Český hokej dostal ranu priamo zvnútra: Prežranosť v extralige je neskutočná!

František Výborný
František Výborný

PRAHA - Aj česká najvyššia hokejová súťaž je plná hráčov, ktorí nechcú byť najlepší, nepracujú na sebe a len sa vozia. Tvrdí to bývalý skvelý český tréner František Výborný, ktorý po piatich rokoch na lavičke BK Mladá Boleslav zostal v klube už len v pozícii konzultanta.

"Vždy som si myslel, že všetci hokejisti chcú automaticky byť úspešní, ale z toho som sa už vyliečil. Veľa z nich myslí skôr na to, aby už bol koniec sezóny," povedal František Výborný v rozhovore pre český denník Sport. Podľa slov bývalého úspešného hráča (5x majster ČSSR s Duklou Jihlava) aj trénera (3x majster ČR so Spartou Praha) sa hokejovej súčasnosti síce hovorí profesionalizmus, ale skutočnosť je často odlišná. "Súčasní frajeri by mali byť stopercentní profíci, podpisujú výhodné zmluvy, preto by si ich mali aj odpracovať, niečo vo svojom klube zanechať. Hovorí sa tomu stavovská česť. Hráč by si mal povedať: ´Ty vole, dostal som dobré peniaze, tak niečo aj musím predviesť.´," domnieva sa F. Výborný.

Otec päťnásobného majstra sveta Davida Výborného použil pre svoje slová príklad s hokejistami zo zámoria. "Vezmite si takých Kanaďanov. Tí prídu do Európy a kočujú z jedného klubu do druhého, klubizmus neriešia. Ale keď skočia na ľad, idú ho zožrať! Sú naučení, že aj na farme sa musia poriadne obracať, inak ich nahradia frajeri sediaci na tribúne. Toto mi u našich hráčov chýba."

Výborný má pocit, že dnešné kluby majú veľký problém vybrať do svojich tímov správnych hráčov, ktorí by boli na jednej strane dostatočne kvalitní a zároveň, aby neboli "prežraní" podmienkami, ktoré im utvoria často aj bez tvrdej práce na ľade. "Prežranosť v extralige je neskutočná. Hráči sú apatickí, alibistickí, nič ich nezaujíma. Môže vám ako klubu horieť pod zadkom a ´borcom´ je to jedno. Tréner nespí, pri posteli má škatuľku prvej pomoci a jeho hráči zostávajú pokojní. A toto ma úprimne hnevá, preto tejto generácii prestávam rozumieť," dodal Výborný.


Tagy: BK Mladá Boleslav František Výborný

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka českej Tipsport Extraligy
Zdroj:
SITA
Foto:
Profimedia

DISKUSIA