Jakeš mohol po zásahu bleskom aj zomrieť: Z hororového zážitku si už takto uťahuje!

Ivan Jakeš bol ONLINE
Ivan Jakeš bol ONLINE

BRATISLAVA - Slovenský motocyklista Ivan Jakeš si svoju jubilejnú desiatu účasť na Rely Dakar takto rozhodne nepredstavoval. Na Slovensko sa musel vrátiť o niekoľko dní skôr, než pôvodne plánoval. Môžu za to viaceré smolné udalosti, ktoré sa mu počas pretekov prihodili.

Na mimoriadne prestížne preteky sa tvrdo pripravoval a pred odletom sa netajil vysokými ambíciami. "Môžem povedať, že urobím všetko pre to, aby som vyhral. Viem, že Dakar je vždy peklo," tvrdil ešte pred odchodom. Na rely sa mu však na päty lepila smola.


Už v tretej etape mal šťastie v nešťastí, keď ho zasiahol blesk. Intuitívne neoprel nohu o zem, a to mu pravdepodobne zachránilo život. Síce mal dočasne zhoršené videnie a problémy so sluchom, no ako pravý bojovník sa rozhodol v pretekoch pokračovať. Sen o víťazstve sa mu však definitívne rozplynul v 5. etape, kedy si po páde zlomil zápästie a utrpel aj ďalšie zranenia. To znamenalo definitívny koniec na Rely Dakar a návrat domov. Prekliatie pokračovalo aj pri cestovaní, keď 43-ročného Jakeša nechceli na letisku v bolívijskom La Paz pustiť do lietadla. Musel preukázať pravosť sadry na zlomenej ruke.

V utorok 10. januára konečne priletel na viedenské letisko Schwechat a už vo štvrtok 12.1. odpovedal na otázky čitateľov Športiek:
 

Online rozhovor

10:02 - otázka od: Patrik Aké boli vaše pocity po tom, čo vás trafil blesk? (po pár sekundách) Veľmi zmiešané pocity, veľmi som sa zľakol a bál som sa zastaviť. Tie blesky boli všade...

10:02 - otázka od: Tomáš Chcel by som sa spýtať, či ste niekedy neplánovali trénovať spolu so Štefanom Svitkom. Aj naše lyžiarky Zuzulová s Vlhovou mali jedno sústredenie spolu. Nenapadlo Vás niečo podobné? Pred veľa rokmi sme spolu jazdievali...

10:04 - otázka od: Julo Ahoj Ivan! Skore uzdravenie ti prajem. Co mas teraz na plane? Kolko bude trvat liecba? Ahoj, v pondelok mám ešte ďalšie vyšetrenia, takže kauzu blesk snáď už uzavreme. Ruku budem mať štyri týždne v sádre a potom sa uvidí, ale už teraz plánujem ďalšie aktivity. :)

10:05 - otázka od: Rado Ahoj, Viem, ze to je asi neprijemna otazka, ale co bolo horsie - Uder bleskom alebo pad so zlomeninou? Pád je bežná skúsenosť pri jazdení, ale úder bleskom je čudná skúsenosť, ktorú by si človek odpustil..

10:08 - otázka od: Mates Zdravím ťa Ivan! Držím palce, nech sa dáš dokopy a nech zdravie vydrží! :) ... S akými nákladmi ty a tvoj tím počítate na Dakare? Nemáte problém s nedostatkom sponzorov na SR alebo sa do dá nejako zvládnuť? Máme s tým každoročne problém. Náklady na Dakar sú cca 200 tisíc eur a pracujeme na tom intenzívne počas celého roka :-)

10:09 - otázka od: Lukáš Nazdar Ivan! Budúci rok sa pokúsiš vyhrať Dakar? Alebo ťa to odradilo. Chystáš sa na nejaké iné preteky aj? Díky a skoré uzdravenie prajem Moje plány sa nezmenili, všetko je vec rozpočtu a peňazí. Samozrejme, chcel by som ísť aj na iné preteky.

10:13 - otázka od: Gorazd Ahoj Ivan! Rely Dakar je určite neskutočne náročná - ako dlho sa na toto všetko pripravuješ? je to celoročná drina alebo ti stačí pár mesiacov? Samotná príprava pozostáva aj z manažovania a zháňania financií - to je celoročná záležitosť. Fyzická príprava pre mňa začína niekedy v auguste. Počas roka však stále chodím na motorku, aby som to nezabudol ;)

10:14 - otázka od: Milan Zdravím ... jedná sa o neskutočne náročné preteky, ale nie je pre pretekárov deprimujúce, že sa na to pripravujú a nakoniec po niekoľkoých etapách musia končiť? (vám sa to stalo na Dakare niekoľkokrát) Kde teda beriete odhodlanie pokračovať? :) Áno, chcem pokračovať! Sú dobré roky a niekedy sú aj zlé, no takéto veci ma neodradia.

10:18 - otázka od: Miško Dostávaš za skvelú reprezentáciu Slovenska od štátu aj nejaké finančné či materiálne odmeny/pomoc, alebo je to všetko v tvojej réžii? Je to všetko v réžii mojich partnerov a sponzorov...nie štátu

10:20 - otázka od: maros skore uzdravenie, nevadi aj tak si super jazdec Ďakujem moc

10:21 - otázka od: Ján Zdravím. Prajem skoré uzdravenie a všetko dobré v nasledujúcom roku. Mňa by zaujímalo koľko stojí taká mašina na ktorej pretekáte a čím najviac sa líši od klasickej,resp. nie upravenej verzie. Ďakujem Je to motorka, ktorá sa kupuje len na objednávku. Stojí 30-tiscí eur a ďalšie moje úpravy + elektronika ďalších 20-tisíc. Dá sa povedať, že je to úplne iný stroj...

