Nitra v prvom súboji o finále suverénna: Žilina sa pod Zoborom nezmohla ani na gól!

Judd Blackwater z HK Nitra (vľavo) a brankár Tomáš Tomek z MsHK Žilina (v strede) Judd Blackwater z HK Nitra (vľavo) a brankár Tomáš Tomek z MsHK Žilina (v strede) Zdroj: SITA

NITRA - Hokejisti HK Nitra triumfovali v pondelňajšom prvom semifinálovom súboji play off Tipsport Ligy nad MsHK Žilina 5:0 a ujali sa vedenia v sérii hranej na štyri víťazstvá. Druhý zápas, opäť na ľade úradujúceho majstra z Nitry, je na programe v utorok od 18.00 h.

Úvod semifinálovej série začali lepšie hostia zo Žiliny. Domáci neboli ešte v zápasovom tempe na rozdiel od "vlkov". Prvú príležitosť mal Konečný, ale Hartzell si s jeho pokusom rovnako ako aj s pokusom Ondruša poradil. Nitrania aj vďaka Hartzellovi ubránili tlak Žiliny. Hneď prvú presilovú hru zohrali domáci veľmi dobre a Blackwater otvoril skóre – 1:0. Zároveň s gólom prišiel faul Ťavodu a druhú presilovú hru využil delovkou od modrej čiary Mezei – 2:0. Veľkú šancu na zníženie mal v 15. minúte Rogoň, ale hostia opäť stroskotali na v pohode chytajúcom Hartzellovi. Nebezpečenstvom pre Nitranov bol v presilových hrách najproduktívnejší hráč súťaže Hovorka, ale bez gólového efektu.

Sprava: Branislav Mezei z Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Začiatok druhej tretiny patril domácim, ale šance Tvrdoňa a Melanda zlikvidoval Tomek. V 25. minúte našiel presnou prihrávkou Ordzovenský Blackwatera, ktorý však svoj únik riešil sám a nevšimol si dobre postaveného Slováka. Hosťujúci gólman mal viac práce a nepríjemnú strelu od Slováka zastavil iba spodnou hranou betónu. V druhej tretine neukázali hráči Žiliny smerom dopredu takmer nič.

Sprava: Judd Blackwater z Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA

Do tretej tretiny nastupovali zverenci trénera Jančušku s dvojgólovým mankom a určite si predstavovali jej úvod lepšie. Už v dvadsiatej sekunde zvýšil na 3:0 po priamočiarej akcii americký útočník Cope. Žilinskú šancu na obrat rezolútne zatrhol aj Slovák, ktorý v 43. minúte zvýšil už na 4:0. Zápas bol jasne v réžii Nitry od druhej polovice prvej tretiny. Hostia nedokázali nadviazať na svoje dobré úvodné striedania. V 46. minúte videli diváci menšiu šarvátku medzi Pupákom a Prokopom, v ktorej položil prvý menovaný svojho súpera na lopatky. V 50. minúte mohol rozvlniť opäť sieť za Tomekom po druhýkrát v zápase Blackwater, ale v dobrej pozícii prestrelil. V 52. minúte našiel Korím pred bránou osamoteného Bajteka a ten nezaváhal – 5:0. Na druhej strane bol Hartzell ako stena a v úniku na neho nevyzrel ani Stupka. "Corgoni" si víťazstvo postrážili a ujali sa vedenia v sérii 1:0.

HK Nitra - MsHK Žilina 5:0 (2:0, 0:0, 3:0) - stav série 1:0
Góly: 6. Blackwater, 7. Mezei (H. Ručkay, Krištof), 41. Cope (Marek Slovák, Ordzovenský), 43. Marek Slovák (Blackwater, Milam), 52. Bajtek (Korím, L. Paukovček)
Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: J. Jurík (Žilina) 10 min os. trest, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0 rozhodovali: Baluška, Kubuš - Tvrdoň, Výleta, 3510 divákov

Nitra: Hartzell - Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, M. Versteeg, Meland, Korím, Pupák - Blackwater, Marek Slovák, Cope - Kutálek, Krištof, H. Ručkay - M. Tvrdoň, Timotej Šille, Macík - Bajtek, L. Paukovček, J. Štefanka

Žilina: Tomek - Čížek, T. Bokroš, D. Brejčák, Juraško, Grman, Ťavoda, Prokop, Macejko - Marek Hovorka, Hruška, Rogoň - J. Jurík, Húževka, Švec - Stupka, Holovič, R. Konečný - Gmitter, Ondruš, Zlocha

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Pre nás sa zápas nezačal vyvíjať dobre, bolo na nás cítiť pauzu. Žilina hrala od úvodu aktívne, ale ustáli sme tlak a boli sme vysoko efektívni. Od druhej tretiny sme podávali výkon, aký si predstavujeme. Zápas sa zlomil na treťom góle, ktorý sme dali na začiatku tretej tretiny. V utorok nás však opäť čaká veľmi náročný zápas."

Branislav Mezei, obranca Nitry: "Bolo dôležité, že nás Eric Hartzell podržal. Chvíľku nám trvalo, kým sme sa rozohrali. Z presiloviek sme dali góly, čo nám pomohlo k tomu, aby sme začali trochu lepšie hrať."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "Paradoxne, rozhodla prvá tretina. Z našej strany bola výborná, prestrieľali sme súpera, ale prehrali sme ju 0:2. Rozhodujú góly, nie šance. Musím pochváliť brankára Nitry. Na ňom sa zlomil zápas, pretože nás vychytal. Druhým faktorom bolo zranenie našich dvoch hráčov - Čížeka a Húževku. Je to pre nás veľké oslabenie."

Rastislav Konečný, útočník Žiliny: "Po dvoch tretinách bolo 2:0 a bol to relatívne otvorený zápas. Bohužiaľ, úvod tretej tretiny nám nevyšiel. Či už sa to skončí 2:0, 3:0 alebo 5:0, to je úplne jedno. Zajtra nás čaká nový deň, pokúsime sa opäť vyhrať."

Viac o téme: HK Nitra MsHK DOXXbet Žilina