Zo Zuzulovej začiatkov vám spadne sánka: Vysmievali sa nám, otec spával pod autom!

Veronika Velez-Zuzulová
Veronika Velez-Zuzulová

BRATISLAVA – Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová patrí medzi slalomársku elitu, ale začiatky jej úspešnej kariéry neboli vôbec jednoduché. Momentálne 32-ročná lyžiarka patrí medzi najstaršie športovkyne, takže o zážitky nemá núdzu.

Veronika prezradila, že jej začiatky boli zložité a o svoj sen stať sa profesionálnou lyžiarkou musela poriadne bojovať. Rodená Bratislavčanka chodila trénovať s otcom Timotejom do Semmeringu, kde sa im miestni Rakúšania ľúbili vysmievať. Kričali na nich: "Čo tu hľadáte, vy z tých kukuričných polí?"

"Ráno ma otec zobral autom a na určitom kilometri ma vždy zobudil. Dali sme si raňajky, ktoré nám pripravila mama a išli sme trénovať," povedala Velez-Zuzulová v rozhovore pre sport.sme.sk.

"Spávali sme v aute priamo na parkovisku. Dcéra vo vnútri a ja pod ním. Mal som obavy, či na nás niekto nezavolá políciu, keďže na tom mieste bolo zakázané prespávať. Niekedy sme v stanoch spali aj desiati a kúrili sme si len sviečkami. Lyže z požičovne som si opravoval sám," spomínal na zážitky Timotej Zuzula a pokračoval: "Zlepšovala sa a stále sme si dávali nové ciele. Keby sa nám ich nepodarilo splniť, tak lyžovanie zabalí a ide študovať."

Zuzula bol telocvikár, horolezec a skialpinista. Ak chcel, aby jeho dcéra s lyžovaním na najvyššej úrovni pokračovala, musel si nájsť ďalšie zamestnanie.

"V lete som robil výškové práce, zbieral smeti po uliciach, alebo som zavesený na veži umýval okná. Pomáhali nám aj priatelia, ktorí nám verili. Otec kvôli mne spal v aute, aby som v penzióne pre seba mala teplú posteľ. Obaja sme si ju nemohli dovoliť. Som mu za to všetko vďačná a zároveň som na neho veľmi hrdá," priznala Veronika.

Velez-Zuzulová sa dokonca mohla stať tenistkou, ale osud zariadil všetko inak. "Pred zápasom mi otec kúpil tenisové oblečenie, ale prehrala som. Po zápase som musela ísť domov len v nohavičkách, vyzliekol mi nové oblečenie, pretože po takom výkone som si ho vraj nezaslúžila," zaspomínala s úsmevom úspešná slovenská lyžiarka.


Tagy: Veronika Velez-Zuzulová

Zdroj:
športky
Foto:
archív Športiek

DISKUSIA