Finále sestier Williamsových sľubuje veľký boj: Prehrať nemôže ani jedna!

Serena Williams a Venus Williams sa pobijú o titul na Australian Open
Serena Williams a Venus Williams sa pobijú o titul na Australian Open

MELBOURNE - Deviaty raz je pred finále dvojhry žien na grandslamovom tenisovom turnaji isté, že víťazkou bude Američanka Williamsová. Serena má v takýchto zápasoch proti svojej sestre Venus bilanciu 6:2 vrátane triumfu 7:6 (4), 3:6, 6:4 práve na Australian Open v Melbourne už v roku 2003. Celkovo vedie 16:11, uspela v siedmich z ostatných ôsmich vzájomných súbojov. Nielen preto je jasnou favoritkou sobotňajšieho duelu, ktorý sa v Rod Laver Arene v metropole Viktórie začne o 9.30 h SEČ.

"Keď som na kurte proti Serene, čelím podľa mňa najlepšej bojovníčke na okruhu. Zároveň si však nemyslím, že ja som v tomto smere zanedbateľná. Dokážem vzdorovať akýmkoľvek papierovým predpokladom. Nebude to však jednoduché, to teda vôbec nie, Serena je super úžasná," povedala podľa portálu turnaja Venus, v 36 rokoch najstaršia finalistka na Majors, odkedy sa takto ďaleko dostala na Wimbledone 1994 jej krajanka s českým pôvodom Martina Navrátilová. Štrnásťročná pauza medzi dvoma finále na niektorej položke veľkej štvorky je rekordom tzv. otvorenej éry. Rodinné derby bude jednoznačne najstarším grandslamovým finále v Open Ere. Súčet vekov Williamsových je 71 rokov a 351 dní, na US Open 2015 dali Talianky Flavia Pennettová a Roberta Vinciová dokopy 66 rokov a 58 dní. 

"Toto je azda najvýznamnejšia udalosť našich kariér. Nemôžem hovoriť za sestru, ale pre mňa určite. Nikdy som nestratila nádej, že si proti sebe ešte zahráme takýto zápas. V ostatných rokoch ma sústavne stresovalo a trápilo, či Venus bude v poriadku a schopná hrať vzhľadom na tú jej chorobu, opakovane ma prekvapovali niektoré jej prehry. Zároveň som si hovorila, aké úžasné je už len to, že vôbec pokračuje. Po tom všetkom, čím prešla, si neviem pomôcť: pred sobotou to vnímam tak, že bez ohľadu na výsledok nemôžem prehrať. A ona tiež nie, takže je to skvelá situácia," popísala nastavenie Serena podľa webu Tenisovej asociácie žien (WTA). 

Zatiaľ čo sedemnásobná grandslamová šampiónka v singli Venus od sezóny 2003 čakala na svoje ďalšie finále na južnej pologuli, o rok mladšia Serena získala tituly aj v rokoch 2005, 2007, 2009, 2010 a 2015. Dovedna má tých vrcholných vo dvojhre 22 a môže osamieť na historickej druhej priečke pred Nemkou Steffi Grafovou. Vedie Austrálčanka Margaret Courtová (24). Serena dosiaľ naposledy na takto významnej scéne uspela minulý rok na Wimbledone. Venus čaká od Wimbledonu 2008 a vo finále je premiérovo od medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka 2009 na londýnskej tráve (6:7 /3/, 2:6 proti sestre). Počas newyorských US Open 2011 jej diagnostikovali ochorenie imunity Sjögrenov syndróm. 

"Splnil sa náš najväčší sen. Moja veľká sestra je pre mňa totálnou inšpiráciou. V podstate je mojím svetom a životom. Nesmierne ma teší, že sa jej tu takto darí," vyhlásila Serena. Najvyššie renkingovo postavenou hráčkou, ktorú Venus na tomto podujatí vyradila, bola Ruska Anastasia Pavľučenkovová, 27. v systéme. Priemer má hodnotu 91, sestrin 53. Serena mala v ceste jednu členku Top 10, a to Britku Johannu Kontovú (9.) vo štvrťfinále. Turnajom prechádza bez odovzdania čo i len setu, pred deviatimi rokmi takto bezchybne triumfovala Ruska Maria Šarapovová. 

V trojseťákoch proti Venus je to pre Serenu 7:4, v tajbrejkoch 9:5, na GS tiež 9:5, na tvrdom povrchu 10:8, v dueloch o trofej 8:3. Víťazka úvodného setu prehrala len v 4 z doterajších 27 stretnutí. Rivalita trvá od Australian Open 1998, vtedy v 2. kole uspela Venus 7:6 (4), 6:1. Rodinný súboj sa dosiaľ naposledy konal vo štvrťfinále US Open 2015, Serena sa presadila 6:2, 1:6, 6:3. 

Venus na prípravnom podujatí na Novom Zélande nenastúpila na osemfinále pre pravú ruku a v tomto kontexte spätne skonštatovala: "Úprimne hovorím, že v tom Aucklande nič nesignalizovalo, čo dosiahnem v Melbourne. Samozrejme, snívala som o úspechu, pretože v medzisezónnom období som tvrdo makala, ale ten začiatok nebol práve skvelý. Kým to však skúšate, máte šancu. Preto som teraz tu." 

Serena je vo svojom 29. veľkom finále (22:6), Venus v pätnástom (7:7). Prvá má 71 singlových titulov, druhá 49. Na Australian Open zhodne štartujú 17. raz, čo je najviac spomedzi aktívnych hráčok. Tretia je Daniela Hantuchová (16). Serena je podľa počtu finále na GS na štvrtom mieste v Open Ere za Američankami Chris Evertovou (34 - 18:16) a Martinou Navrátilovou (32 - 18:14) a Nemkou Steffi Grafovou (31 - 22:9). 

Patrickom Mouratoglouom trénersky dozorovaná Serena sa môže k 30. januáru posunúť pred Nemku Angelique Kerberovú nazad na čelo hodnotenia. Potrebuje na to sobotňajšie víťazstvo. Kerberová sa premiérovo vo svojej kariére dostala na vrchol 12. septembra 2016 po víťazstve na US Open. Stala sa 22. líderkou v histórii. Mladšia zo sestier Williamsových úradovala vo svojom šiestom funkčnom období 186 týždňov (18. februára 2013 - 11. septembra 2016), celkovo ich ako jednotka má na konte 309. Serena vlani v Melbourne prehrala vo finále práve s Kerberovou. 

Richardom Williamsom, Oracene Priceovou a Davidom Wittom vedená Venus bola jednotkou renkingu 11 týždňov, naposledy už 7. júla 2002. Aktuálne figuruje na 17. priečke, v online prepočte jej patrí 11. miesto, triumf by jej zabezpečil 8. pozíciu. 


Tagy: Venus Williamsová Serena Williams ová

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA