Slovensko s najvyššími ambíciami: Po Rakúsku a Slovinsku rovno na majstrovstvá sveta

Jakub Krako
Jakub Krako

BRATISLAVA - Slovenská výprava telesne a zrakovo znevýhodnených športovcov v utorok odcestovala na dlhý trojtýždňový výjazd, počas ktorého absolvuje preteky Svetového pohára v rakúskom Innerkremse, slovinskej Krajnskej Gore aj majstrovstvá sveta v talianskom Tarvisiu. Slováci sa vydali na spoločnú cestu v dobrej nálade.

"Verím, že to spolu vydržíme celých 21 dní, ktoré strávime ako tím. Dúfam, že nás bude obchádzať ponorková choroba," poznamenal s úsmevom Jakub Krako, mnohonásobný paralympijský medailista z Vancouveru či Soči. "Na túto cestu odchádzame s veľkými očakávaniami. Posledné dve majstrovstvá sveta mi veľmi nevyšli. Dúfam, že konečne si splním cieľ a v niektorých disciplínach sa dostanem aj na pódium," pokračoval 26-ročný zrakovo znevýhodnený športovec. Slovenskí hendikepovaní lyžiari už pred Vianocami dosiahli na pretekoch SP hodnotné výsledky a radi by ich minimálne potvrdili aj v najbližších dňoch.

"Vždy je čo zlepšovať, treba dobiehať konkurenciu. Síce sme pred Vianocami na pretekoch SP boli vždy do štvrtého miesta, ale najvyššia priečka nám stále uniká. Medzi sviatkami sme formu doladili a myslím si, že sme na správnej ceste dosiahnuť dobré výsledky," pokračoval Jakub Krako. Aj na najbližších pretekoch budú Slováci bojovať o body do rebríčkov, cez ktoré môžu vyjazdiť pre Slovensko miestenky na budúcoročné zimné paralympijské hry v kórejskom Pjongčangu. "Vyzerá to zatiaľ dobre, keďže všetci dosahujeme vynikajúce výsledky. Na kategóriu môžeme získať maximálne päť miest," prezradil. Je podľa neho Pjongčang blízko alebo ďaleko? "Lepšie by bolo, keby to boli ešte štyri roky. Človek je však už aj netrpezlivý, ako to dopadne. Čaká nás ešte veľa práce, musíme zlepšiť techniku či kondíciu. Som zvedavý, ako to dopadne teraz na MS, a potom uvidíme," dodal Krako.

Podľa šéftrénera slovenskej výpravy Romana Petríka je v tíme SR všetko v poriadku. "Sme plní očakávania. Všetko je nastavené tak, aby sme na pretekoch dopadli dobre. V zjazdovom lyžovaní však jeden nikdy nevie. Je to náročný šport. Máme isté očakávania, ale všetko sa môže rýchlo zmeniť. Po zdravotnej stránke je tím v poriadku, jednotlivcov trápia iba maličkosti. Dôležité bude, aby po každých pretekoch a každom tréningu dôkladne zregenerovali," prezradil R. Petrík. Pred šampionátom v Tarvisiu je optimista. "V Taliansku sme boli minulý rok a celkom dobre to dopadlo. Mohlo by to byť v poriadku. Bol by som rád, keby si každý z tímu vyjazdil medailu," doplnil.

Slovensko na najbližších podujatiach budú reprezentovať zrakovo hendikepovaní športovci Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom, Jakub Krako s Branislavom Brozmanom, Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou, Henrieta Farkašová s Natáliou Šubrtovou, telesne znevýhodnení Martin France a Petra Smaržová. Realizačný tím tvoria tréner Roman Petrík, jeho asistent Martin Makovník a fyzioterapeut Stanislav Kliman. 


Tagy: Jakub Krako Slovensko Roman Petrík

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA