Petra Vlhová o historickom striebre: Mnohí nám neverili, my sme zdolali skoro všetkých!

Slovenský tím sa raduje z titulu vicemajstrov sveta
Slovenský tím sa raduje z titulu vicemajstrov sveta

ST. MORITZ - Slovenské zjazdárske kvarteto získalo na MS v súťaži tímov striebornú medailu. O historický úspech vo švajčiarskom St. Moritzi sa postarali Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa. Na súpiske figurovali aj Teraza Jančová a Adam Žampa, ktorý ako slovenská mužská jednotka nemohol zasiahnuť do bojov pre zranenia.

Vo finále proti Francúzsku sa zrodila remíza 2:2 a v súčte dvoch najlepších časov oboch pohlaví bol súper lepší celkovo o 8 stotiniek. Bronz vybojovalo Švédsko výsledkom 3:1 proti Švajčiarsku. 

Z celkovo štyroch paralelných jázd obe elitné slovenské slalomárky vyhrali všetky. Falat dve, ale jeho senzačné výkony v prvých dvoch kolách boli zásadné pre úspech tímu. Žampa nevyhral ani jednu jazdu, ale jeho čas pomohol rozhodnúť semifinálovú remízu 2:2 proti Švajčiarsku. "S týmto sme nepočítali, hoci sme si verili, že by sme mohli urobiť dobrý výsledok. Ale toto je ozaj skvelé, to sme nečakali. Naše dievčatá boli úžasné," povedal pre ORF Falat. 

Tréner Timotej Zuzula zdôraznil: "Je to veľký úspech nášho športu. Na Slovensku lyžuje veľa ľudí, ale my sme vlastne privátny tím, ktorý nemá také podmienky ako veľké zjazdárske tímy. O to väčšiu radosť pociťujeme z takéhoto úspechu." Petra Vlhová zdôraznila pozitívne špecifiká súťaže družstiev: "Je to niečo neskutočné, strašne sa z toho tešíme. Zdolali sme skoro všetkých, akurát s Francúzmi sme tesne prehrali, ale aj tak sme šťastní. Veď málokto by v to veril, veľa ľudí nás považovalo za outsiderov. Môj cieľ bol vyhrať všetky štyri moje jazdy a to som aj splnila. Veľmi som sa tešila na túto súťaž, lebo ide o tím a tá atmosféra ma nesklamala."

Vo finále Vlhová zdolala najprv Tessu Worleyovú o 22 stotín a potom Alexis Pinturault vyrovnal proti Žampovi (+0,28 s). Velez-Zuzulová zavŕšila svoju utorňajšiu paralelnú suverenitu zdolaním Adeline Baud-Mugnierovej o 2 desatiny a v záverečnom súboji Falata zdolal Mathieu Faivre o 4 stotinky. Odstup nebol rozhodujúci, iba bod a fakt, že Pinturault a Mugnierová mali súčet časov (43,58 s) lepší o 8 stotín ako Velez-Zuzulová a Žampa. 

"Je to pekná súťaž, lebo je to o tíme. Všetci sme podali výborné výkony, navzájom sme si pomohli k veľkému úspechu," vyznal sa Pinturault. Worleyová konštatovala: "Je to krásne, získali sme medailu. Vo finále to bolo ozaj veľmi tesné. Sme o to šťastnejší, že sme získali zlato."

Vo švajčiarskom St. Moritzi sa v ženských dueloch vo skvelej fazóne predviedli obe slovenské elitné slalomárky. V osemfinále proti Nemecku najprv Petra Vlhová s kontrolovaným náskokom 11 stotín odstavila vzdorujúcu Lenu Dürrovú a Veronika Velez-Zuzulová suverénne nedala šancu Christine Geigerovej, ktorá to v závere vzdala. Medzitým síce Andreas Žampa o 38 stotín podľahol Stefanovi Luitzovi, ale jeho zraneného brata Adama skvele nahradil Matej Falat. Slovenský náhradník vo fantastickom dueli zdolal jedného z najlepších slalomárov a technikov tejto éry o 13 stotín.

Súťaž sa išla paralelným a vyraďovacím spôsobom od osemfinále a spôsobom muž na muža, žena na ženu sa v každom národnom dueli rozdelili štyri body alebo viac, ak sa zrodili rovnaké časy. V prípade stavu 2:2 (prípadne inej remízy) o postupe rozhodol lepší súčet dvoch najrýchlejších tímových časov oboch pohlaví. Pikantériou 1. kola bola prehra fenomenálneho rakúskeho lyžiara Marcela Hirschera o 14 stotín s Belgičanom Driesom van der Broeckem. Alpská veľmoc napriek tomu poľahky postúpila do štvrťfinále, lebo Manuel Feller, Stephanie Brunnerová a Katharina Truppeová svoje jazdy s prehľadom vyhrali. Lenže Hirscher potom zlyhal aj v druhej fáze (s Andre Myhrerom) a Švédsko postúpilo po výsledku 4:1, keďže v prvom ženskom súboji zašli jeho aktérky rovnaký čas.

Slovákov do bojov o medaily nasmerovalo víťazstvo 3:1 nad Talianskom. Vo štvrťfinále sa opäť blysol Falat, ktorý v ďalšom napínavom súboji zdolal o 3 stotinky Riccarda Tonettiho. Upravil tak na 2:0, lebo pred ním si Velez-Zuzulová poľahky poradila s Chiarou Costazzovou (+0,22 s). Vlhová proti Irene Curtoniovej (+0,28) získala rozhodujúci tretí bod a Žampova prehra (+0,19) s Giulianom Razzolim bola už iba formalitou.          

V semifinále Slováci pokorili veľkého favorita súťaže domáce Švajčiarsko. V jeho zostave nastúpili čerství majstri sveta v kombinácii Wendy Holdenerová a Luca Aerni. Kým sa dostali na rad, tak Vlhová zdolala Camille Rastovú o 26 stotín a Žampa o 28 stotín podľahol Retovi Schmidigerovi. Velez-Zuzulová skvelou jazdou zdolala svoju veľkú slalomársku rivalku Holdenerovú (+0,34 s) a bolo jasné, že Aerni musí zdolať Žampu popredným časom. Vyhral a vyrovnal na 2:2, ale Helvétom chýbalo v súčte dvoch najlepších časov 6 stotín proti Slovensku. Švajčiari napokon zostali bez medailym, naopak všetky tri pódiové krajiny získali svoje prvé cenné kovy na šampionáte v St. Moritzi.


Tagy: Petra Vlhová Matej Falat Andreas Žampa Timotej Zuzula Veronika Veles-Zuzulová

Zdroj:
TASR
Foto:
Facebook - Petra Vlhová; Video: Youtube

DISKUSIA