10:22 - otázka od: Juru Zdravim, ziskali ste po udere bleskom nadprirodzene schopnosti? ak ano, vyuzijete ich na zachranu sveta alebo pre vlastny prospech? Áno, už som superman...začal som lietať :-)

10:23 - otázka od: Jakub Ahoj Ivan, v prvom rade vďaka za športové výsledky, potešil si, aj keď si mal tento rok viac smoly ako ja a to už je čo povedať. Ja by som rád vedel, čo plánuješ robiť, keď ťa už súťaženie prestane baviť alebo ťa nedajbože vyradí zranenie..ako vidíš svoju budúcnosť po aktívnej športovej kariére? Ja s priateľmi pracujem na tom, aby som sa stále motal okolo týchto vecí, ktoré ma napĺňajú. Jedno však môžem povedať, ešte sa nechystám končiť!

10:26 - otázka od: Eva Nedá mi nezaželať i touto cestou skoré uzdravenie a želanie všetkého NAJ. Tohtoročný DAKAR s vypadnutím "našej jednotky" skončil, ale už teraz sa tešíme, že ten budúcoročný bude "náš"! Dúfam, že sa vidíme na našich piešťanských Zlatých stuhách v lete! Aj za dcéru Nati zdraví Eva z Piešťan (veľmi ďakujeme za pozdrav "cez Dicka" :D ♥ ) Evička, pekne pozdravujem a ďakujem za sympatie :-)

10:27 - otázka od: Dusan Kuric skore uzdravenie.vela sportovych uspechov prajem Ďakujem pekne

10:34 - otázka od: peto cauko ivan, ake su tvoje oblubene sporty a kto je tvoj vzor? Sledujem motoristické športy všeobecne, mám veľmi rád rely na autách. Mám rád Carlosa Sainza juniora a Sebastiana Loeba. Lyžovanie taktiež sledujem, kedysi som aj lyžoval. Pozrem si rád aj hokej. Veľa kamarátov mám aj futbalistov. Športom žijem celý život.

10:35 - otázka od: Milan Ivan, ďakujeme za super reprezentáciu, aj keď to nevyšlo úplne tento rok. Chcem sa spýtať, ako pretekár si môžeš dovoliť jesť nezdravé veci alebo počas prípravy sa stravuješ ako futbalisti, prípadne iní vrcholoví športovci? Skoré uzdravenie Ja jem úplne všetko. Nedávam si pozor na to. Mám rád kolená, rebierka a určite si to doprajem, keď je príležitosť :-)

10:35 - otázka od: Miro Ivan prajem skoré uzdravenie.Ako vychádzaš so Štefanom Svitkom? Akceptujeme sa :-)

10:40 - otázka od: Maťo Čo je pre teba vrchol kariéry? Čo by si chcel dosiahnuť ako úplný top?? Ahoj, absolútny vrchol by bol pre mňa vyhrať Rely Dakar - teda to, čo som robil celý život...

10:40 - otázka od: pasta Ivan kedy sa oholíš? :) Neoholím :-)

10:40 - otázka od: Ján Nazdar Ivan. Venuješ sa aj niečomu inému popri Dakaru ? (nejaká práca, iné zamestnanie, koníčky) ? Mám živnosť a venujem sa aj iným činnostiam, samozrejme. Rád by som sa živil iba motorkami, ale na Slovensku to asi nie je možné :/

10:42 - otázka od: Igor Ahoj ivan nemysliš si že by sa mal dakar presunúť na iný čas pre tie dažďe ?? A rozprávaš sa počas preteku zo števom ? Dakujem :) Rozprávame sa...Stačilo by z toho Dakaru vynechať Bolíviu a bolo by všetko ok :)

10:47 - otázka od: Igor To nepusti Evo Morales :D Ozaj podal si mu ruku ? Aky je to človek ? Tento rok som sa s ním nestretol. Pred dvomi rokmi som sa s ním osobne stretol na pódiu. Jedno stretnutie nedokáže odhaliť človeka si myslím.

10:49 - otázka od: Tomo No škoda že to neklaplo. Ďalší rok bude lepší. Čo David fretigne? Bežala spolupráca? Pomohlo v nejakom smere počas preteku? Ako je na tom technika? Je niečo na šrot a výmenu alebo to moto prežila? Detto kokpit? Bude na rok nová motorka alebo ešte poslúži táto? Podarilo sa dostať aj k fabrickym vychytavkam ako Pistovi? 52jky tlmiče a pod.? Nešiel by si radšej Dakar opäť v Afrike? Popr. Neuvažuje o Aeco race popr intercont. Rallye? Dik Motorka neviem ako skončila. Neviem v akom je stave, nevidel som ju. Prebral som sa až v helikoptére. David je v pohode úplne, konzultoval som s ním nejaké navigačné veci a pérovanie motorky. Dúfam, že na nový rok bude nová motorka. Nie, mne sa v Južnej Amerike páči :-)

10:49 - otázka od: Sandra Si suknickar? Vazis si zeny? Ten, kto ma pozná, vie :-)

10:50 - otázka od: František Dobrý den Pán Jakeš chce sa opytat ako tieto smolne situacie na tamojsom dakare zanechali na vasej sportovej psychike? Ja som okresaný dosť takýmito situáciami. Myslím si, že žiadne :-)


Tagy: Ivan Jakeš

Zdroj:
športky
Foto:
Ján Zemiar

DISKUSIA