VIDEO Z jasného zápasu sa stala poriadna dráma: Federer bojoval s Wawrinkom dlhých päť setov

Stan Wawrinka
Stan Wawrinka

MELBOURNE - Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal prvým finalistom mužskej dvojhry na grandslamovom Australian Open. Štvornásobný melbournsky šampión zdolal v strhujúcom semifinále ako turnajová sedemnástka svojho krajana a nasadenú štvorku Stana Wawrinku po päťsetovej bitke 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3. V nedeľu bude bojovať o rekordný 18. titul z podujatí veľkej štvorky proti víťazovi súboja medzi dlhoročným rivalom Španielom Rafaelom Nadalom a Bulharom Grigorom Dimitrovom.

Federer upravil vzájomnú bilanciu s Wawrinkom na 19:3. Na harde s ním ešte neprehral, pričom v štrnástich dueloch stratil iba päť setov. Pre 35-ročného rodáka z Bazileja to bude prvé grandslamové finále od septembra 2015, keď na US Open nestačil na Srba Novaka Djokoviča. Doposiaľ poslednú grandslamovu trofej získal v júli 2012 vo svojej "obývačke" na tráve vo Wimbledone, v Melbourne Parku triumfoval v rokoch 2004, 2006, 2007 a 2010.

Semifinálový zápas v zaplnenej aréne Roda Lavera začal aktívne, často chodil na sieť a za stavu 2:1 si vypracoval tri brejkbaly. Wawrinka ich odvrátil a v piatom geme mal dve možnosti prelomiť súperov servis. Federer si však udržal podanie a v koncovke setu slávil úspech, keď v dvanástom geme Wawrinka pokazil tri bekhendy.Federer ťažil rovnako ako v priebehu celého turnaja z výborného pohybu po dvorci a kvalitného podania, zahrával loptičky rýchlo po odskoku. O osude druhého dejstva rozhodol Federerov brejk v šiestom geme, po skončení ktorého si Wawrinka vybil frustráciu na svojej rakete.

V treťom sete vlaňajší víťaz US Open pritvrdil na returne a po dvoch brejkoch ho získal jasne vo svoj prospech. Na Federera doľahla kríza a na začiatku štvrtého dejstva po tretí raz za sebou prišiel o podanie. Bleskovo síce kontroval rebrejkom, no záver setu patril Wawrinkovi. Za stavu 4:4 po skvelom obhodení zobral súperovi servis a po potvrdení brejku si vynútil piaty set. Na jeho začiatku nevyužil tri brejkbaly, čo sa mu vypomstilo. Za stavu 2:3 po sérii nevynútených chýb stratil podanie a Federer už dotiahol zápas do úspešného konca.

"Mám pocit, že to prišlo ako blesk z čistého neba. Je to úžasný pocit: ani v najbláznivejších snoch by som nepredpokladal, že sa na tomto turnaji dostanem takto ďaleko. Finále je však realitou a konečne sa nemusím zdráhať hovoriť o ňom, keď som túto tému dosiaľ odmietal. Človek nikdy netúži čeliť súperovi so sebavedomím, ale bez ohľadu na jeho meno ma v nedeľu taký čaká," povedal Federer v rozhovore s Jimom Courierom ešte na dvorci.  

Federer k možnému finále proti obrovskému rivalovi Nadalovi skonštatoval: "Nechám na dvorci všetko aj za cenu, že potom päť mesiacov nebudem chodiť. Rafa mi dodal tie najväčšie výzvy a dávnejšie som proti nemu absolvoval až priveľa zápasov na antuke. Som jeho najväčším fanúšikom, má úžasnú hru. Za tie roky sme absolvovali mnoho veľkých bitiek a zrejme ani jeden z nás nečakal, že by sme sa tu mohli stretnúť vo finále. Vlani som bol na otvorení jeho akadémie a povedal som mu, že by bolo pekné zahrať si aspoň charitatívny zápas. Ja som vtedy bol na jednej nohe, on mal zranené zápästie, tak sme si aspoň pinkli s mládežou, na viac sme sa nezmohli. Teraz teda obaja zažívame mimoriadne chvíle." 

muži - dvojhra - semifinále:
Roger Federer (17-Švajč.) - Stan Wawrinka (4-Švajč.) 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3


Tagy: Roger Federer Stan Wawrinka

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
SITA; Video: youtube

DISKUSIA