VIDEO Česko velebí novú atletickú hviezdu: Predavačka z večierky prekonala 19 ročný rekord!

Simona Vrzalová
Simona Vrzalová

PRAHA - Česká atletická elita sa po víkendových halových majstrovstvách republiky v pražskej Stromovce rozrástla o ďalšiu hviezdu. Stala sa ňou Simona Vrzalová (28), ktorá v pretekoch na 3000 metrov nedala súperkám najmenšiu šancu, splnila limit na ME a navyše prekonala 19 ročný rekord!

Nominačnému kritériu na 3000 metrov vyhovela s takmer desaťsekundovou rezervou v rekorde šampionátu 9:04,84 minúty. Vrzalová mala už skôr na halových ME istý štart na tisícpäťstovke.

Skromná vítkovická bežkyňa sa v sólozávode zaradila na piate miesto historických českých tabuliek. Zároveň výrazne vylepšila dlhoročný rekord šampionátu Andrey Šuldesovej, ktorá v roku 1998 získala titul časom 9:09,98.

"Taký čas som nečakala. Tréner teda hovoril, že by to mohlo byť aj o niečo rýchlejšie, ale som šťastná. Posledné štyri kolá mi to už naozaj nechutilo," citoval zväzový web zverenkyňu Augustína Šulca, ktorá chce dať v Belehrade jednoznačne prednosť tisícpäťstovke.

Zaujímavé je, že sympatická baba z Českého Těšína nie je žiadnou profíčkou, no aj tak sa už zaradila medzi veľké hviezdy českej atletiky. Vrzalová cez týždeň robí predavačku vo večierke, kde pomáha rodičom. Hneď potom však sadá do auta a mieri na atletický štadión do Ostravy, kde obuje svoje tretry a okamžite sa začnú diať veci! Suverénny triumf štýlom štart-cieľ, takmer 20 sekundový náskok pred druhou Sekanovou a prekonanie halového rekordu starého 19 rokov hovoria jasnou rečou. 

Česká atletická hviezda pretekala už v mladom veku, ale v 17 rokoch s týmto hobby talentovaná atlétka skončila. Po desiatich rokoch sa však vrátila k starej láske, opäť oprášila svoje tretry a čuduj sa svete po odmlke prišiel návrat ako z ríše snov. Vrzalová sa stala národnou šampiónkou na 1500 aj 5000 metrov, na 10 kilometroch na ceste a k tomu pridala aj zlato v krose! Až štyri republikové tituly a limit na OH v brazílskou Riu jej unikol len o vlások. Niet preto divu, že naši západní susedia univerzálnu atlétku s obrovským potenciálom velebia ako novú národnú atletickú hviezdu. Už v piatok ju na halových ME v Belehrade čakajú preteky na 1500 metrov a určite s ňou treba vážne počítať. 


Tagy: Simona Vrzalová

Zdroj:
ČTK, športky
Foto:
facebook - Simona Vrzalová; Video: Youtube

DISKUSIA