Nový model futbalovej ligy schválený: Toto nás čaká už od budúcej sezóny

Prezident ÚLK Ivan Kozák
Prezident ÚLK Ivan Kozák

BRATISLAVA - Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ) v utorok schválil zmenu hracieho modelu najvyššej slovenskej súťaže. Fortuna liga sa už od najbližšej sezóny 2017/2018 bude hrať podľa nového systému.

"Sme radi, že návrh klubov Fortuna ligy sa na rokovaní výkonného výboru SFZ stretol s veľmi pozitívnymi reakciami a napokon bol jednohlasne schválený. Je to dobrá správa pre profesionálny futbal na Slovensku. Nový model utvára predpoklady, aby bola najvyššia súťaž atraktívnejšia po diváckej i marketingovej stránke. Teraz je na nás, vedení súťaže a kluboch, aby sme ďalej pracovali na naplnení tohto potenciálu," povedal prezident riadiacej organizácie najvyššej slovenskej súťaže Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák.

Od budúceho ročníka Fortuna ligy odohrá dvanásť účastníkov podľa nového modelu najprv 22-kolovú základnú časť, v ktorej sa každý stretne s každým raz doma a raz vonku. Následne sa súťaž rozdelí na dve šesťčlenné polovice. Prvá bude bojovať o majstrovský titul, druhá o záchranu. Opäť bude hrať každý s každým doma i vonku, čo znamená desať zápasov. Všetky body získané v základnej časti si mužstvá prenesú aj do nadstavby.

Nový model premiérovo prinesie do ligy divácky atraktívne baráže. Posledný klub v konečnej tabuľke z najvyššej slovenskej súťaže automaticky zostúpi, mužstvo na jedenástom mieste bude o zotrvanie medzi elitou bojovať v dvojzápasovej baráži (doma, vonku) s druhým tímom II. ligy, ak tento klub splní všetky licenčné kritériá pre pôsobenie v najvyššej súťaži.

Ak domácu pohárovú súťaž Slovnaft Cup vyhrá jedno z prvých troch mužstiev konečnej ligovej tabuľky, bude sa hrať aj baráž o poslednú miestenku do predkola Európskej ligy. V semifinále takejto baráže by sa stretol štvrtý so siedmym a piaty so šiestym v tabuľke, víťazi by proti sebe nastúpili vo finále. Hralo by sa na jeden zápas, vždy na ihrisku lepšie umiestneného mužstva v konečnej tabuľke. Vďaka tejto baráži sa bude v spodnej časti nadstavby bojovať nielen o záchranu, ale aj o možný štart v európskej súťaži.

Prezídium Únie ligových klubov v posledný februárový deň schválilo zmenu modelu Fortuna ligy, na definitívu bolo potrebné ešte odsúhlasenie členmi výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu: v utorok 14. marca 2017 sa to stalo realitou. Najvyššia slovenská futbalová súťaž sa už od nasledujúcej sezóny 2017/2018 bude hrať podľa nového systému.

"Zmena je nepochybne potrebná. Súčasný 33-kolový model nie je spravodlivý, keďže polovica mužstiev hrá viac domácich zápasov ako druhá šestica tímov a s niektorými súpermi sa klub stretne raz doma a dvakrát vonku, s inými naopak. Druhým a nemenej dôležitým motívom pre inováciu je naša snaha o zatraktívnenie ligovej súťaže. O novom modeli sme diskutovali dlhší čas a naozaj dôkladne. Myslíme si, že má veľký potenciál zvýšiť atraktivitu Fortuna ligy pre fanúšikov, vysielateľov, komerčných partnerov, ale aj aktérov - kluby a futbalistov. Návrh dostal jednoznačnú podporu, keď zaň hlasovali zástupcovia všetkých klubov Fortuna ligy," informoval výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák ešte koncom februára po schválení nového modelu prezídiom ÚLK.  

Barážové duely sa stávajú bežnou súčasťou ligových súťaží v mnohých európskych krajinách. Niekoľkoročné pozitívne skúsenosti s nimi majú napríklad v Holandsku, ale postupne sa udomácňujú aj v našom regióne. Od sezóny 2017/2018 budú barážové súboje realitou aj v slovenskej lige. "Nie náhodou sa takmer rovnakou cestou vydali v krajinách, ktoré sú počtom obyvateľov a rozlohou porovnateľné so Slovenskom. Napríklad v Rakúsku pristúpili k zmene systému na základe štúdie renomovanej holandskej spoločnosti, ktorá podrobne analyzovala všetky aspekty viacerých alternatív a ako najlepší vyhodnotila model takmer totožný s naším návrhom. Od zavedenie baráže si sľubujeme ďalší posun slovenskej ligy vpred. Hrací model je však len jeden z predpokladov pre kvalitnú a zaujímavú súťaž. To podstatné sa v konečnom dôsledku vždy odohráva v zápasoch na štadiónoch," dodal Michal Mertinyák.


Tagy: Ivan Kozák SFZ Slovenský futbalový zväz

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Fortuna ligy
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA