Prvé preteky na majstrovstvách priniesli obrovské prekvapenie: Superfavoritky jazdy nedokončili

Nicole Schmidhoferová sa raduje z výhryNicole Schmidhoferová sa raduje z výhry Zdroj: SITA

ST. MORITZ - Nečakanou majsterkou sveta v superobrovskom slalome sa na šampionáte vo švajčiarskom St. Moritzi stala Rakúšanka Nicole Schmidhoferová. Dvadsaťsedemročná pretekárka, ktorá doteraz nikdy nevyhrala ani preteky Svetového pohára, odsunula na druhé a tretie miesto favoritky Tinu Weiratherovú z Lichtenštajnska a Švajčiarku Laru Gutovú.

Weiratherová, ktorá vlani v St. Moritzi vyhrala generálku na MS v rámci finále SP, zaostala o 33 stotín sekundy, Gutová bola ešte o tri stotinky za ňou. Preteky ešte pokračujú, ale po elitnej tridsiatke je už len minimálna šanca, aby sa zostávajúce aktérky s nižšou výkonnosťou dostali čo len do najlepšej desiatky. Slovenky na štarte chýbajú.

"Štart som nemala najrýchlejší. Chcelo to ešte viac pritlačiť. Keď však vidíte v cieli, že ste prvá, neriešite to. Nad medailou som trochu špekulovala, desať rokov mi trvalo, kým som ju získala. Ale radšej neskôr ako nikdy. Ďakujem svojmu servismanovi aj trénerovi. Aj z materiálu som mala lepší pocit ako predtým. Povedala som si: zajazdi to, čo na tréningu. A konečne to vyšlo." uviedla v prvej reakcii Nicole Schmiddhoferová na webe laola1.at. "Na veľkých podujatiach som nikdy nemala toľko šťastia ako práve teraz. Keď som vyhrala stotinkový duel s Larou, cítila som, že je to šialené. S Niki som však až úplne hore nerátala. Aj tak som veľmi spokojná, lebo v minulosti som mala veľa smoly. Pred olympijskými pretekmi vo Vancouveri aj Soči som sa zranila, v Beaver Creeku mi zasa neprialo počasie," povedala Weiratherová. "Zlato by bolo lepšie, ale medaila je fajn. Moja jazda mi pripadala trochu komická. Ak by som mohla ísť ešte raz, skúsila by som to inak. Či by som bola rýchlejšia, neviem. Klobúk dolu pred Schmidi, ako z týchto pretekov vyťažila najviac," uviedla Gutová.

Sklamaním sa úvodné preteky 44. MS skončili pre duo spolufavoritiek, Američanku Lindsey Vonnovú a obhajkyňu titulu, Rakúšanku Annu Veithovú, ktoré svoje jazdy nedokončili. Ich ospravedlnením je len nedávny návrat do kolotoča Svetového pohára po ťažkých zraneniach, čo platí najmä o Veithovej. Vonnová ešte na prvom medzičase bola najlepšia spomedzi všetkých, ale potom po dlhom skoku nevykorigovala svoju pozíciu a ocitla sa mimo trate. Víťazná Schmidhoferová bola doteraz na svetovom šampionáte najlepšie štvrtá, a to pred dvoma rokmi v Beaver Creeku v zjazde. Vo Svetovom pohári má na konte len dve pódiové umiestnenia - druhá skončila v super G v Cortine d´Ampezzo 2013 a tretia v zjazde v rovnakom talianskom stredisku o rok neskôr. Veľká domáca nádej Gutová sa v St. Moritzi musela uspokojiť s bronzovou medailou. Gutová rozšírila svoju zbierku cenných kovov z majstrovstiev sveta na päť, ale stále jej chýba vytúžené zlato (0-3-2).

Lindsey Vonnová nedokončila preteky Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA

Na úvod majstrovstiev sveta sa jazdil tzv. kĺzavý superobrovský slalom, čiže menej technický a s prevahou zjazdárskeho profilu trate pred obrákovým. O čosi zvýhodnené boli teda mohutnejšie pretekárky so zjazdárskym poňatím. Na Corviglii čakalo na aktérky aj niekoľko zlomov terénu, keď po kratších skokoch museli korigovať svoj dopad aj v zmene smeru. Pretekárky sa museli vyrovnať aj s vysokou nadmorskou výškou v mieste štartu (2590 m), dĺžkou 1950 m a prevýšením 550 m. Priemerný sklon terénu bol 28%, maximálny 61%.

O medaily v super G žien sa bojovalo po šestnásty raz. Suverénne najúspešnejšie sú Rakúšanky, ktoré vďaka Schmidhoferovej získali už siedme zlato. Po dva tituly v minulosti získali už nebohá Rakúšanka Ulrike Maierová (Vail 1989, Saalbach 1991), Talianka Isolde Kostnerová (Sierra Nevada 1996, Sestriere 1997) a Švédka Anja Pärsonová (Bormio 2005, Aare 2007).