VIDEO Košice nečakane padli na domácom ľade: Triumfy Nitry, Bystrice a dráma v Poprade

Zľava: Peter Hraško z HKM Zvolen a Ladislav Nagy z HC KošiceZľava: Peter Hraško z HKM Zvolen a Ladislav Nagy z HC Košice Zdroj: SITA

NITRA - V úvode stretnutia mal viac práce hosťujúci brankár Mikoláš. V 5. minúte ho delovkou vystrašil Mezei, ale gólman "vlkov" si s jeho strelou poradil. Veľkú šancu mal v 8. minúte Tvrdoň, ale v ideálnej pozícii prestrelil žilinskú bránu. Žilina bola smerom dopredu veľmi zakríknutá, naopak hráči Nitry si vytvárali viacero príležitostí, ale Mikoláš odolával.

Aktivita domácich však priniesla svoje ovocie. V 15. minúte na seba naviazal hráčov Šille, ktorý prenechal puk Macíkovi a ten prestrelil gólmana Žiliny – 1:0. Už o 34 sekúnd si Šille s Macíkom vymenili puk opäť a bol z toho ďalší gól. Strelou pod brvno nedal Mikolášovi žiadnu šancu prvý menovaný – 2:0. Šancu na zníženie mal Stupka, ktorý po nepresnej prihrávke išiel sám na Hartzella, ale únik nepremenil.

Obraz hry sa nemenil ani v prvej polovici druhého dejstva. Nitrania mali viac príležitostí a Hartzell bol prakticky bez práce. Jednu z mála šancí na hosťujúcej strane mal Brejčák, ale americký brankár v nitrianskych farbách si bez problémov poradil. Do trojgólového vedenia mohol poslať domácich Ručkay, ale jeho strela z prvej minula priestor brány. V 38. minúte vystihol prihrávku na modrej čiare Hovorka, ale v úniku zoči-voči Hartzellovi nebol úspešný, keďže bránu prestrelil. O minútu neskôr strieľal švihom z medzikružia Stupka, ktorého si domáci brankár vychutnal efektným „semaforom“. Aj tretí samostatný únik hostí skončil neúspechom, tentokrát zlyhal Švihálek.

Prvú príležitosť v tretej tretine mal Stupka, ale Hartzell bol pozorný. V 46. minúte bol už Mikoláš prekonaný po Slovákovom pokuse, ale na bránkovej čiare vybral puk jeden zo žilinských bekov. V 52. minúte si v oslabení vytvorili Nitrania prečíslenie dvoch hráčov proti jednému a Slovák ešte nezištne našiel Copea, ktorý zvýšil na 3:0. Zverenci trénera Jančušku vyťažili zo štvorminútovej presilovky iba jeden strelecký pokus Konečného, s ktorým si poradil výborne chytajúci Hartzell. Na opačnej strane pridal štvrtý gól dvojgólový Cope. Žilinčanom sa ešte poradilo prekaziť čisté konto domácemu brankárovi, ktorého prekonal Handlovský a iba upravil stav zápasu na 4:1.

HK Nitra – MsHK Žilina 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Góly: 15. Macík (Šille, Ručkay), 16. Šille (Macík, Meland), 52. Cope (Slovák), 56. Cope (Slovák) – 59. Handlovský (Hovorka, Juraško) Rozhodovali: Goga, Baluška – Gegáň, Kacej, vylúčení: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, 2790 divákov.

HK Nitra: Hartzell – Milam, Kuzma, Pupák, Mezei, Meland, Versteeg, Korím – Cope, Slovák, Blackwater – H. Ručkay, Krištof, Tvrdoň – Macík, Šiška, Šille – Štefanka, Paukovček, Bajtek - Piačka

MsHK Žilina: Mikoláš – Ťavoda, Čížek, Juraško, Brejčák, Macejko, Grman, Prokop, Mendrej – Handlovský, Hruška, Hovorka – J. Jurík, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – Zlocha, Švec, Gmitter

