VIDEO Slovenský olympijský výbor prijal rozpočet: Naši športovci sa nemajú kde pripravovať!

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton SiekelPrezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel Zdroj: Slovenský olympijský výbor, SOV, Anton Siekel

BRATISLAVA - Výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (SOV) na štvrtkovom zasadnutí schválil rozpočet na rok 2017. Je vyrovnaný a organizácia počíta iba s príjmami, ktoré dokáže momentálne garantovať a má ich potvrdené. Návrh rozpočtu predložia na schválenie na valnom zhromaždení SOV 9. júna v Bratislave.

"Rozpočet SOV je 2,5 milióna eur. Toto je minimum, ak sa príjmová čiastka zlepší, bude viac na oddelenie rozvoja olympizmu či prípravu športovcov v top tíme. Najväčšiu sumu venujeme podpore top tímu, pred ZOH majú prioritu zimné športy, ale podporujeme aj letné. Chceme sa viac zaujímať o športové zväzy, aspoň čiastočne im pomôcť, kde možnosti štátu alebo ich vlastné nestačia," povedal prezident SOV Anton Siekel.

Tento rok je špecifický, keďže voľby prezidenta sa konali len krátko pred jeho začiatkom. Pre Siekela je výhoda, že v povolebnom roku sa nekonajú olympijské hry: "Mám viac času na záležitosti, ktoré by som dnes pod stresom už asi nestíhal. Rok využijeme na prípravu kvalitného rozpočtu aj finančnej rezervy na 2018, ktorý bude veľmi významný, okrem ZOH máme naplánovaných mnoho aktivít. Bude viac času i priestoru, a aj rozpočet bude adekvátnejší."

Exekutíva potvrdila novú organizačnú štruktúru, v ktorej sa výkonným riaditeľom stal Gábor Asványi. "Hodnotil som ju veľmi kladne, stretlo sa to s jednoznačným súhlasom. Je moderná, procesne nastavená tak, aby zložky SOV vedeli komunikovať navzájom. Zatiaľ si neviem vynachváliť spoluprácu s pánom Asványim, ako aj s ostatnými kolegami. Organizačná štruktúra je posledný výstup, predchádzalo mu spoznávanie procesov, vo štvrtok sme to zavŕšili schválením výkonným výborom. To, o čom sme hovorili formálne, nastupuje už aj do praxe," pokračoval Siekel. Úvodný mesiac vo funkcii si Asványi pochvaľoval, napríklad pri tvorbe rozpočtu si otestoval prácu ekonomického oddelenia: "Mal som možnosť zoznámiť sa s jednotlivými oddeleniami a ich zamestnancami, ktorých prácu hodnotím vysoko kvalitne."

Výkonný riaditeľ Slovenského olympijského Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR

Štvrtkové zasadnutie nemalo na programe otázku olympijského atašé pre Pjongčang 2018, na pozícii zatiaľ figuruje Milan Jagnešák, ktorý je zároveň člen dozornej rady za komisiu športovcov. Vedenie SOV sa tomu bude venovať až po skončení Jagnešákovho prípadu. "Rozprával som sa s pánom Jagnešákom o jeho situácii. Má vlastný názor, nerád by som do toho vstupoval, pretože nám to neprináleží. Musíme si počkať na vyšetrovanie, ako to celé dopadne. Sme nachystaní na náhradné riešenia, ale momentálne by boli predčasné. V určitom časovom horizonte musí prísť výstup a my naň zareagujeme. V dozornej rade je ako nominant komisie športovcov, v tomto smere SOV akceptuje daný stav. Zmena musí vychádzať z komisie športovcov, čo by sme rešpektovali, ale nevieme to ovplyvniť," uviedol prezident SOV.

Na Siekela spoločne s generálnym sekretárom Jozefom Libom čaká cesta do Kórejskej republiky a Japonska v súvislosti so ZOH 2018 a OH 2020: "V sobotu letíme, navštívime Pjongčang aj Tokio. V pláne sú stretnutia, podpis memoranda, budeme sa venovať aj zahraničným vzťahom. Chceme vidieť celý priestor, kde sa uskutočnia zimné olympijské hry. Program na pár dní je nabitý." Prezident SOV má za sebou návštevu XIII. zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v tureckom Erzurume: "Prvé dni som tam bol osobne, podľa situácií, aké som videl a zažil, môžeme zhodnotiť, že sme pripravení zvládnuť účasti našich športovcov. Hneď od začiatku sme mali problémy s batožinou, s prepravou, náš tím ich zvládol bravúrne. Keď všetko funguje, nemáte si to ako odskúšať."

Druhou kapitolou hodnotenia boli výsledky slovenských reprezentantov v Erzurume. "Zodpovedajú úrovni nášho športu, podali výkony na hraniciach svojich možností. Situácia sa nikdy nezlepší, pokiaľ nebudeme schopní vybudovať infraštruktúru, vyškoliť a zamestnať kvalitných trénerov. Inak sa budeme musieť uspokojiť s umiestneniami v strede štartových polí a nebudeme sa tešiť z významnejších úspechov," upozornil Siekel a oznámil konkrétny výstup - zriadenie pracovných tímov. "Skonštatovanie súčasného stavu by bolo málo, najpálčivejšie otázky infraštruktúry a financovania začneme riešiť na úrovni pracovných skupín. Nie sú čas ani priestor na hľadanie jemnejších slov. Vinníci nie sú športovci, naozaj sa snažili, podali výkony, na aké mali. Rezervy sú inde, nemajú sa kde a s kým pripravovať, trénerskú kvalitu obmedzujú aj finančné možnosti. Podľa môjho názoru treba čo najskôr obnoviť fond na podporu športu, komunikujeme so športovými zväzmi. Pomenovanie stavu je prvý krok, na základe týchto informácií sa hľadajú riešenia," povedal prezident SOV.

Ako ďalej informoval portál www.olympic.sk, ku zmene prišlo v zložení orgánov Nadácie SOV. Doterajšieho predsedu správnej rady Siekela, ktorý sa zvolením za prezidenta SOV stal správcom nadácie, na čele vystrieda podnikateľ Dušan Guľáš. Počet členov správnej rady sa zo štyroch zvýšil na šesť, členstva v nej sa vzdal Asványi. Z pôvodnej správnej rady zostali traja členovia Zuzana Rehák Štefečeková, Ľubor Halanda a Juraj Minčík, noví členovia sú Martina Kohlová, Katarína Ráczová a Jaroslav Rybanský. Revízorkou Nadácie SOV bude Mária Jasenčáková, administratívu prevezme Dominika Nestarcová.

Novinka je zriadenie trojčlenného poradného zboru prezidenta SOV, v ktorom sedia čestný prezident SOV František Chmelár a čestní členovia SOV Mária Mračnová s Vladimírom Millerom.

Viac o téme: Slovenský olympijský výbor Anton Siekel
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: TASR; VIDEO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy