Slovenskí strelci sú ozdobou Svetového poháru: Päťkrát zlato a päť svetových rekordov!

Slovenskí strelci vľavo Veronika Vadovičová (4x zlato a 4x svetový rekord) a Radko Malenovský (zlato a striebro)
Slovenskí strelci vľavo Veronika Vadovičová (4x zlato a 4x svetový rekord) a Radko Malenovský (zlato a striebro)

BRATISLAVA - Slovenskí zdravotne znevýhodnení strelci Veronika Vadovičová a Radoslav Malenovský odštartovali sezónu vo veľkom štýle a v nasadenom tempe chcú pokračovať. Na podujatí Svetového pohára v Spojených arabských emirátoch vyhrali päť disciplín a navyše utvorili rovnaký počet svetových rekordov.

O štyri triumfy sa postarala Vadovičová. Päťnásobná paralympijská medailistka postupne ovládla disciplíny R3 vzduchová puška v ľahu mix, R8 v trojpolohovej súťaži žien (malokalibrovka na 50 m po 20 rán), R2 vzduchová puška v stoji 40 rán a R6 malokalibrovka v ľahu mix - všetky v novom svetovom rekorde. Potešil ju najmä triumf v R6, v ktorej na PH 2016 v Riu de Janeiro skončila na šiestom mieste. "Al Ain je veľmi dobre technicky vybavená strelnica, celé podujatie bolo zároveň organizačne dobre zabezpečené. Pokračovali sme v tom, čo sme mali natrénované na paralympiádu, čiže strieľali sme bez tlaku a myslím si, že sa to ukázalo aj na výsledkoch. Mám z nich veľkú radosť," usmievala sa členka Športového centra polície. V ďalšom priebehu sezóny ju čakajú preteky SP v Poľsku a Nemecku, na ktorých už bude štartovať s novými nábojmi. "V príprave na svetový šampionát už budem pokračovať s novými nábojmi. Ako ukázal vlaňajší trend, tie staré boli dobré, takže verím, že to bude pokračovať," dodala Vadovičová.

Malenovský zvíťazil v disciplíne R1 vzduchová puška v stoji na 10 m, keď vo finále utvoril svetový rekord s nástrelom 245,5 b. "Celkom ma to prekvapilo. Viac som si totiž veril v ďalších disciplínach, kde som skončil štvrtý. Vyšlo to však takto a som za to rád," vravel Malenovský.

Úspešný vstup do sezóny majú za sebou aj strelkyne Danka Barteková a Zuzana Rehák-Štefečeková. Skeetarka Barteková koncom februára triumfovala na pretekoch Katar Open v Dauhe. Vo finále za sebou nechala dvojicu ruských reprezentantiek Svetlanu Deminovú i Marinu Belikovovú, ktorú zdolala aj v rozstrele o bronz na OH 2012 v Londýne. "V Dauhe sa zišla kvalitná konkurencia. Bol to veľmi dobrý test, ako začať novú sezónu. Urobila som nejaké zmeny v príprave a chcela som si ich otestovať. Začiatkom februára som absolvovala prvé sústredenie v Taliansku, zatiaľ som vystrieľala 4500 nábojov. Som rada, že výsledky sa dostavili," pochvaľovala si Barteková.

Jej reprezentačná kolegyňa Rehák-Štefečeková na rovnakých pretekoch vyhrala disciplínu trap. "Pamätám sa, keď sme na Katar Open chodili ja, šesť Katarčaniek a jedna Libanončanka. Teraz sa zišlo asi päťdesiat pretekárok, vrátane svetovej špičky. Mala som dlhšiu pauzu a išla som do toho s tým, že uvidím, ako to dopadne. A dopadlo to veľmi dobre," vravela Rehák-Štefečeková, ktorú 1. apríla na Cypre čaká jej úvodné vystúpenie v novej sezóne Svetového pohára.


Tagy: Danka Barteková Veronika Vadovičová Radoslav Malenovský Zuzana Rehák-Štefečeková

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA