VIDEO Obrovské emócie v Záhrebe: Korunovaná Velez-Zuzulová rozplakala domácu legendu

Veronika Velez-Zuzulová s korunou pre slalomovú kráľovnúVeronika Velez-Zuzulová s korunou pre slalomovú kráľovnú Zdroj: TASR

ZÁHREB - Dusivý kašeľ po takmer prebdenej noci a celková slabosť organizmu. To je diagnóza, s ktorou sa chodí k lekárovi, nie na kopec lyžovať. Veronika Velez-Zuzulová však mala pred sebou veľký cieľ. Pre Veroniku Velez-Zuzulovú bolo utorňajšie víťazstvo v slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v chorvátskom Záhrebe nesmierne emotívne. Nielenže ho dosiahla napriek zdravotným problémom, ale korunu snehovej kráľovnej jej odovzdala Janica Kosteličová, ktorá zohrala svoju úlohu na začiatku kariéry slovenskej reprezentantky.

 "Zagratulovala mi a tešila sa so mnou. Vždy som chcela získať túto korunu, na toto víťazstvo nikdy nezabudnem. Prežívala som veľa emócií, keď som bola mladá, trénovali sme spoločne s Janicou. Na moje prvé preteky som nemala kombinézu, tak mi Janica poskytla chorvátsku. Určite by som ju ešte niekde našla," povedala Velez-Zuzulová, ktorá tak bola pre 7500 divákov čiastočne domácou pretekárkou. "Keď sme spolu trénovali, učila som sa aj tunajší jazyk, ale v súčasnosti sa už venujem francúzštine, ktorá zaberá veľa miesta v mojom mozgu," pokračovala s úsmevom druhá najstaršia víťazka slalomu SP.

"Čo sme si povedali na stupňoch s Petrou, to nie je do médií. Keď mi však domáca legenda Janica Kosteličová odovzdávala víťaznú korunku, povedala, že je rada, že stále jazdím a pritom plakala,“ uviedla Veronika Velez-Zuzulová pre slovenské médiá.

Dobrá nálada ju neopúšťala ani napriek chorobe, ktorá ju postihla len večer pred pretekmi. Aj s ťažkosťami zajazdila v prvom kole najlepší čas, v druhom ju prekonala jedine Petra Vlhová. "Necítim sa príliš dobre, takmer som nespala a nenastúpila som v stopercentnom stave, ale na štarte na to nemyslíte, sústredíte sa na čo najlepší výkon," uviedla Velez-Zuzulová, na ktorú ešte v utorok večer čakalo nemocničné vyšetrenie a na ďalší deň presun do dejiska nasledujúcich pretekov v slovinskom Maribore: "Idem na krv, aby sa dala stanoviť liečba, v stredu zamierime do Mariboru, kde potrénujem možno jeden deň a budem súťažiť ďalej." Vďaka prvenstvu a vypadnutiu Mikaely Shiffrinovej zaostáva Velez-Zuzulová v hodnotení disciplíny už iba o desať bodov, matematikou sa však zatiaľ nechcela zaoberať: "Sezóna pokračuje, budem bojovať aj naďalej a uvidí sa, ako to dopadne."

Veronika Velez-Zuzulová na víťaznom Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR

K svojmu heroickému výkonu, keď bola počas pretekov limitovaná zdravotným stavom, ďalej povedala: "Po 1. kole som nemala najlepší pocit, ale keď som videla, ako prichádzajú ostatné dievčatá do cieľa s narastajúcimi odstupmi, vedela som, že toto nebudú jednoduché preteky. V 2. kole som sa snažila atakovať už v úvodnej časti, lebo so vedela, že naspodku už veľa času nezískam. Mala som svoju stratégiu, ktorú som aj naplnila. Tá radosť v cieli stála za to. Splnil sa mi sen zvíťaziť v Záhrebe.“

Jej radosť v cieli bola o to väčšia, že na stupňoch pre víťazky skončila hneď za ňou krajanka Petra Vlhová. Na kopci nad Záhrebom sa zrodilo historické víťazné double v podaní Sloveniek okorenené tretím miestom Češky Šárky Strachovej. V cieli im aplaudovalo 7500 divákov. Za víťazstvo na prestížnych pretekoch Snow Queen Trophy sa dáva korunka pre jej kráľovnú, ktorá je teraz po prvý raz zo Slovenska.

Tak ako stála Kosteličová na začiatku kariéry Velez-Zuzulovej, práve víťazná Slovenka mala vplyv na mladšiu krajanku Vlhovú, ktorá to ocenila. "Keby bola možnosť spoločne trénovať, možno ak by ona bola mladšia alebo ja staršia, mali by sme rovnaký tím a všetko by sme ťahali spolu, potom by sme boli ešte silnejšie. Okolnosti to nedovoľujú, no som šťastná, že mi pomohla a poradila pri mojom vstupe do Svetového pohára. Mojou trénerkou asi nebude, ale možno pri mne niekedy bude v inej pozícii a bude mi pomáhať," uviedla Vlhová.

Veronika Velez-Zuzulová a Petra Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR

Viac o téme: Veronika Velez-Zuzulová Záhreb Janica Kosteličová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy