Ovečkin by mohol byť posledný: Strelecká smotánka sa prestane rozrastať

Alexander Ovečkin
Alexander Ovečkin

CHICAGO - Viac než 7500 hokejistov sa za sto rokov premlelo v elitnej severoamerickej NHL a presne 5320 z nich v nej aj zanechalo gólovú stopu. Ale len siedmim sa dosiaľ podarilo pokoriť hranicu sedemsto presných zásahov.

Najlepší z najlepších Wayne Gretky vedie s 894 gólmi túto exkluzívnu spoločnosť, v ktorej sú ďalej Gordie Howe (801), Jaromír Jágr (zatiaľ 760), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708). Tesne pred bránami zostali Mark Messier (694), Steve Yzerman (692) a Mario Lemieux (690). Chicago Tribune kladie otázku: podarí sa to ešte niekomu? "Hra sa mení a cesta k sedemstovke je dlhá a namáhavá," podotýka toto periodikum.

Ak mu to naďalej bude "páliť" a zdravie slúžiť ako doposiaľ, môže Alexander Ovečkin z Washingtonu Capitals byť ôsmy do partie. Má 31 rokov a 552 gólov. Ani on už teraz nie je "kanón", akým ešte donedávna býval. Má za sebou sedem 50-gólových sezón vrátane troch uplynulých, v aktuálnom ročníku je však po 58 zápasoch len na 27 zásahoch a päťdesiatku sotva dosiahne. Najbližšie do "Klubu 700" štatisticky má 618-gólový Jarome Iginla, ale vo veku 39 rokov už aj koniec kariéry na dohľad.

Wayne Gretzky

"Hrá sa defenzívnejšie, a tak je ťažšie skórovať," konštatuje Wayne Gretzky, ktorý nastrieľal 92 gólov v ročníku 1981/1982 a v deviatich sezónach pokoril päťdesiatgólovú métu. "Súčasní brankári sú omnoho atletickejší. Keď do NHL vstúpili Patrick Roy, Grant Fuhr či Martin Brodeur, zmenilo to hru. Brankárom zvykol bývať bacuľatý chlapec, lebo sa nevedel korčuľovať. Títo traja však zmenili pohľad na mužov s maskou. V súčasnosti sú gólmani atleticky najvyspelejší hráči v tímoch, takže je ťažké ich prekonať," podotýka Gretzky a Gartner dopĺňa. "Brankári sú skutočne atleticky skvele pripravení a výborne chránení. Svojimi výstrojmi navyše zaberajú veľkú časť bránky, takže skórovať je o to náročnejšie."

Brett Hull

Mark Messier pripomína, že otázkou tiež zostáva, či hráči budú ochotní hrať dostatočne dlho, aby sa pokúsili o sedemstovku. Brett Hull zas vypichol časté blokovanie striel. Hráči sa dnes neboja zariskovať zdravie a hodiť sa do dráhy vypáleného puku. "Podľa mňa to nie je zručnosť a ako fanúšik to odmietam. Chcem vidieť gól alebo skvelý zákrok brankára," konštatuje niekdajší skvelý krídelník Hull, podľa ktorého Ovečkina nič nezastaví a nastupujúca generácia hviezd ako Auston Matthews a Connor McDavid môže tiež atakovať sedemstogólovú métu. Podľa 513-gólového Jeremyho Roenicka sa však Ovečkin zaradí medzi kanoniersku smotánku ako posledný. "Potrebujete v priemere štrnásť päťdesiatgólových sezón. Teraz je ťažké nájsť jedného či dvoch hráčov, čo sotva dajú päťdesiat. Nové predĺženie troch proti trom môže elitným kanonierom pridať päť, šesť, možno desať gólov za ročník - bez debaty."


Tagy: Wayne Gretzky Alex Ovečkin Brett Hull Mike Gartner

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA