Sagan na Kráľovnej klasík o historický zápis: FOTO mašiny, s ktorou chce ovládnuť Peklo severu!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: facebook Peter Sagan

PARÍŽ - Peter Sagan sa dnes predstaví na najnáročnejšej klasike Paríž-Roubaix. Líder tímu Bora-Hansgrohe bude o triumf v kultových pretekoch bojovať na špeciálne upravenom stroji Specialized Roubaix. Ak by tento rok vyhral slávny monument práve Sagan, stal by sa prvým Slovákom v histórii s triumfom na Kráľovnej klasík!

Dvojnásobnému majstrovi sveta má k tomuto cieľu poslúžiť jeho nový špeciálne upravený stroj Specialized Roubaix, ktorý Sagan fanúšikom predstavil prostredníctvom sociálnej siete. 

Vo štvrtok si Sagan spolu s kolegami z nemeckej stajne vyskúšali úseky trate, ktorá je charakteristická 29 prejazdmi po pavé. Dlažobné kocky sú na Paríž-Roubaix hrubšie a ťažšie prejazdné ako na hociktorej inej klasike. V piatok ráno jazdci Bora-Hansgrohe trénovali na klasických cestách a potom sa presunuli do Compiegne, kde strávili posledné hodiny pred nedeľňajším štartom. Hoci v aktuálnej sezóne ešte klasiku nevyhral, Sagan jazdí na jar vo forme a ukázal viacero kvalitných výkonov. V špurte Miláno-San Remo ho zdolal len Poliak Michal Kwiatkowski. Na Okolo Flámska mal nešťastný pád, ktorý ho pripravil o lepší výsledok. 

V zostave nemeckého tímu Bora-Hansgrohe figurujú až traja slovenskí cyklisti. V ústrety 115. edícii azda najprestížnejších pretekov v jarnom cyklistickom kalendári s prezývkou Kráľovná klasík sa vydajú okrem dvojnásobného majstra sveta aj Juraj Sagan a Michael Kolář. Ďalšími piatimi členmi Bora-Hansgrohe sú Poliak Maciej Bodnar, Lotyš Aleksejs Saramotinš a Nemci Marcus Burghardt, Rüdiger Selig a Andrea Schillinger. Pre porovnanie aj vlani ešte vo farbách tímu Tinkoff Petra Sagana na Paríž-Roubaix podporovalo rovnaké trio J. Sagan, Kolář a Bodnar, zostávajúca štvorica pretekárov je iná.

Cieľ tímu Bora-Hansgrohe je jasný - doviesť Petra Sagana do čo najvýhodnejšej pozície, aby mohol v závere 257 km dlhej tortúry na velodróme v Roubaix bojovať o víťazstvo. Sagan bol po svojom nešťastnom páde na Okolo Flámska poriadne doudieraný, ale v stredu absolvoval prípravnú klasiku Scheldeprijs, kde pomáhal svojim tímovým kolegom ako domestik. Vo štvrtok už absolvoval v sprievode spolujazdcov tréningové kilometre po trati Paríž-Roubaix a na nedeľu by mal byť pripravený na štarte. "Má ešte bolesti najmä v oblasti boku a rebier. Celkovo sa však už cíti lepšie a v nedeľu bude pripravený zabojovať," citoval Cyclingnews vedenie tímu Bora-Hansgrohe. "Dúfam, že budem v poriadku pre Paríž-Roubaix. Mal by som byť," povedal krátko Sagan ešte po pretekoch Scheldeprijs.

Kráľovná klasík v tomto roku nachystala pretekárom až 55 km po neobľúbených kockách, ktoré budú rozdelené do 29 sektorov. Tie francúzske sú na rozdiel od belgických ešte viac nerovnomerné a nekompaktné a tým aj viac zradné. Azda najznámejšie sektory s tzv. pavé na Paríž-Roubaix sú Trouée d'Arenberg, čiže Arenberský les na 161. km s dĺžkou 2,4 km a Carrefour de l’Arbre 17 km pred cieľom (2,1 km), kde sa už často rozhoduje o víťazovi.

Paríž-Roubaix Galéria fotiek (11) Zdroj: steephill.tv

Víťazstvo na jednej z dvoch najväčších jarných klasík obhajuje Austrálčan Mathew Hayman z tímu Orica-Scott, čo bol vlani poriadny šok, lebo nepatril medzi favoritov. Okrem Petra Sagana túži po triumfe najmä Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing), ktorý zatiaľ nemá v zbierke víťazstvo na monumentálnej klasike. "Na Okolo Flámska mi to nevyšlo, nasledujúcu šancu teda mám na Paríž-Roubaix. Vždy, keď som v zostave, snažím sa o víťazstvo," referoval Van Avermaet na webe Cyclingnews.

V tíme Quick-Step Floors síce bude chýbať hrdina Okolo Flámska Philippe Gilbert, ale predstavia sa dvaja víťazi Pekla severu z minulosti - Holanďan Niki Terpstra (2014) a štvornásobný šampión Tom Boonen (2005, 2008, 2009, 2012). V prípade Boonena ide o rozlúčku s kariérou, počas ktorej si pripísal vac než 100 víťazstiev na rôznych úrovniach cestnej cyklistiky vrátane 7 monumentálnych klasík a titulu majstra sveta z roku 2005. "Boonen bol môj favorit, keď som mal 16 a sledoval ho na Eurosporte. Dnes robíme ten istý šport, sme si v mnohom podobní, dokonca aj rovnako padáme," povedal položartom Peter Sagan na adresu Boonena.

Na Paríž-Roubaix sa v aktuálnom ročníku rozdá celkovo 91 000 eur. Pre víťaza to bude hlavná prémia 30 000, pre druhého v cieli 22 000 a pre tretieho 15 000 eur. Cyklisti na 16.- 20. mieste zinkasujú po 500 eur. Monument Paríž-Roubaix sa začne v Compiégne dnes o 10.55 h, víťaz v cieli sa očakáva po 17.00 h. 

Viac o téme: Peter Sagan Paríž-Roubaix Bora-Hansgrohe Peklo Severu
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: facebook Peter Sagan; VIDEO: Twitter
  • Zdroj: športky, SITA, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá