VIDEO Česko potrápilo favorizovanú Kanadu: Skončiť takto je smutné, mali sme na nich!

David Kaše strieľa gólDavid Kaše strieľa gól Zdroj: SITA

MONTREAL - Českí hokejisti prehrali vo štvrťfinále majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov s Kanadou 3:5. Zverenci trénera Jakuba Petra vyhrali v Montreale zásluhou gólu Davida Kašeho prvú tretinu, ale favorizovaný domáci v druhej dvadsaťminútovke zápas otočili vo svoj prospech. Česi si tak aj napriek dobrému výkonu pripísali štvrtú prehru v piatom zápase na turnaji a obsadili konečné šieste miesto.

Mužstvo vedené kapitánom Filipom Hronekom tak nedokázalo ukončiť čakanie na českú medailu na juniorskom šampionáte. Naposledy reprezentácia uspela v roku 2005, keď Česi získali bronz. Odvtedy nedokázali postúpiť do semifinále.

"Bol to jednoznačne náš najlepší zápas na majstrovstvách. Ak by sme takto odohrali celý turnaj, hlavne zápasy proti Švajčiarom a Dánom, mohlo to byť úplne inak," povedal po zápase útočník Tomáš Šoustal. "Nikto nemohol čakať, že budeme Kanadu tlačiť. Boli sme jej ale viac než vyrovnaným súperom. Keby sme neurobili chyby, mohlo to byť o niečom inom. Je smutné takto skončiť. Vyradenie je o to trpkejšie, že sme na nich mali," dodala opora Kelowny v zámorskej lige WHL.

Jakub Škarek pri zákroku Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Český tím nastúpil do kľúčového zápasu turnaja s Škarekom v bránke. Sedemnásťročný jihlavský talent mal od úvodnej minúty viac práce než jeho náprotivok Ingram, zložité situácie však riešiť nemusel. Očakávaný tlak domácich hráčov totiž neprišiel.

V 10. minúte si Česi zahrali prvú presilovú hru, gólovo sa však presadiť nedokázali. Rovnako ako následne Kanaďania pri Zbořilovom vylúčení. Bezgólový stav sa zmenil v 17. minúte, keď Kaše využil nečakaného odrazu puku od hlavného rozhodcu a pohotovou strelou otvoril skóre.

"Prvá tretina bola z našej strany veľmi podarená. Mysleli sme, že na nás vyletia, ale naša taktika bola dobrá. Čakali sme na nich, napádali ich len jedným hráčom a potom ich chytali v strednom pásme. Kanaďanom to utekalo a nevedeli, ako sa cez nás dostať, a potom začali byť nervózni," povedal útočník Šimon Stránský.

Druhá časť ale patrila Kanade. Hronekove vylúčenie síce domáci nepotrestali, ale v 24. minúte už vyrovnal Speers. Následne trafil Roy hornú tyč a v 28. minúte Kanaďania viedli. Zlé postavenie českých hráčov na buly využil Stephens a prekonal Škareka druhýkrát. "Párkrát sme zaspali na vhadzovaní, to sú chyby, ktoré sa proti takémuto súperovi nesmú stávať," ľutoval Adam Musil.

Blake Speers strieľa gól Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Český tím bol pod veľkým tlakom, napriek tomu sa mu podarilo vyrovnať. Šoustal vzal v prečíslení dvaja na jedného zakončenie na seba a prvou strelou v druhej tretine prekonal Ingrama. V 29. minúte išlo celkovo o piatu českú strelu v zápase.

Kanaďanmi ale vyrovnanie neotriaslo, ďalej diktovali tempo a opäť sa dostali do vedenia. Aktívny Stephens síce ešte trafil tyč, obranca Chabot o pár sekúnd neskôr už ale mieril presne.
V 42. minúte bol blízko vyrovnania Nečas, Ingram si však s jeho pokusom poradil a jeho spoluhráči si následne prvýkrát vypracovali dvojgólové vedenie. Škareka prekonal po rýchlej prihrávke spoza bránky Gauthier. Česi sa nevzdali a pohotovo dorážajúcemu Stránskému sa podarilo opäť znížiť, lenže o 43 sekúnd neskôr pridali Kanaďania ďalší gól. Strelcom bol opäť Gauthier.

Šimon Stránský strieľa gól Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

"Mrzí ma, že sme zápas nedotiahli do víťazného konca. Kanadu sme mohli poraziť, na rozdiel od prípravy sme mali veľa šancí. Odohrali sme dobré stretnutie, keby sme takto odohrali všetky, mohol turnaj vyzerať inak. To je ale len keby," povedal brankár Jakub Škarek, ktorý si pripísal 36 úspešných zákrokov.

Kanaďania už v závere dvojgólový náskok udržali a v semifinále sa stretnú so Švédskom, druhú dvojicu tvoria USA a Rusko.

Kanada - Česko 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)
Góly: 24. Speers (Stephens, Joseph), 28. Stephens (Cirelli), 34. Chabot (Stephens, Cirelli), 44. Gauthier (Roy, Clague), 47. Gauthier (Clague, Chabot) - 17. Kaše (Musil, Hronek), 29. Šoustal, 46. Stránský (Nečas, Zbořil)

Viac o téme: Česko Kanada Jakub Škarek Šimon Stránský Adam Musil