. Grigals) - Rubins, Čukste, Ponomarenko, Zile, E. H. Jansons, G. Jansons, Zeile, Zeilis - Dzierkals, Balcers, Buncis - Puide, Baranovskis, Apfelbaums - Tralmaks, Krastenbergs, Klaviňš - Blugers, Bernhards, Smirnovs

Aktívnejší vstup do stretnutia vôbec nepriniesol slovenským juniorom pokoj na hokejky, naopak, výrazne preveril ich psychickú odolnosť. Lotyši sa totiž vďaka šťastnému nahodeniu Čuksteho dostali do vedenia, ktoré mohli pri vylúčení Hatalu aj zdvojnásobiť, no Húsku druhýkrát v krátkom slede neprekonali. Pobaltský súper mal výhodu na svojej strane, na ľade však nepôsobil úplne presvedčivo a nevyhol sa individuálnym zaváhaniam. V 9. minúte pristavil brankár Mitens puk za bránkou Zeilemu, ten ho poslal presne na hokejku forčekujúceho Lešťana a bolo vyrovnané. Bokrošovi zverenci pritvrdili v osobných súbojoch, prevzali kontrolu nad stredným pásmom a mohli ísť do vedenia. Dve "gólovky" mal na hokejke Bondra, ale ani v jednej netrafil puk ideálne.

Druhé dejstvo prinieslo množstvo vylúčení, tvrdých súbojov i šancí. Nehral sa konštruktívny hokej, napriek tomu mal zápas mimoriadne bojovný charakter s obetavými zákrokmi. Na oboch stranách sa urodilo aj viacero chýb, za slovenskú stranu ich nepotrestal ani Lešťan, ani Bondra. Lotyši mali k dispozícii 28-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no bez gólového efektu. Nesúrodý charakter mali aj početné prevahy na druhej strane, chýbala im myšlienka či moment prekvapenia. V závere tretiny počas výhody navyše prišla slovenská chyba, po ktorej ušiel Tralmaks, no realizáciu do bekhendového blafáku nezvládol. Slovákom sa napokon snaha o častejšiu streľbu vyplatila, po vyhratom buly v 30. minúte vypálil od modrej Michal Roman a vyrazený puk umiestnil za Mitensa jeho brat Miloš.

Tretiu tretinu odštartovali Bokrošovi zverenci skrátenou presilovkou a tesne po jej konci strelili upokojujúci tretí gól. Sádeckého vyhraté buly posunul Michal Roman na Hatalu, ktorý tvrdou strelou od modrej prestrelil Mitensa. Lotyšskú psychiku to výrazne naštrbilo, čoho výsledkom bol ďalší inkasovaný gól. Miloš Roman napálil puk od modrej na bránku, pred ktorou ho ešte jemne tečoval Sloboda. Ani trojgólové manko neotupilo snahu pobaltského súpera, sedem minút pred koncom dostal ďalšiu dvojnásobnú početnú prevahu a po góle Buncisa sa tešil zo zníženia. Na slovenské hokejky sa opäť vkradla nervozita, no v záverečných okamihoch sa vzchopili a ani pri hre bez brankára už nedovolili Lotyšom ohroziť Húsku.

Hlasy:

Ernest Bokroš, tréner SR: "Padol nám kameň zo srdca, bol to pre nás zápas roka. Boli sme si vedomí toho, že v tejto ťažkej skupine môžeme reálne postúpiť len cez Lotyšov. Vedeli to aj oni a vzájomne sme sa na tento duel pripravili. Stretnutie sme odohrali výsledkovo lepšie, postupujeme a sme veľmi radi za to, že ďalšia generácia chlapcov bude môcť hrať majstrovstvá sveta v áčku."

Erik Černák (obranca SR, kapitán): "Začiatok bol veľmi náročný, ale aj po inkasovanom góle sme hrali veľmi dobre. Zápas sme mali pod kontrolou, boli sme lepší na puku a súpera dostávali pod tlak. Vedeli sme, že musíme zvíťaziť a sme šťastní, že sa nám to podarilo.“

Miloš Roman (útočník SR): "Vedeli sme, že triumf nás posunie do vytúženého štvrťfinále. Lotyši dali gól z prvej strely na bránku, ale my sme zostali pokojní. Boli sme lepší a čoskoro sa nám podarilo vyrovnať. “

Kristaps Zile (obranca Lotyšska, kapitán): "Slováci boli v tomto súboji lepší a zaslúžene zvíťazili. Napriek prehre vieme, že máme na to, aby sme podali lepší výkon. V sérii o udržanie nás čakajú kvalitní Fíni, ale zdolať ich nie je nemožné. Urobíme všetko pre to, aby sa nám to podarilo.“

Viac o téme: Slovensko Lotyšsko