Nitra prvým finalistom: Dramatický súboj so Žilinou prerušený pre výtržnosti fanúšikov

Radosť fanúšikov Nitry z úvodného góluRadosť fanúšikov Nitry z úvodného gólu Zdroj: SITA

ŽILINA - Hokejisti HK Nitra sú prvými finalistami Tipsport Ligy. Vo štvrtom semifinále play off vyhral obhajca titulu v sobotu na ľade MsHK Žilina 4:3 a v sérii triumfoval hladko 4:0. Duel museli rozhodcovia v 51. minúte na viac ako polhodnu prerušiť pre výtržnosti fanúšikov a pokračovalo sa až po vyprázdnení sektora priaznivcov hostí.

Vlci začali boj o zotrvanie v semifinále s Tomekom v bráne a s Mendrejom namiesto zraneného Čížeka v obrane viac v defenzíve. Do nej ich zatlačili Nitrania rýchlou a dobrou hrou, ktorá na konci 5. min. vyústila do prvého gólu zápasu. Pupák od modrej vystrelil, puk pred Tomekom ešte tečoval Paukovček a majster viedol pod Dubňom 1:0. Vlci si nevytvorili žiadnu šancu, ale Tvrdoň fauloval na konci 8. min. a domáci hrali prvú presilovku duelu. Zahrali ju výborne a obranca Bokroš už po 6 sekundách od jej začiatku prestrelil od modrej Hartzella v nitrianskej bráne. Žilinčania potom na chvíľu vyrovnali okrem skóre aj hru, no Nitra postupne opäť získala na prevahe a vlci sa len ťažko a sporadicky dostávali cez modrú čiaru na dostrel Hartzellovej brány. V 18. mal gól na hokejke po chybnej rozohrávke Žilinčanov Bajtek, ale sám pred Tomekom ani neprihral, ani dobre nezakončil a žilinský gólman si s jeho strelou poradil. O chvíľu musel Tomek na dvakrát hasiť po šanci Kutálka. V 19. min. sa dostali pred Hartzella aj domáci a Brejčák strelou z pravého kruhu poslal Žilinu do vedenia a vlci tak šli do šatní spokojnejší.

Zľava: Michal Krištof z Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA

Druhá tretina bola v úvodných piatich minútach vyrovnaná, ani jeden tím si nevypracoval výraznejšiu šancu či nezískal prevahu. Nitrania sa však snažili o vyrovnanie viac a v 26. min. po chybnej rozohrávke Žiliny Tvrdoň prestrelil Tomeka. O chvíľu hrali hostia prvú presilovku a domácim pripravili ťažké chvíle aj po jej skončení, keď v 29. min. musel Tomek reflexívne zneškodniť gólovú strelu Slováka. V 33. min. mal blízko ku gólu Gmitter, ale nedočiahol na puk a hostia šli hneď z protiútoku po Macíkovej strele do ľavého horného rohu Tomekovej brány do vedenia. V 39. min. nepremenil Švec veľkú príležitosť, keď puk namieril iba do Hartzella a Žilina pykala. Hneď na to sa v protiútoku dostal po výbornej prihrávke Šilleho do palebnej pozície Tvrdoň a z voleja prestrelil Tomeka. Hostia si v závere skomplikovali situáciu, keď po fauloch Koríma a vylúčení Mezei do konca stretnutia hrali 117 sekúnd v oslabení o dvoch hráčov. Vlci však v druhej časti početnú výhodu ešte nedokázali využiť.

Nedarilo sa im to ani na začiatku tretej tretiny, keď Nitrania v trojici dobre bránili, ale Žilina málo a nepresne strieľala a Hartzell stíhal čeliť hrozbám zo žilinskej strany. V 44. min. hostia opäť faulovali a vyrobili ďalšie oslabenie o dvoch hráčov, tentoraz na 77 sekúnd, a vlci ho konečne dokázali využiť, keď Stupka po rane Juraška na dvakrát dostal puk za nitrianskeho gólmana. V ďalšej výhode Žiliny 5 proti 4 sa v 49. min. ocitol vo veľkej šanci Hruška, ale nedokázal prekonať Hartzella a hostia sa v oslabení ubránili. V 51. min. sa v sektore hosťujúcich fanúšikov objavila pyrotechnika a delobuchy a hlavní rozhodcovia prerušili duel. Tímy poslali do šatní a nariadili vyprázdnenie sektoru hostí. To za asistencie ťažkoodencov trvalo viac ako 30 minút. Až potom sa znovu objavili na ľade aj oba tímy a po rozkorčuľovaní sa mohlo opäť pokračovať v zápase. Nitrania vytláčali domácich čo najďalej od Hartzellovej brány a zbierali cenné sekundy. V 55. min Tvrdoň znovu oslabil Nitranov, ale vlci sa počas presilovky, ani nedostali poriadne pred gólmana hostí. Nitra držala puk ďaleko od svojej brány, navyše ešte podkurovala pred Tomekom a vlci tak ani zďaleka nemohli pomýšľať na hru bez brankára. Konečný 98 sekúnd pred koncom spálil ďalšiu veľkú príležitosť na vyrovnanie a domáci kouč Jančuška si vzal oddychový čas. Vlci zvolili hru v šestici a pokúšali sa o vyrovnanie, no to neprichádzalo a 41 sekúnd pred koncom Ťavoda faulom zmaril akékoľvek šance domácich na udržanie sa v zápase aj v sérii. Žilina tak v divokom zápase prehrala s Nitrou aj po štvrtý raz v sérii a majster sa v najkratšom možnom čase dostal do finále.

MsHK Žilina - HK Nitra 3:4 (2:1, 0:3, 1:0)
Góly: 9. Bokroš (Hovorka, Rogoň), 19. Brejčák (Gmitter, Rogoň), 45. Stupka (Juraško, Hovorka) - 5. Paukovček (Pupák, Bajtek), 26. Tvrdoň, 33. Macík (Šille, Milam), 39. Tvrdoň (Šille, Macík). Rozhodovali: Kubuš, Lauff – Holienka, J. Tvrdoň, vylúčení: 2:5, navyše: Mezei 5+DKZ, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 2725 divákov.

Žilina: Tomek – Bokroš, Ťavoda, Juraško, D. Brejčák, Macejko, M. Grman, Mendrej, Kříž – J. Jurík, Hruška, Hovorka – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Gmitter – J. Zlocha ml., E. Švec, Prokop

Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Cope, M. Slovák, Blackwater – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, Šille, M. Tvrdoň – J. Štefanka, Paukovček, Bajtek

Milan Jančuška, tréner MsHK Žilina: "Motivovať mužstvo za stavu 0:3 na zápasy nie je jednoduché. Nám sa to podarilo. Škoda, že sme za stavu 2:1 spravili chyby, po ktorých sme inkasovali góly. Chlapci však bojovali až do posledného hvizdu. Na zápasy sme napokon prehrali 0:4, no v každom z tých stretnutí sme mali vydarené úseky. Ukázalo sa, že na ceste za titulom je dôležité mať široký káder."

Andrej Kmeč, tréner HK Nitra: "Zápas sme začali celkom dobre, no nemali sme tlak na bránku. Prevahu sme mali iba optickú, neboli sme príliš nebezpeční. V druhej tretine sa rozohral parádny zápasy play off. Dali sme nejaké góly a otočili sme skóre. Ustáli sme množstvo oslabení, čo ma teší. Sme veľmi radi, že sme postúpili a musím priznať, že sme nečakali, že to bude iba na štyri zápasy. Myslel som si, že svoju košeľu nebudem prať po tomto zápase, ale keďže ma obliali pivom, tak budem musieť."

Marek Hovorka, útočník MsHK Žilina: "Klobúk dolu pred každým jedným hráčom, ktorý bojoval za náš tím. Veľmi si vážim tento tím a každého jedného spoluhráča. Nitra bola v tejto sérii lepšia, nebudeme si klamať. Séria so Zvolenom nás stála veľa síl a aj zranených a to sa prejavilo aj v semifinále proti Nitre. Na to sa však nebudeme vyhovárať."

Tibor Kutálek, útočník HK Nitra: "Chvalabohu, že sme vo finále. Bolo to veľmi náročné stretnutie, no v druhej tretine sme sa súperovi vzdialili. Polhodinový výpadok viac pomohol nám než Žilinčanom. Snažili sme sa zostať správne psychicky naladení. Takéto veci by sa nemali stávať, no napokon to viac pomohlo nám, keďže Žilina bola v tom čase herne rozbehnutá."

Viac o téme: HK Nitra MsHK DOXXbet Žilina