VIDEO Obrovská radosť nového majstra sveta v obráku, Žampa si počínal solídne

Marcel HirscherMarcel Hirscher Zdroj: SITA

ST. MORITZ - Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal na MS v alpských disciplínach v St. Moritzi zlatú medailu v obrovskom slalome. Vo švajčiarskom stredisku triumfoval s náskokom 25 stotín pred svojím krajanom Rolandom Leitingerom.

Pre obhajcu veľkého glóbusu vo Svetovom pohári je to piaty najcennejší kov zo svetových šampionátov, prvý v technicky najnáročnejšej disciplíne. Bronz putuje do Nórska zásluhou Leifa Kristiana Haugena (+0,71). Slovenský reprezentant Andreas Žampa obsadil 34. miesto so stratou 6,62 s na Hirschera.

Po úvodnom kole bol mladší z bratov Žampovcov 25. s mankom 2,04 na Rakúšana. V druhom kole sa pred druhým medzičasom v strmom úseku pošmykol na vnútornej lyži, spadol a hoci sa vrátil na trať, do cieľa prišiel s veľkou stratou. Matej Falat skončil 37. (+7,08), Martin Hyška nedokončil 1. kolo.

Hirscher si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele o 26 stotín pred ďalším rakúskym zjazdárom Philippom Schörhoferom. Tretí bol s odstupom 35 stotín líder priebežnej klasifikácie obrovského slalomu v SP Francúz Alexis Pinturault. Štart druhého kola posunuli o pol hodinu na 13.30, dôvodom bol incident s vojenským lietadlom. To letelo tak nízko, že preťalo kábel televíznej spoločnosti, ktorej kamera zhora filmovala pretekárov v hornej časti trate.

Najrýchlejší čas druhého kola dosiahol Leitinger, ktorý sa zo šiesteho miesta katapultoval na striebornú pozíciu a získal prvú medailu v kariére rovnako ako Haugen. Pinturault riskoval v snahe zaútočiť na zlato, no nevyhol sa chybám a skončil až siedmy s takmer sekundovou stratou na víťaza. Hirscher vo vrchnej časti trate svoj náskok ešte zveľadil a hoci v závere trochu stratil, s prehľadom odrazil nápor Leitingera.

"Zisk zlatej medaily v obrovskom slalome na MS vnímam ako veľké zadosťučinenie. V tejto sezóne mi vo "sveťáku" veľakrát ušlo prvé miesto o pár stotín, čo ma dosť škrelo. V príprave som urobil všetko pre to, aby som v St. Moritzi vybojoval v obráku zlato a som rád, že to vyšlo. Teším sa aj z Rolandovho striebra, je skvelé, že na stupňoch víťazov sú dvaja Rakúšania. V druhom kole to bolo sakramentsky ťažké. Hornú časť som zajazdil super, v dolnej som však stratil. Vedel som, že musím ísť až do cieľa na maximum," povedal v cieli Hirscher.

Výsledky obrovského slalomu mužov na MS v St. Moritzi: 1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:13,31 (1:06,73-1:06,58), 2. Roland Leitinger (Rak.) +0,25 (1:07,26-1:06,30), 3. Leif Kristian Haugen (Nór.) +0,71 (1:07,27-1:06,75), 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,76, 5. Philipp Schörghofer (Rak.) +0,85, 6. Matts Olsson (Švéd.) +0,93, 7. Alexis Pinturault (Fr.) +0,98, 8. Justin Murisier (Švajč.) +0,99, 9. Mathieu Faivre (Fr.) +1,05, 10. Riccardo Tonetti (Tal.) +1,16...34. Andreas ŽAMPA (SR) +6,62 (1:08,77-1:11,16), 37. Matej FALAT (SR) +7,08 (1:10,43-1:09,96), Martin HYŠKA (SR) nedokončil 1. kolo

Viac o téme: Marcel Hirscher Andreas Žampa