Nad ruskými atlétmi visí veľká hrozba: Prídu po olympiáde v Riu aj o svetový šampionát v Londýne?

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: archív Športiek; koláž Športky/kt

MONACO - Ruským atlétom hrozí, že po olympijských hrách v Riu de Janeiro 2016 prídu aj o účasť na majstrovstvách sveta v Londýne 2017. Nepredpokladá sa, žeby do augustového vrcholu sezónu nastala v ruskom antidopingovom programe náprava zodpovedajúca zmene myslenia majúca za následok účasť športovcov na medzinárodných akciách. Inými slovami, Rusi stále neurobili dostatočný pokrok v boji proti dopingu. Vyplýva to zo zasadnutia Rady Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) v Monaku.

IAAF suspendovala ruských atlétov zo všetkých medzinárodných súťaží ešte v novembri 2015 po tom, čo Svetová antidopingová agentúra vo svojej správe skonštatovala hrubé porušovanie antidopingových štandardov ruskou stranou. Od februára 2016 sa testovanie v Rusku deje pod kuratelou Antidopingovej agentúry Veľkej Británie, pretože ruská antidopingová inštancia dostala zákaz narábať so vzorkami v dôsledku rozsiahlych obvinení z korupcie a zneužívania moci. Minulý mesiac IAAF poskytla 35 Rusom, ktorí požiadali o možnosť predstaviť sa na halových majstrovstvách Európy v Srbsku (3.-5. 3.), nádej, že sa tak môže stať. Prísne stráženou podmienkou je však dištancovanie sa od tréningu v ruskom prostred a prijatie antidopingového programu IAAF. Ak toto zmienení ruskí atléti dodržia, budú môcť štartova v Belehrade, ale nie pod ruskou vlajkou. 

Šéf svetovej atletiky Sebastian Coe zároveň vyhlásil, že IAAF s okamžitou platnosťou ruší pravidlo o možnosti zmien v štátnej príslušnosti atlétov. Dôvodom je jeho časté zneužívanie. Rozhodnutie sa netýka 15 žiadostí o zmenu, ktoré už sú v procese vybavovania. "Súčasný systém tak ako je nastavený, nemôže byť trvalo udržateľný," uviedol bývalý skvelý britský strednotratiar Coe. Doplnil, že už sa pripravuje nové znenie pravidla o atletických transferoch. 

"Hovoril som s predstaviteľmi mnohých atletických federácií, ktorých dennou agendou je schvaľovanie prestupov športovcov do iných krajín. Tento systém sa nedá trvalo udržať," uviedol Coe a pridal aj konkrétne príklady. "Ide najmä o bežcov z Kene a Etiópie, ktorí húfne a často menia štátnu príslušnosť a potom víťazia vo farbách inej krajiny. Kenská rodáčka Ruth Jebetová ako reprezentantka Bahrajnu vyhrala na olympiáde v Riu beh na 3000 m cez prekážky, to isté platí o striebornej maratónkyni Eunice Kirwovej," doplnil Coe. 

Viac o téme: Rusko
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: archív Športiek; koláž Športky/kt
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy