VIDEO Švajčiari môžu oslavovať: Domáca Holdenerová so zlatom!

Švajčiarska lyžiarka Wendy HoldenerováŠvajčiarska lyžiarka Wendy Holdenerová Zdroj: TASR

ST. MORITZ - Majsterkou sveta v alpskej kombinácii žien na 44. šampionáte vo švajčiarskom St. Moritzi sa stala domáca reprezentantka Wendy Holdenerová. Švajčiarsku radosť zvýraznila druhým miestom Michelle Gisinová, ktorá v súčte zjazdu a slalomovej jazdy zaostala o 5 stotín sekundy. Bronz si vybojovala Rakúšanka Michaela Kirchgasserová s odstupom 38 stotín.

Skúsená pretekárka obhájila túto pozíciu z MS 2015 v Beaver Creeku. Víťazná Holdenerová vybojovala svoju prvú veľkú medailu z vrcholného podujatia a celkovo deviatu zlatú pre Švajčiarsko v kombinačných pretekoch na majstrovstvách sveta. Švajčiarky čakali na zlato v kombinácii od roku 1991, keď v rakúskom Saalbachu triumfovala Chantal Bournissenová.

"Na štarte som bola naozaj nervózna, moja jazda nebola ideálna. Keď sa Michelle Gisinová zaradila tesne za mňa, vedela som, že úspech je možný. Teraz môžem oslavovať víťazstvo s ňou, divákmi, rodinou," citoval web ORF Holdenerovú, ktorá získala premiérový kov na MS alebo ZOH.

V pretekoch univerzálnosti mali smolu najlepšie dve ženy po zjazdárskej časti Talianka Sofia Goggiová a Slovinka Ilka Štuhecová. Obe skončili svoju slalomovú púť po chybách už po niekoľkých bránkach. Ešte viac môže byť sklamaná Lara Gutová. Päťnásobná medailistka z majstrovstiev sveta a bronzová z nedávneho super G si v príprave na slalomovú jazdu poranila koleno a skončila na vyšetreniach v nemocnici. Jej štart v ďalšej časti šampionátu je nepravdepodobný.

V pôvodnom 43-člennom štartovnom poli alpskej kombinácie na zjazdárskej trati Engiadina s dĺžkou 2633 m a slalomovej Corviglii s prevýšením 180 m chýbala líderka Svetového pohára Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá sa rozhodla na svetovom šampionáte sústrediť výlučne na slalom a obrovský slalom. Slovenky v alpskej kombinácii rovnako neštartovali.

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní - St. Moritz (Švaj.) - piatok:

Alpská kombinácia žien (zjazd + slalomové kolo): 1. Wendy Holdenerová 1:58,88 min, 2. Michelle Gisinová (obe Švaj.) +0,05 s, 3. Michaela Kirchgasserová (Rak.),+0,38, 4. Denise Feierabendová (Švaj.) +0,82, 5. Lindsey Vonnová (USA) +0,85, 6. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +1,27, Federica Brignoneová (Tal.) +1,38, 8. Maruša Ferková (Slovin.) +1,84

Viac o téme: Wendy Holdenerová Michelle Gisinová Michaela Kirchgasserová