VIDEO Žilina na Letnej vydolovala cenný bod: Šošoni zhodnotili náročnú previerku

Žilina na Letnej vybojovala cenný bodŽilina na Letnej vybojovala cenný bod Zdroj: MSKZILINA.SK

PRAHA - Futbalistov MŠK Žilina preverila v sobotu popoludní v poslednom prípravnom dueli pred štartom jarnej časti Fortuna ligy 2016/2017 pražská Sparta. Pred rokom prehral šesťnásobný slovenský majster v generálke na Letnej 2:4, tentoraz si Žilinčania pripísali cennú remízu 1:1.

Pre zverencov Adriána Guľu to bol posledný z ôsmich prípravných duelov v zimnej prestávke. V slovenskej najvyššej súťaži na jeseň dominovali, ale ich cieľom v prípravnom období bolo zistiť, či kvalita MŠK stačí na európskych súperov. Pred výsledkami v prípravných dueloch uprednostnil kvalitu súperov. Po zápasoch s Olomoucom, Karvinou, Dinamom Tbilisi, Wislou Krakov, Dinamom Záhreb a FK Rostov si v generálke na jarnú časť zvolil rovnako ako vlani pražskú Spartu. Český šestnásťfinalista Európskej ligy síce pred štvrtkovým prvým zápasom proti Rostovu neodhalil pred ruskými pozorovateľmi úplne všetky tromfy, ale najmä v prvom polčase nastúpil v kvalitnej zostave.

Tréner "Šošonov" do základnej zostavy postavil aj mladé zimné posily, Samuela Mráza a litovského krídelníka Eligijusa Jankauskasa. Žilina bola dominantná aj proti Sparte v držaní lopty, ale v prvom polčase sa jej hráči pred Koubka nedostávali. Sparťania unikali Žiline najmä po krídlach, najmä Konaté sa cez Jankauskasa s Herrerom na ľavej strane presadzoval až príliš jednoducho a stopérom Vavrovi s Králikom pribúdalo práce. V 26. min. sa ešte Volešákovi podarilo zareagovať na Nestorovu strelu, ale proti dorážke Sáčka už bol bezmocný. Gólman MŠK potom ešte podržal svojich aj v závere polčasu pri Nestorových nožničkách.

V prestávke žlto-zelení nestriedali, zato Sparťania štyrikrát, pričom na hrot prišiel nebezpečný kanonier David Lafata. Obrana Žiliny ho však ustrážila. „Bol to ťažký duel. Sparta sa pripravovala na Európsku ligu, kvalitného súpera sme však dokázali potrápiť. Lafata má síce svoje roky, ale aj vysokú kvalitu. Dokázal to výberom miesta v šestnástke, pomaly z každého centra dokázal zakončiť. Na podobné situácie si budeme musieť dať v našej lige pozor. Zápas nám ukázal, že sa stále máme v čom zlepšovať a musíme na sebe neustále pracovať,“ prezradil stopér Denis Vavro, o ktorého sa v zimnej pauze zaujímali európske kluby.

Rodák z Partizánskeho odolal vábeniu švédskeho Malmö i ďalším ponukám a sústredí sa na jarné boje v drese Žiliny. „Čo bolo, bolo, teraz sa sústredím na najbližšiu polsezónu, v ktorej chcem pomôcť klubu k zisku titulu a Slovenského pohára a aby sme sa posunuli čo najďalej v európskych pohároch. Svojimi výkonmi v lige chcem dokázať aj trénerovi Hapalovi, že patrím do záverečnej nominácie na ME 21 do Poľska. Ak by som sa tam dostal, budem zase bojovať o to, aby som nastúpil aspoň v jednom zápase,“ povedal o svojich plánoch 20-ročný stopér, ktorý mal v príprave problémy s achilovkou. Na jar by však mal byť pripravený, o čom svedčí aj jeho celozápasové zaťaženie proti Sparte.

Kým Žilina pred rokom v Prahe prehrala, teraz si vybojovala remízu 1:1. Po ďalšom sparťanskom prestriedaní totiž prišiel aj záverečný 20-minútový úsek, v ktorom Šošoni takmer otočili zápas. Prsty v tom mali striedajúci Lukáš Jánošík, ktorý v 82. minúte zľava odcentroval do vápna a Nermin Haskič pohotovým zakončením prekonal Bičíka. „Mal som napádať súperových obrancov, rozhadzovať lopty na strany a po centroch sa snažiť zakončiť. Vyšla mi jedna z týchto situácií, rovnako ich nacvičujeme aj na tréningu. Bol som v správnom čase tam, kde som mal byť a som šťastný, že som šancu premenil. Škoda strely Miša Škvarku v závere zápasu, mohli sme aj vyhrať, ale remíza je spravodlivá,“ zhodnotil hrotový útočník MŠK.

Generálka so Spartou Praha jesennému majstrovi zo Žiliny ukázala pozitíva, ale aj to, čo treba  pred sobotnou ligovou premiérou v Senici zlepšovať. „Liga ukáže, ako sme zúročili zápasy, ktoré sme v príprave odohrali s kvalitnými mužstvami. Zápas so Spartou sa vo veľa momentoch aj v organizácii samotnej blížil k ligovému a splnil naše očakávania. Chlapcov sme videli v náročnej previerke. Som rád, že sme mohli otestovať hráčov ako je Mráz v takom náročnom zápase. Na vrchných pozíciách sme mali trochu problémy, ale potešilo ma, kam sme sa herne za rok ako tím posunuli pri stopérskej dvojici a v kompaktnosti tímu. Zápas sme mohli v závere otočiť v náš prospech, bola to naša polčasová výzva, ale som rád, že sme dokázali vyrovnať a chlapci zistili, že sa dá hrať na tejto úrovni s akýmkoľvek súperom,“ pridal pozápasové hodnotenie duelu hlavný kouč tímu spod Dubňa Adrián Guľa.

Viac o téme: AC Sparta Praha MŠK Žilina Adrián Guľa