FOTO Dolámaný Jakeš je už doma: Jubilejná účasť na Dakare sa zmenila na horor!

Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš po prílete na Letisko Viedeň-Schwechat z Rely Dakar.Slovenský motocyklový pretekár Ivan Jakeš po prílete na Letisko Viedeň-Schwechat z Rely Dakar. Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenský motocyklista Ivan Jakeš je už doma z Rely Dakar. Jeho desiata účasť na slávnych vytrvalostných pretekoch vôbec nedopadla podľa predstáv. Po zásahu bleskom ešte dokázal v súťaži pokračovať, pád a niekoľko zranení v ďalšej etape ho však už definitívne zastavili. Bezproblémový nebol ani presun domov na Slovensko, keďže na letisku v bolívijskom La Paz musel preukázať pravosť sadry na zlomenej ruke.

Slovenský motocyklista sa na Slovensko vrátil o niekoľko dní skôr, než pôvodne plánoval. Jeho cieľom na Dakare 2017 bolo celkové víťazstvo, nepríjemné okolnosti však Jakešovu desiatu púť slávnymi pretekmi ukončili skôr. Nepríjemný zážitok ho čakal už v 3. etape, keď ho zasiahol blesk. "Asi na šesťdesiatom kilometri som sa dostal do búrky v horách. Videl som, že sa blýska a niekoľko bleskov som mal aj pred sebou. Hovoril som si, že snáď ma to netrafí. Vtom som pred sebou zbadal zelené svetlo a dostal som ranu do ľavej ruky. Potom som dobre nevidel na ľavé oko, začali ma bolieť i zuby, ucho a celá ľavá strana. Pociťoval som tiež veľkú únavu," poznamenal Jakeš k nepríjemnej udalosti.

Jakeša vtedy od oveľa horších následkov zachránila duchaprítomnosť, keď nepoložil nohu na zem a zároveň ho od zeme odizolovali pneumatiky. Hoci sa Jakeš v nasledujúcej etape vrátil do štartového poľa i napriek následkom, jeho účinkovanie na Dakare nemalo dlhé trvanie. Piatu etapu nedokončil, keďže po nepríjemnom páde ho previezli do nemocnice. Po páde utrpel zlomeninu ruky i ďalšie zranenia.

Pohľad na zlomenú ruku Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA

Zmierený s predčasným koncom sa Jakeš rozhodol pre návrat na Slovensko. Ani odchod z dejiska slávnych pretekov však nebol hladký. "Zamestnanci aerolínií v La Paz nás odmietli pustiť na palubu lietadla s argumentom, že Ivanova sadra je potenciálne nebezpečná zbraň a oni nemajú istotu, že zlomenina je pravá. Nepomohli fotky z röntgenu, ani Ivanove videá z Rely Dakar. Začali sme s Ivanom odlamovať sadru s tým, že on to nejak vydrží a pôjde bez nej. Po vážnych stresoch a kriku sme dosiahli video konferenciu s americkým lekárom, ktorý pozrel na Ivana a utekali sme na palubu," uviedol na Facebooku člen Jakešovho tímu Dick Kvetňanský.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Ivan Jakeš Rely Dakar
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články