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Prvé minúty boli rozkúskované, bolo tam veľa zakázaných uvoľnení a ofsajdov a nedostali sme sa do tempa, ale potom sme to už zlepšili a išli sme do vedenia 2:0. V druhej tretine sme prvých 10 minút jednoznačne dominovali a súper nemal ani jednu strelu na bránu. Škoda, že tam nepadlo viac gólov a bolo stále 2:0 a samozrejme pod tým dojmom, že stále hráme u súpera v tretine to hráči začali trochu zjednodušovať a ťahať to k modrej čiare a súper to vypichával a mal tam nejaké nájazdy, ale našťastie sme nedostali gól. Asi zlomová bola presilovka, ktorú sme dobre ubránili a dali dva góly a bolo rozhodnuté o zápase.“

Milan Jančuška, tréner Žiliny: „Prvá tretina vyznela z našej strany veľmi slabo. Prehrávali sme osobné súboje, slabo korčuľovali. Miestami som si pripadal, ako keby sme ešte v autobuse a na nejakom výlete okolo Slovenska. Dostali sme sa pod tlak a zákonite aj góly. Potom sa hra vyrovnala, zlepšili sme korčuľovanie a v závere druhej tretiny sme mali štyri samostatné nájazdy, ktoré sme nepremenili a to bol zlomový moment. Chýbal nám kontaktný gól. V globále nie som spokojný so zápasom a mám veľa námetov na rozbor. Treba povedať, že aj piatkový zápas, ktorý sme nehrali nám viditeľne chýbal.“

Nenechajte si ujsť MS mladíkov do 18 rokov, v Poprade a Spišskej Novej Vsi! Lístky si môžete zakúpiť priamo TU!

Košice doma nečakane padli so Zvolenom

Zápasu predchádzala milá udalosť, keď košický klub ocenil Igora Libu, Jána Selveka, Bedřicha Brunclíka a Jiřího Holečka slávnostným vyradením ich dresov. Pri tejto príležitosti nastúpili domáci hráči v dobových dresoch, ktoré poputujú do dražby. Zápas sa hral pred najvyššou diváckou návštevou sezóny - 7431. Búrlivá kulisa najskôr sledovala neúspešnú strelu Zvolenčana Klhůfka, ktorý v 2. minúte trafil spomedzi kruhov iba do brankára Habala. O dve minúty si diváci priali gólové zakončenie samostatného úniku v podaní Hričinu, no brankár Šimko sa nenechal zaskočiť. V 13. minúte mohli skóre otvoriť domáci útočníci Bicek i Milý, ale svoje príležitosti nevyužili. Na opačnej strane Matis v 16. minúte zakončil protiútok dvoch proti jednému strelou do pripraveného Habala.

Zvolenčania začali druhú tretinu pokračujúcou presilovou hrou a hoci si vytvorili tlak, ktorý pokračoval aj v ďalších minútach, neskórovali. Druhá tretina priniesla veľké nasadenie oboch tímov, no v duchu blížiacich sa vyraďovacích bojov si oba tímy dávali pozor na defenzívu. V 38. minúte stihol Jankovič zastaviť unikajúceho Matisa, neskôr v bránke neskončil ani pokus domáceho obrancu Šedivého v presilovej hre.

V polovici tretej tretiny bol k videniu zaujímavý moment. Brankár Habal odvážne vykorčuľoval proti unikajúcemu Mrázovi, ktorý však nestihol zakončiť. Po podrazení v podaní domáceho brankára nasledovalo trestné strieľanie, v ktorom bol úspešnejší Habal. Na hre košického tímu bola viditeľná snaha o vyrovnanie a tlak domácich sa postupne stupňoval. V 16. minúte sa do sľubnej streleckej pozície dostal Nagy, ale Šimko bol pripravený. V 58. minúte mohol pridať gólovú poistku Sikela, no chybu rozohrávajúceho Šmacha nepotrestal. Košičania v závere skúsili hru bez brankára, no inkasovali aj druhý gól. Priamo z buly v strednom pásme presne namieril Bruno Mráz, čím stanovil na konečných 0:2.

HC Košice - HKM Zvolen 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 18. Klhůfek (Mráz, L. Novák), 60. Mráz. Rozhodovali: Snášel, Orolin - Gajan, Gavalier, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 7431 divákov

HC Košice: Habal - Dudáš, Šmach, Šedivý, Vašíček, Matejka, Jankovič, Koch, Deyl - Hričina, Boltun, Nagy - Spilar, Suja, Varga - Bicek, Jenčík, Milý - Šoltés, Vrábeľ, Bartoš

HKM Zvolen: Šimko - M. Novák, Andersons, Hraško, Valenta, Habšuda, Plechanov, Homer - L. Novák, L. Jurík, Zuzin - Lušňák, Mráz, Klhůfek - Matis, Petráš, Sikela - Jurák, Jakubík, Dubeň

Rostislav Čada, tréner HC Košice: "O výsledku rozhodla jedna situácia v našom oslabení, keď sa nám nepodarilo vyhodiť puk z obranného pásma. Inak sme počas zápasu preukázali veľkú snahu vyhrať pred domácimi divákmi. Žiaľ, trápi nás koncovka a to sa prejavilo. Nemali sme šťastie ani počas tlaku, ktorý sme vyvinuli."

Milan Staš, tréner HKM Zvolen: "Bol to súboj výborných obrán a brankárov. Nám sa podarilo dať prvý gól a to bolo dôležité. Celkovo sme podali veľmi dobrý výkon, ktorého výsledkom boli dva góly. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene."

Dôležitý zápas pod Tatrami rozhodlo až predĺženie

Šesťbodový zápas pod Tatrami začal opatrne z obidvoch strán. Prvé vzrušenie prinieslo nahodenie puku Ježeka od polovice ihriska, ktoré na prekvapenie všetkých skončilo po oblúku na hornej žrdi Voldenovej bránky. Domáci išli do vedenie v 7. minúte, keď Suchého strela prepadla cez les tiel a skončila v trenčianskej sieti. Po inkasovanom góle prevzali hostia iniciatívu a odmenou im bolo vyrovnanie z hokejky Marcela Hossu, ktorý v presilovej hre vymietol ľavý horný roh popradskej brány. V závere prvej tretiny nevyužil veľkú príležitosť Šťastný a hostia pykali. Pol minúty pred koncom prvej časti putoval na trestnú za podrazenie Pavúk a Popradčania trestali. Po akcii Svitanu sa z bezprostrednej blízkosti nemýlil opäť Suchý.

Vypätý súboj mužstiev, ktoré v závere základnej časti potrebujú každý bod, pokračoval aj v druhej tretine. Na ľade sa ale viac bojovalo, ako kombinovalo. Cez obranný val hostí na ich obrannej modrej čiare sa "kamzíci" dostávali veľmi ťažko a čo prešlo, to spoľahlivo chytal Volden. V polovici stretnutia sa fantastickým sólom blysol Andreas Štrauch, ale jeho kľučku na dlhú hokejku brankár Trenčína prečítal. Skóre sa menilo až v 40. minúte. Domáci prepadli na útočnej modrej a ručnú brzdu musel zatiahnuť Ježek. Presilovú hru hrali hostia iba 10 sekúnd, keď tiesnený Hossa poslal od modrej ľahký puk na Fokina a za jeho chrbát ho jemným tečom usmernil Drgoň a vyrovnal na 2:2.

S pribúdajúcimi minútami sa dramatizácia zápasu stupňovala. Domáci strelci ale nemali svoj deň, keď v gólových príležitostiach zlyhal Fabian a po ňom aj Murček. Na opačnej strane mali rozhodnutie na hokejkách Sádecký i Vopelka. V závere riadnej hracej doby hral Trenčín po sebe dve presilové hry. Paradoxne najväčšiu šancu nakloniť misky váh na svoju stranu mali domáci, ale Svitana sám pred Voldenom neuspel. Keď záverečný zdrvujúci tlak Dukly domáci ustáli, zápas išiel do predĺženia. V ňom v 63. minúte o víťazstve Trenčína rozhodol Šimun po prihrávke Vopelku spoza Fokinovej bránky.

HK Poprad - HK Dukla Trenčín 2:3 po predĺžení (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 7. Suchý (Kroták, Dinda), 20. Suchý (Svitana, Mlynarovič) – 18. Hossa (Starosta, Drgoň), 40. Drgoň (Hossa, Starosta), 63. Šimun (Vopelka, Bohunický). Rozhodovali: Kalina, J. Konc – Jobbágy, Bogdaň, vylúčení: 6:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 1425 divákov.

HK Poprad: Fokin – Guliajev, Fabian, Suchý, Dinda, Davydov, Ježek, Ibragimov, Pokovič – Henderson, Zagrapan, Lichanec – Kroták, Mlynarovič, Svitana – Štrauch, Murček, Hvila – Bondra, Bjalončík, Matúš Paločko.

HK Dukla Trenčín: Volden – Drgoň, Starosta, Holenda, Pavúk, Hatala, Bohunický, Pač, Pataky – Hecl, Šťastný, Hossa – J. Ručkay, J. Švec, Sojčík – Štumpf, Sadecký, Vopelka – D. Hudec, Šimun, Gašparovič.

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "Vedeli sme, že v dnešnom zápase bude proti nám hrať všetko a takto to aj bolo. Po 60 minútach bolo 2:2, aj keď súper v závere hral dve presilové hry. Vtedy sme mohli víťazstvo strhnúť na svoju stranu, keď Svitana šiel sám na bránu. Potrebujeme získať ešte dva body, aby sme splnili cieľ, ktorý sme si dali pri našom príchode. Chlapci podali dobrý výkon, bojovali, ale šťastie sa nie a nie prikloniť na našu stranu. Verím, že sa to otočí."

Július Pénzeš, tréner Trenčína: "Bol to pre nás veľmi náročný zápas. Po Košiciach sme sa pokúsili zopakovať výkon, čo sa nám aj podarilo. Žiaľ dostali sme v prvej tretine dva góly a prehrávali sme 2:1. V druhej tretine nás Poprad zatlačil, paradoxne sme ale vyrovnali. Za stavu 2:2 sme si povedali, že ide o veľmi veľa. Mali sme nejaké šance v tretej tretine, ale sme vďační aj za dva body. Hráčom patrí vďaka a pochvala, že bojovali zo všetkých síl."

Banská Bystrica tesne zvíťazila nad Novými Zámkami

Banská Bystrica doma zdolala Nové Zámky 4:3 v stretnutí nedeľňajšieho 51. kola slovenskej hokejovej Tipsport ligy. Do vedenia sa ako prví dostali hostia - presadil sa Denis Rehák. "Barani" dvomi gólmi Tomáša Surového otočili na 2:1. Nováčik odpovedal zásahom Stanislava Kučkina, no zásluhou Petra Kafku patrila prvá tretina Banskej Bystrici. V záverečnej časti využil chybu brankára Nových Zámkov Joakima Lundströma Tomáš Matoušek - 4:2. V závere duelu ešte znížil Fredrik Sandgren, no líder súťaže si víťazstvo ustrážil a pripísal si 11. výhru v sérii. Nové Zámky figurujú na 8. mieste a bojujú o účasť v play-off.

HC ‘05 iClinic Banská Bystrica - HC Nové Zámky 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)
Góly: 8. T. Surový (Rosandič, Maione), 11. T. Surový (Maione, Hickmottt), 15. Kafka (Bortňák, Lunter), 41. Matoušek - 5. Denis Rehák (Čaládi), 14. Kučkin, 56. Sandgren (Svoboda, Denis Rehák)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, navyše: Maier (Nové Zámky) 10 min osobný trest za nešportové správanie, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner - Šefčík, Synek, 2343 divákov

Banská Bystrica: Bacashihua - Wishart, Maione, Kubka, Sersen, J. Carlsson, V. Mihálik, Gründling, Rosandič - Buc, T. Surový, Hickmott - Kafka, Bortňák, Lunter - Handzuš, Higgs, Skalický - Lamper, M. Češík, Matoušek

Nové Zámky: Lundström - Cardwell, Drtina, P. Maier, Sandgren, Denis Rehák, Makovský, Tábi, Sucharda - M. Paulovič, Kytnár, Saarinen - Kučkin, Š. Novotný, Hujsa - Čaládi, J. Svoboda, McParland - Fábry, Dominik Rehák, Dubec

