VIDEO Neuveriteľný záver sezóny: Vlhová so Zuzulovou rozjasali celé Slovensko!

Petra Vlhová sa teší z víťazstva
Petra Vlhová sa teší z víťazstva

ASPEN - Slovenská reprezentantka Petra Vlhová sa stala víťazkou záverečných desiatych pretekov započítavaných do hodnotenia slalomu v sezóne Svetového pohára 2016/2017 v alpskom lyžovaní v americkom Aspene.

Vlhová zdolala o 24 stotín sekundy fenomenálnu Američanku Mikaelu Shiffrinovú a o 35 stotín Švédku Fridu Hansdotterovú. Ďalšia Slovenka Veronika Velez-Zuzulová skončila štvrtá s odstupom 39 stotín za víťaznou krajankou. Víťazka predviedla v oboch kolách najrýchlejšie jazdy.

Iba 21-ročná Vlhová druhýkrát v kariére ovládla preteky SP, keď predtým triumfovala vo švédskom Aare v novembri 2015. Celkovo dosiahla tretie pódiové umiestnenie v aktuálnej sezóne a šieste v kariére. V celkovom sumáre slalomovej zimy 2016/2017 obsadila ambiciózna Liptáčka piate miesto. Malý glóbus patrí suverénne Američanke Mikaele Shiffrinovej, druhá skončila rovnako ako pred rokom Veronika Velez-Zuzulová a tretia Švajčiarka Wendy Holdenerová.

Vlhová má na Aspen pekné spomienky aj z uplynulej sezóny, keď práve v tomto stredisku v Colorade koncom novembra 2015 ešte s vysokými štartovnými číslami obsadila jedenáste a siedme miesto a postavila tak základy svojej úspešnej cesty do svetovej slalomovej špičky.

Vo finálovom slalome ženskej sezóny SP sa na základe získaného práva účasti predstavilo iba 25 pretekárok. Už pred vyvrcholením v Aspene bolo jasné, že slalomový glóbus získa po štvrtý raz v kariére Shiffrinová rovnako ako aj to, že Velez-Zuzulová obháji druhú priečku v sezónnom hodnotení.  

Vlhová už v prvom kole predviedla na trati Lower Ruthie´s Run s 59 bránkami svoju typickú agresívnu jazdu a najmä vďaka skvele zvládnutej spodnej časti dosiahla najlepší čas 45,52 s. A to aj napriek tomu, že slovenskej pretekárke vyznávajúcej silový štýl jazdy nevyhovujú tzv. jarné podmienky pri plusových teplotách s mäkkou snehovou podložkou. V Aspene bolo v čase štartu 1. kola slnečno a 7 °C a to aj napriek vysokej nadmorskej výške 2690 m.

Dvadsaťjedenročná Liptáčka vyštartovala do druhého kola s 57 bránkami ako úplne posledná na trať, ktorá pri teplote 10 °C už nebola v ideálnom stave. A hoci na prvých dvoch medzičasoch mierne zaostala za líderkou priebežného poradia Shiffrinovou o 10, resp. 15 stotín sekundy, v cieľovom svahu opäť maximálne zabrala a výsledkom bol rozhodujúci náskok 24 stotín.

Vlhová získala skalp trojnásobnej majsterky sveta a olympijskej víťazky v slalome Shiffrinovej, čo sa v tejto sezóne víťazstvami v najtočivejšejšej disciplíne pred ňou podarilo len Hansdotterovej vo Flachau a Velez-Zuzulovej v Záhrebe. V chorvátskej metropole však Shiffrinová preteky nedokončila.

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Petra Vlhová (SR) 1:32,00 min (45,52 s + 46,48 s), 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,24 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) 0,35, 4. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +0,39, 5. Melanie Meillardová +1,05, 6. Wendy Holdenerová (obe Švaj.) +1,41, 7. Emelie Wikströmová (Švéd.) +1,94, 8. Šárka Strachová (ČR) +1,97

Konečné poradie vo Svetovom pohári v slalome (po 10 pretekoch):

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 840 bodov, 2. Veronika Velez-Zuzulová (SR) 565, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 455, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 432, 5. Petra Vlhová (SR) 411, 6. Šárka Strachová (ČR) 394, 7. Nina Lösethová (Nór.) 362, 8. Bernadette Schildová (Rak.) 320, 9. Chiara Costazzová (Tal.) 206, 10. Melanie Meillardová (Švaj.) 195

 


Tagy: Petra Vlhová Veronika Velez-Zuzulová

Zdroj:
športky, SITA, TASR
Foto:
TASR; Video: YouTube RTVS

DISKUSIA