Ďalšia hanba atletiky: Svet elitných šprintérov je plný špiny, čistý zostal už len Bolt!

Nesta Carter, Asafa Powell, Nickel Ashmeade a Usain Bolt
Nesta Carter, Asafa Powell, Nickel Ashmeade a Usain Bolt

ŽENEVA - Dopingový prípad jamajského atléta Nestu Cartera, ktorý mal pozitívny test pri spätnom preverovaní vzoriek z olympijských hier 2008 v Pekingu, pošpinil povesť ďalšieho elitného šprintéra.

Jamajský šprintér Usain Bolt prišiel o zlatú medailu zo štafety na 4x100 metrov z OH 2008 v Pekingu. Doplatil na dopingový prehrešok svojho krajana, ktorý mal v opakovanom teste vzorky z OH pozitívny nález na zakázaný stimulant metylhexanamín. Boltovi na konte zostalo osem zlatých olympijských medailí.

Znamená to diskvalifikáciu štafety Jamajky v zložení Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt a Asafa Powell, ktorá pôvodne vo finále triumfovala vo svetovom rekorde 37,10 sekundy. Zlato pripadne kvartetu z Trinidadu a Tobaga v zostave Keston Bledman, Marc Burns, Emmanuel Callender, Richard Thompson (38,06 s). Striebro poputuje do Japonska a bronz do Brazílie.

Nesta Carter teraz čelí zákazu činnosti od Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF). Pred komisiou MOV svedčil 17. októbra prostredníctvom videokonferencie. Šprintér vtedy tvrdil, že v roku 2008 užíval doplnky výživy, ktoré mu odporučil jeho tréner Stephen Francis. "Atlét uviedol, že v čase odobratia dopingových vzoriek užíval prípravky Cell Tech a Nitro Tech a nikdy mu nezistili doping. Nevedel, že tieto doplnky výživy mohli obsahovať zakázané látky," píše sa v rozhodnutí MOV. 

Už po trojnásobnom úspechu v Riu v auguste minulého roka Bolt vyhlásil, že by dokázal žiť aj s tým, keby dodatočne prišiel o zlato zo štafety z Pekingu. "Nemyslím si, že by to bola škvrna na mojom odkaze. Už som opakovane dokázal, že som všetko dosiahol čistou cestou, takže z toho nemám stres. Je to niečo, čo nechcem, ale zároveň nemôžem ovplyvniť. Taký je život," uviedol Bolt.

Deväť z desiatich najrýchlejších bežcov na 100 metrov v histórii bolo spájaných s užívaním zakázaných látok. Jediným čistým šprintérom v elitnej spoločnosti zostal jamajský svetový rekordér Usain Bolt.

Prehľad desiatich najrýchlejších šprintérov histórie a ich dopingovej minulosti (podľa agentúry SID):
 
1. Usain Bolt (Jam.), 9,58 sekundy, bez podozrenia,
 
2. Tyson Gay (USA), 9,69, ročný dištanc (2013),
 
3. Yohan Blake (Jam.), 9,69, tri mesiace dištanc (2009),
 
4. Asafa Powell (Jam.), 9,72, 18 mesiacov dištanc, znížili na šesť mesiacov (2013),
 
5. Justin Gatlin (USA), 9,74, dvakrát trestaný (2001/2006),
 
6. Tim Montgomery (USA), 9,78, dva roky dištanc (2005),
 
7. Nesta Carter (Jam.), 9,78, pozitívny spätný test z OH 2008 (2017),
 
8. Maurice Greene (USA), 9,79, v procese s koučom Marion Jonesovej obvinený svedkom z platenia za doping, bez trestu (2008),
 
9. Ben Johnson (Kan.), 9,79, dvakrát trestaný (1988/1993 doživotný dištanc),
 
10. Steve Mullings (Jam.), 9,80, doživotný dištanc (2011).

Tagy: Usain Bolt

Zdroj:
ČTK, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA