Paulína Fialková v Holmenkollene útočila na stupeň víťazov, Koukalová nestačila na Laukkanenovú

Mari LaukkanenováMari Laukkanenová Zdroj: TASR

HOLMENKOLLEN - V stíhacích pretekoch finálového 9. kola Svetového pohára biatlonistiek zvíťazila v nórskom Holmenkollene tak ako deň predtým v šprinte Fínka Mari Laukkanenová. Na 10 km trati ju od druhej Češky Gabriely Koukalovej delilo 26,5 sekundy a od tretej Justine Braisazovej 1:01,4 min. Z dvoch Sloveniek na štarte bola lepšia Paulína Fialková na 17. mieste (+2:48,6), jej sestra Ivona Fialková obsadila nebodované 45-te (+4:46,2). Malý krištáľový glóbus za prvenstvo v stíhačke získala Nemka Laura Dahlmeierová.

V šprinte bola najrýchlejšia Fínka Laukkanenová pred dvojicou Francúzok, Braisazová si z neho na štart stíhačky preniesla stratu 8 sekúnd, Bescondová 23. Na popredné umiestenie mohli zaútočiť aj obe Slovenky, sestry Fialkové, Paulína vybehla z 18. miesta s odstupom 1:26 od Laukkanenovej a Ivona z 29-teho (+1:50). Najmä od Paulíny bolo možné čakať výrazný posun vpred, keďže týždeň predtým sa jej vo fínskom Kontiolahti podaril husársky kúsok, z 37. miesta sa poskočila na piate a dosiahla životné maximum.

Najlepšia biatlonistka sezóny Nemka Dahlmeierová, jasná víťazka celého seriálu, vybiehala po nevydarenom šprinte až z 31. priečky. V priebežnom hodnotení disciplíny mala na čele pred Mäkäräinenovou náskok až 41 bodov, pred Koukalovou 43 a nepredpokladal sa taký výbuch, aký zažila v šprinte, keď ju o malý krištáľový glóbus pripravila Koukalová. Na zisk malého glóbusu v stíhačke jej stačilo aj 9. miesto.

Na trati zmäknutej teplým počasím, počas pretekov so štyrmi stupňami, sa ťažšie bežalo, no dôležitejšia bola streľba. P. Fialková (strelecká bilancia 0-0-0-4) začala výborne, na rozdiel od Ivony (2-2-2-1), a posunula sa na 9. priečku, úplne s tromi chybami zlyhala Bescondová. Po druhej ležke bola už P. Fialková ôsma, po prvej stojke dokonca štvrtá a útočila na stupeň víťazov.

Záverečná streľba stojmo síce poslala Laukkanenovú na jeden trestný okruh, no s dostatočným náskokom, aby sa radovala z druhého triumfu v kariére. Francúzka Braisazová minula dva terče a otvorila sa šanca pre P. Fialkovú. Psychický tlak však nezvládla, len raz trafila, a to štvrtý terč a so štyrmi trestnými okruhmi stratila šancu na ďalší životný úspech. Prepadla sa na 16. priečku a v cieli jej patrila 17-ta.

Stíhacie preteky na 10 km: 1. Mari Laukkanenová (Fín.) 29:33,3 (1 tr. okr.), 2. Gabriela Koukalová (ČR) +26,5 (0), 3. Justine Braisazová (Fr.) 1:01,4 (4), 4. Teja Gregorinová (Slovin.) 1:08,2 (1), 5. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) 1:12,5 (0), 6. Marte Olsbuová (Nór.) 1:15,9 (3), 7. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 1:51,2 (2), 8. Dorothea Wiererová (Tal.) 1:51,2 (2), 9. Laura Dahlmeierová (Nem.) 1:53,8 (2), 10. Veronika Vítková (ČR) 1:55,7 (3), ...17. Paulína FIALKOVÁ 2:48,6 (4), 45. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) 4:46,2 (7)

Priebežné hodnotenie SP (25 z 26 pretekov): 1. Dahlmeierová 1179, 2. Koukalová 1052, 3. Mäkäräinenová 933, 4. Dorin-Habertová 848, 5. Wiererová 703, 6. Braisazová 677, ...31. P. FIALKOVÁ 265, 40. KUZMINOVÁ 176, 60. GEREKOVÁ 75, 65. I. FIALKOVÁ 54

Konečné poradie SP v stíhacích pretekoch (9 z 9 pretekov): 1. Dahlmeierová 405, 2. Koukalová 384, 3. Mäkäräinenová 368, 4. Dorin-Habertová 346, 5. Wiererová 286, 6. Braisazová 250, ...25. P. FIALKOVÁ 141, 41. KUZMINOVÁ 55, 58. GEREKOVÁ 31, 67. I. FIALKOVÁ 18

Viac o téme: Paulína Fialková Ivona Fialková Gabriela Koukalová Mari Laukkanenová