VIDEO Pekné gesto Zuzulovej: Vzácny darček hendikepovaným reprezentantom

Veronika Velez-Zuzulová
Veronika Velez-Zuzulová

BRATISLAVA - Dvadsaťšesť členov bude mať výprava slovenských športovcov s mentálnym postihnutím, ktorá sa v dňoch 17. - 25. marca v rakúskych dejiskách Grazi a Schladmingu zúčastní na súťažiach 11. svetovej zimnej špeciálnej olympiády.

Vedúcou výpravy, v ktorej bude 16 športovcov (sedem bežcov na lyžiach, sedem zjazdových lyžiarov a dvaja krasokorčuliari), bude prezidentka Slovenského hnutia špeciálnych olympiád Eva Lysičanová.

 


Sedmičku zjazdových lyžiarov tesne pred odchodom prostredníctvom videonahrávky povzbudila aj úspešná slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Veronika Velez Zuzulová: "Táto olympiáda je ten najkrajší projekt a pre mňa ste už teraz všetci víťazi! Všetkým účastníkom špeciálnej olympiády prajem veľa šťastia, myslím, že je úžasné, že aj takíto ľudia dostali príležitosť si zasúťažiť a zapretekať." Ako prejav podpory im venovala zjazdárske prilby s autogramom. "Veľmi ma mrzí, že sa tam nemôžem zúčastniť osobne, ale aspoň Vám posielam lyžiarske prilby s mojim podpisom a verím, že Vám prinesú šťastie," odkázala účastníkom našej špeciálnej olympijskej výpravy Veronika. 


Členov výpravy povzbudil aj bývalý slovenský reprezentant vo futbale a súčasný triatlonista Filip Šebo, ktorý sa stal ambasádorom Special Olympics Slovakia."Priznám sa, že ešte nedávno som o týchto športovcoch nič nevedel. Netušil som, že aj oni pravidelne trénujú a pod vedením skúsených trénerov sa pripravujú na svoje veľké súťaže," povedal Filip Šebo pri stretnutí celej slovenskej výpravy v Bratislave. "Sú to tiež športovci, ktorí túžia vyhrávať, ktorí sa tešia zo svojich úspechov, len sú menej na očiach verejnosti. Málokto o nich vie, hoci ich chuť a elán športovať sú obdivuhodné. Zaslúžia si našu pozornosť. Treba ich snahu byť v športe úspešní oveľa výraznejšie spropagovať," zdôraznil Filip Šebo.

​Slávnostné otvorenie najväčšieho športového a sociálneho podujatia na svete v tomto roku bude v sobotu 18. marca v Schladmingu. Na rakúskych športoviskách sa počas Svetovej zimnej špeciálnej olympiády predstaví 2700 športovcov zo 107 krajín. Na slávnostnom otvorení sa zúčastní 1100 čestných hostí a o súťažiach bude informovať 800 akreditovaných novinárov. Prvýkrát v histórii bude priamo v dejisku prítomná aj verejnoprávna televízia RTVS. "Špeciálne olympiády sú veľkým sviatkom pre všetkých športovcov s mentálnym postihnutím. Ich účastníci svojimi úspechmi na športovom poli búrajú bariéry, ktoré pred nich stavia život. Aj oni sa na tieto súťaže veľmi poctivo pripravujú, trénujú, túžia po medailách a víťazstvách, chcú byť úspešní," zdôraznila Eva Lysičanová, ktorá v roku 1993 bola jednou zo zakladateľov Hnutia špeciálnych olympiád na Slovensku. "Poskytujeme celoročný program tréningov a súťaží v mnohých individuálnych i kolektívnych športoch, ktoré prostredníctvom pravidelného tréningu pomáhajú meniť osudy detí a dospelých s mentálnym postihnutím," pokračovala Eva Lysičanová. Na príkladoch zo sveta ukázala, že týchto športovcov mnohokrát povzbudzujú a propagujú veľké postavy svetového športu. Ambasádormi špeciálnych olympiád sú aj plavec Michael Phelps, tenistka Na Li, či gymnastická legenda Nada Comaneciová.

Zástupcovia Slovenska na Svetovej zimnej špeciálnej olympiáde v Rakúsku sa budú v najbližších dňoch angažovať nie iba na športovom, ale aj diplomatickom poli. Jednou z ich iniciatív bude dostať Filipa Šeba do zoznamu osobností, ktoré sú dlhodobo aktívne v podpore tohto celosvetového hnutia. Hnutie vzniklo pred takmer 50 rokmi v USA. Prvé špeciálne hry boli v roku 1968 v Chicagu. V súčasnosti sa na podujatiach, ktoré združuje organizácia Special Olympics International, zúčastňuje 4,2 milióna ľudí s mentálnym postihnutím zo 170 krajín vrátane Slovenska. 


Tagy: Filip Šebo Veronika-Velez Zuzulová Slovenské hnutie špeciálnych olympiád

Zdroj:
SITA, športky
Foto:
Uniqa; Video: TASR, youtube

DISKUSIA