VIDEO Federer by s Nadalom prijal aj prehru: Krásna bodka za finále tenisových legiend

Rafael Nadal a Roger Federer
Rafael Nadal a Roger Federer

MELBOURNE - Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil nad Španielom Rafaelom Nadalom za 217 minút 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 v nedeľňajšom finále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. V rozhodujúcom sete sa Federer dostal z manka 1:3. V "maratónoch" teraz má štatistiku 27:20, zdolaný 19:9.

Federer získal svoj 18. titul na veľkej štvorke, premiérový od Wimbledonu 2012 a piaty na južnej pologuli po sezónach 2004, 2006, 2007 a 2010. V historickom prehľade na Majors vedie už o štyri trofeje pred Američanom Petom Samprasom a práve Nadalom (zhodne 14), ktorý čaká na pokračovanie od parížskeho Roland Garros 2014. 


"Nenachádzam slová, ´Rafa´ ich predo mnou povedal toľko skvelých. Gratulujem mu k úžasnému a perfektnému comebacku. Podľa mňa ani jeden z nás neveril, že v Austrálii budeme vo finále, keď sme sa stretli v jeho akadémii pred nejakými 4-5 mesiacmi. A teraz sme tu... Som šťastný za nás oboch a dnes by som bral aj prehru s týmto súperom. Tenis je nezhovievavý, niet v ňom remíz. Ak by boli, jednu by som v tomto prípade privítal. Ďakujem môjmu tímu, máme za sebou trochu odlišných šesť mesiacov oproti normálu. Rovnako však ďakujem aj Rafovmu zázemiu, že ho udržiava v hre. Naše odvetvie ho totiž potrebuje. Chodím sem už takmer 20 rokov, vždy som si to vychutnával a moja rodinka tiež. Dúfam, že sa uvidíme o rok. Ak nebodaj nie, bola to nádherná jazda a v tejto chvíli nemôžem byť naplnený väčšou radosťou," povedal Federer po tom, ako mu legendárny Rod Laver vo "svojej" aréne odovzdal Norman Brookes Challenge Cup.

Federer vynikol na esá 20:4, obaja urobili po tri dvojchyby. Švajčiar mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 73:57, Španiel skončil na striedmejších hodnotách 35:28. Víťaz premenil 6 z 20 brejkbalov, zdolaný 4 zo 17. Na jednotlivé fiftíny to bolo 150:139. 

"Roger si to zaslúžil - dnes azda o niečo viac ako ja. Myslím si, že je nazad v optimálnej forme a bude útočiť aj na ďalšie grandslamové tituly. Je úžasné, ako zahral po takej dlhej odmlke. Považujem za veľmi ťažké dokázať čosi také. Gratulujem jemu aj celému tímu. Pre mňa to bol úžasný mesiac v Austrálii, prvý raz v kariére som ho tu strávil celý, bol som aj v Brisbane a Sydney. Melbourne navždy bude mať miesto v mojom srdci. Tvrdo som pracoval na tom, aby som sa dostal tam, kde teraz som. Neprestanem sa snažiť. Cítim, že po ťažších časoch so zraneniami som späť na špičkovej úrovni. Budem bojovať, aby som mal skvelú sezónu. V tej ďalšej sa budem usilovať o túto trofej. Je predsa len krajšia ako tá pre zdolaného, ktorú držím už tretí raz," podotkol Nadal. 

Tridsaťpäťročný Federer znížil v bilancii zo vzájomných duelov s tridsiatnikom Nadalom na 12:23. Nadviazal na predvlaňajšie finále zo svojho rodného Bazileja (6:3, 5:7, 6:3). Priamo v metropole Viktórie upravil na 1:3, rivalovi okrem iného podľahol vo finále ročníka 2009 (konkrétne 5:7, 6:3, 6:7 /3/, 6:3, 2:6). 

Federer si odnáša 2000 bodov do svetového rebríčka ATP vo dvojhre a prémiu 3 700 000 AUD, Nadalovi patrí 1200 bodov a 1 850 000 AUD. Obaja v minulosti boli lídrami renkingu. Švajčiar sa v pondelok posunie zo 17. miesta nazad do Top 10, Španiel poskočí z 9. na 6. post. 


Tagy: Rafael Nadal Roger Federer

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA