S týmto v NHL nikto nerátal, no znamená to problém: Väčšia hlúposť ani neexistuje!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

NEW YORK - S blížiacim sa záverom základnej časti zámorskej hokejovej NHL sa viaceré tímy najmä vo Východnej konferencii začali sťažovať na systém play-off. V aktuálnej sezóne totiž reálne hrozí situácia, že štyri najlepšie kluby z nej "dodá" Metropolitná divízia a model vyraďovacej časti z elitnej trojice (pravdepodobne Washington, Pittsburgh a Columbus) umožní prienik do konferenčného finále iba jednému tímu. Oproti tomu štvrté mužstvo tejto divízie New York Rangers, ktoré sa do play-off dostane na základe tzv. "wild card" bude mať na ceste do 3. kola vyraďovačky možno len kluby s nižším počtom bodov v celej základnej časti.

"Pri tvorbe tohto systému sa pravdepodobne s takouto situáciou nerátalo," poznamenal generálny manažér Columbusu Jarmo Kekäläinen, no obratom doplnil: "My nie sme v pozícii, aby sme si súperov vyberali. Prebojovali sme sa do play-off a máme z toho veľkú radosť. Plne však chápem sťažnosti klubov, ktoré sa dostávajú do vyraďovacej časti pravidelne." Blue Jackets sa do play-off dostali len tretíkrát v klubovej histórii.

V prvom kole play-off proti sebe nastúpia druhý a tretí tím každej divízie, v druhom kole hrozí séria s víťazom danej divízie. "Je to hlúpe. Väčšia hlúposť ani neexistuje. Tento systém nedáva žiadny zmysel," sťažuje sa útočník Washingtonu Daniel Winnik. Aktuálny model play-off platí iba niekoľko ostatných sezón, predtým dve desaťročia sa pred každým kolom vyraďovacej časti zoradili relevantné tímy na základe získaného počtu bodov v základnej časti a proti sebe hrali vždy prvý a posledný z daného poradia a tak ďalej. Účelom zmeny bolo zvýšiť dôraz na súboje medzi klubmi rovnakých divízií, no z logického hľadiska sa natíska otázka, prečo by mal víťaz Prezidentskej trofeje (celkový víťaz základnej časti NHL, pozn.) hrať s druhým najúspešnejším tímom v konferencii už v 2. kole play-off.

"Je to trochu divný formát, keď ako jeden z najlepších klubov už v prvom kole play-off hráte proti ďalšiemu mužstvu z popredia tabuľky," povedal brankár Pittsburghu Marc-André Fleury a pokračoval: "Ak však chce niekto vyhrať súťaž, musí čeliť najlepším od prvého až do štvrtého kola a zdolať ich. K Stanleyho poháru nevedie jednoduchá cesta."

Generálnemu manažérovi Washingtonu Capitals Brianovi MacLellanovi sa nepozdáva "ľahká" cesta pre štvrtý tím divízie. "Nie je to dobrý systém, ak má tím s 'divokou kartou' jednoduchú cestu až do konferenčného finále. Podľa môjho názoru by ju mali mať ľahšiu kluby z vyšších priečok tabuľky," myslí si.


Tagy: Washington Capitals Pittsburgh Penguins Columbus Blue Jackets Daniel Winnik Marc-André Fleury Jarmo Kekäläinen

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka NHL
Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA