Pravda, prečo sa im v Česku tak veľmi darí: Za slovenského brankára nemusíme platiť!

Marek Čiliak
Marek Čiliak

PRAHA - Slovenskej légii brankárov v českej hokejovej extralige sa darí. Marek Čiliak už pretlačil Kometu Brno do semifinále play-off, jeden triumf od prieniku ďalej je aj Patrik Rybár s Hradcom Králové. Aktuálne sú bližšie k postupu ako súperi aj Ján Lašák s Libercom a Ján Laco s Chomutovom.

Boj o český hokejový titul môže byť úplne v slovenskej brankárskej réžii. "Je to dobrá známka pre slovenský hokej," priznal Marek Čiliak. Medzi brankármi štvrťfinalistov je možné nájsť aj Jaroslava Janusa (Litvínov) či Petra Hamerlíka (Třinec).

Hlavným dôvodom, prečo je v českej extralige toľko slovenských brankárov a vôbec nehrajú druhé husle, sú podľa súčasného trénera gólmanov v Litvínove Zdeňka Orcta tabuľky pri prestupoch českých brankárov. "Za slovenského brankára nemusíme platiť. Ak si teda môžeme vybrať medzi slovenským a českým gólmanom na rovnakej úrovni, pričom za českého musíme zaplatiť odstupné podľa tabuliek, je jasné, že si vyberieme lacnejšiu možnosť," povedal Orct.

V kluboch najvyššej českej hokejovej súťaže sú slovenskí brankári so všakovakými osudmi. Dvadsaťšesťročný Marek Čiliak pôsobí v Komete Brno s menšími prestávkami od svojich pätnástich. "Myslím si, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké som v kariére mohol urobiť," povedal Čiliak. Iba 23-ročný Patrik Rybár chytá v Česku prvú sezónu po domácich zastávkach, vicemajster sveta z Helsínk 2012 Ján Laco do Chomutova prišiel po piatich sezónach v KHL. Zlatý z MS 2002 v Göteborgu Ján Lašák po návrate zo zámoria chytal dlho za Pardubice, potom vystriedal KHL, fínsku Liigu aj slovenskú extraligu, no v januári 2014 sa vrátil do Česka. "Všetci sú to výborní gólmani, ukazovali to počas celej sezóny," dodal zvolenský rodák Čiliak.


Tagy: Ján Lašák Ján Laco Marek Čiliak HC Kometa Brno Patrik Rybár

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
Facebook HC Kometa Brno

DISKUSIA