Slovenský tím to nebude mať jednoduché: Čaká nás súper zúfalo túžiaci po cennom kove!

Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová dosiahli v Záhrebe famózny výsledok
Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová dosiahli v Záhrebe famózny výsledok

ST. MORITZ - Súpermi reprezentantov Slovenska v úvodnom kole utorkovej tímovej súťaže na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švajčiarskom St. Moritzi budú Nemci. Slovenskí tréneri nominovali do atraktívneho vyraďovacieho merania síl Veroniku Velez-Zuzulovú, Petru Vlhovú a Terezu Jančovú, resp. Adama Žampu, Andreasa Žampu a Mateja Falata.

Pri predpokladanej neúčasti staršieho zo Žampovcov Adama pre boľavú pätu by sa do pretekov zapojilo iba mužské duo Andreas Žampa - Falat. O tom, či Adam Žampa nastúpi, sa rozhodne v utorok ráno. Preteky tímov sa začnú o 12.00 h.

"Po tom páde v super-G som si udrel ľavý bok i pravú pätu a v lyžiarke ma to bolelo, tak mi dali v nemocnici povolené analgetiká. Po prvom doskoku som to však na trati začal opäť cítiť a už som to mal vo vedomí. Pôjdem ešte na kontroly a pokojne si to dám napichať, len aby som mohol štartovať v súťaži tímov. Strašne by sok rád štartoval, len netreba zabúdať, že sme nie sme na nejakej okresnej súťaži, ale na majstrovstvách sveta. Šanca je vždy, ale treba zvážiť, aby to bolo rozumné rozhodnutie," konštatoval v pondelok napoludnie Adam Žampa.

Podľa vyžrebovaného "pavúka" by Slováci v prípade úvodného úspechu nad Nemcami pokračovali v súťaži proti lepšiemu z duelu Taliani - Argentínčania. Ďalšie dvojice prvého kola tvoria: Rakúsko - Belgicko, Švédsko - Slovinsko, Nórsko - Česko, Francúzsko - Rusko, Švajčiarsko - Chorvátsko, USA - Kanada.

"Môžeme len prekvapiť, nie sme v pozícii favoritov. Každý z nás sa vynasnaží podať maximálny výkon a uvidíme, na čo nám to bude stačiť," uviedla Veronika Velez-Zuzulová pre RTVS. "Máme šance, ale netreba vopred príliš vyhlasovať, že ideme vyhrať. Budeme bojovať, dáme do toho všetko a uvidíme, ako to dopadne," vravela Petra Vlhová. 

V tíme Nemecka sú lídri Felix Neureuther a Viktoria Rebensburgová, obaja viacnásobní víťazi pretekov Svetového pohára i medailisti z vrcholných podujatí. Rebensburgová je olympijská víťazka v obrovskom slalome a Neureuther patrí už desaťročie do najužšej špičky slalomu. Nemci zúfalo túžia po cennom kove, ak by ich v utorok Slováci vyradili, jedna zo zjazdárskych mocností by v St. Moritzi zostala bez medailového lesku aj po siedmej z jedenástich súťaží.      

"Cieľ je medaila a berieme hocijakú. Myslím, že to nie je nerealistické," vyjadril sa tréner nemeckých žien Markus Anwander. "Pre nás to bude niečo špeciálne," hotuje sa Rebensburgová. Agentúra DPA však pripomína, že ak Slovensko nastúpi s oboma špičkovými slalomárkami, postup cez súpera bude tvrdý oriešok. Zároveň analyzuje šance tímu, za ktorý by mal nastúpi aj Linus Strasser, nedávny víťaz pretekov paralelného slalomu SP. Ten tvrdí: "Ak podám aspoň polovičný výkon ako v Štokholme, malo by to klapnúť." 

V nemeckej šestici sú ešte Stefan Luitz, Lena Dürrová a Christina Geigerová. Nemci od roku 2011 vyhrali v tímoch dvakrát finále SP a na MS 2013 boli bronzoví. 

"Slováci sú hrateľní, rovnako Taliani, ale Švajčiari by boli jednoznační favoriti aj na celkové víťazstvo," uviedol športový riaditeľ Nemeckého lyžiarskeho zväzu Wolfgang Meier na webe sportal.de.

Súčasná podoba tímovej súťaže na majstrovstvách sveta je veľmi podobná formátu tzv. mestských pretekov Svetového pohára, v ktorých si Velez-Zuzulová nedávno v Štokholme vyjazdila skvelé druhé miesto. V paralelných slalomových jazdách sa predstavia štyria zástupcovia z každej krajiny, po dvoch ženách a mužoch. Vo vyraďovacom systéme od osemfinále po finále víťazí vždy tím s vyšším počtom rýchlejších jázd. V prípade konečného výsledku 2:2 rozhodnú o víťazovi časové rozdiely v cieli.

Žreb osemfinále tímovej súťaže na MS 2017 v alpskom lyžovaní (zhora podľa "pavúka"):

Rakúsko - Belgicko
Švédsko - Slovinsko
Nórsko - Česko
Francúzsko - Rusko
Švajčiarsko - Chorvátsko
USA - Kanada
Nemecko - SLOVENSKO
Taliansko - Argentína


Tagy: Petra Vlhová Veronika Velez-Zuzulová Adam Žampa Matej Falat Andreas Žampa

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA