Športovci ukázali veľké srdce: Handzuš rozdával radosť bez kamier a fotografov

Michal Handzuš so Stanleyho pohárom
Michal Handzuš so Stanleyho pohárom

BANSKÁ BYSTRICA - Zmieriť sa s tým, že dieťa je choré a niekedy dlhodobo hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici, dá psychicky zabrať nielen rodičom, ale najmä samotnému dieťaťu. S novým prostredím a ľuďmi sa najmenším pomáhajú vyrovnať usmievavé a milé učiteľky Základnej školy (ZŠ) pri tomto zdravotníckom zariadení. Každý deň ich niečím prekvapia a pripravia pre ne program, aby na chorobu mysleli čo najmenej a čas na lôžku im ubiehal čo najrýchlejšie. Každý malý pacient, ktorý akurát slávi narodeniny, sa môže tešiť na darčeky, vyzdobenú izbičku, balóniky a oslavu, ktorú im pri lôžku pripravia učiteľky.

"Nie sme pre ne len učiteľky, ale i kamarátky a snažíme sa im zastúpiť aj maminky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu byť pri nich. Málokto verí, že aj v nemocnici môže byť toľko dobrej nálady, zábavy a radosti. Máme okolo seba veľa dobrých ľudí a občianskych združení, ktorí nám pomáhajú," konštatovala zástupkyňa nemocničnej ZŠ Mária Lauková.

Deti v nemocnici absolvujú rôzne atraktívne aktivity od hrania sa, cez divadelné predstavenia, vystúpenia a besedy so zaujímavými ľuďmi až po tvorivé dielne, kde sa im venujú profesionáli. Rozhodne sa nenudia. I napriek ťažkým diagnózam a dlhým hospitalizáciám, za múrmi nemocnice niekedy zažijú viac, než keby boli doma. Chodievajú medzi ne známe osobnosti, športovci, speváci, tanečníci, herci, ale i klauni, pri ktorých ani jedna tvárička nezostane smutná.

"Mali sme tu olympijského víťaza v chôdzi Mateja Tótha, olympijskú víťazku, biatlonistku, Anastaziu Kuzminovú, deti si mohli siahnuť na ich medaily a odfotiť sa s nimi. Chodia medzi nás boxeri, o ktorých sa hovorí, že sú to tvrdí chlapi, ale srdce majú úžasné," priblížila Lauková.

Ich dlhoročným a "fantastickým kamarátom s veľkým srdcom" je však najmä hokejista Michal Handzuš. "Keď vyhral Stanley Cup a mal ho iba na 24 hodín, tak okrem toho, že išiel na banskobystrické námestie, aby ním potešil ľudí, hodinu strávil aj u nás na onkológii. Tú hodinu chcel venovať iba našim deťom, bez prítomnosti verejnosti a médií. Bol úžasný, deťom dal pohár do postele, podpisoval sa im, kde len chceli a fotili sa. Veľmi si to vážime. Miško a jeho manželka Zuzanka nám vždy pomôžu, keď niečo potrebujeme," dodala Lauková.


Tagy: Michal Handzuš Mária Lauková

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka slovenskej Tipsport Extraligy
Zdroj:
TASR
Foto:
TASR - Dušan Hein

DISKUSIA