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme dobrý začiatok. Prvá tretina nám vyšla, dali sme v nej tri góly, súper dvakrát skóroval z ojedinelých akcií, čo nás mrzelo. Stredné dejstvo nám vôbec nevyšlo. Hostia sa dostali do hry, mali šance, podržal nás brankár. Prestali sme dobre korčuľovať a prehrávali sme aj osobné súboje. Trošku sme sa upokojili v tretej tretine, v ktorej sme dali rýchly gól a mali aj ďalšie šance. Zbytočne sme si skomplikovali záver stretnutia. Zámky však hrali dobre, čakali na svoje príležitosti a naše chyby, tie prišli a využili ich."

Štefan Mikeš, tréner N. Zámkov: „Vedeli sme čo nás v Banskej Bystrici čaká, že doma súper neprehral dva mesiace. V prvej tretine sme urobili jednoduché chyby, po ktorých sme inkasovali dva góly. To sa nám nemôže stať ak chceme uspieť. V druhej tretine sme hru vyrovnali, mali aj nejaké šance, no nepadlo nám to tam. Škoda, že sme dostali nešťastný gól na začiatku tretej tretiny, ten nás pribrzdil, no hráči ukázali ešte odhodlanie a znížili. Mohli sme získať bod, ale chyby z prvej tretiny nás pripravili o možnosť zviesť s domácimi lepší súboj.“

Liptovský Mikuláš bude bojovať v baráži

Hokejisti Liptovského Mikuláša v nedeľu prišli o nádej na účasť v play-off, v stretnutí 51. kola slovenskej Tipsport ligy na vlastnom ľade podľahli hráčom Martina 0:3. Hostia sa ujali vedenia v prvej tretine gólom Patrika Koyša. V druhej časti zdvojnásobil náskok Martina Filip Surovka a definitívnu podobu výsledku dal v záverečnom dejstve Jaroslav Markovič. Pre brankára MHC Mathieua Corbeila to bol druhý duel s čistým kontom v aktuálnej sezóne. Zverenci Róberta Spišáka majú veľkú šancu na prienik do vyraďovacej časti, figurujú na siedmom mieste v ligovej tabuľke a majú dva zápasy k dobru. Nováčik z Liptova je posledný a zahrá si v baráži o zotrvanie medzi elitou.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - MHC Martin 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Góly: 12. P. Koyš (J. Tabaček, Markovič), 35. Surovka (R. Dlouhý), 42. Markovič (Heizer, P. Koyš)
Vylúčení: 10:7 na 2 min, navyše: Mezovský (Lipt. Mikuláš) 10 min osobný trest za napadnutie hlavy a krku, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Stano, M. Novák - Valo, Stanzel, 1100 divákov

Liptovský Mikuláš: Križan - Stehlík, P. Luža, Mezovský, T. Nádašdi, Burzala, Bagin, M. Moravčík, Kadlubiak - Richard Huna, Róbert Huna, Kriška - J. Sukeľ, M. Sukeľ, M. Uram -  Vybíral, Cibák, Lištiak - A. Laco, Stümpel, Kabáč

Martin: Corbeil - L. Kozák, Bačik, Brňák, J. Tabaček, Pulli, Pacalaj, Salija, M. Dvořák - R. Varga, Galamboš, Korostin - P. Koyš, Heizer, Markovič - Surovka, R. Dlouhý, B. Rapáč - Rzavský, Pokrivčák, Dírer

Róbert Spišák, tréner Liptovského Mikuláša: "Nepodali sme vôbec dobrý výkon. V priestore pred vlastnou bránou sme púšťali súpera k dorážkam a málo sme boli efektívni na opačnej strane pred súperovu bránou. Nezostáva nám nič iné, len sa dobre pripraviť na baráž."

Pavol Paukovček, tréner Martina: "Vyhrali sme zaslúžene, pretože sme podali skvelý kolektívny výkon, ktorý bol podporený brankárom Corbeilom. Sú to pre nás dôležité tri body a ja verím, že v tomto nabitom programe, ktorý nás čaká sa nikto z našich hráčov nezraní."

Viac o téme: HC Košice HK Poprad HKM Zvolen