Šanca na šampionát napriek prehre stále žije: Futsalisti vedia, čo musia uhrať s Francúzskom

Slovenský futsalový tím pred súbojom s RuskomSlovenský futsalový tím pred súbojom s Ruskom Zdroj: futsalslovakia.sk

IZMIT - Slovenská futsalová reprezentácia podľahla v nedeľňajšom zápase G-skupiny hlavného kola kvalifikácie ME 2018 favorizovanému tímu Ruska najtesnejším rozdielom 0:1. Na konte má tri body za hladký triumf 8:1 nad domácim Tureckom, ktoré znamenajú, že o druhé miesto v skupine a účasť v baráži zabojuje po dni voľna v priamom súboji s Francúzskom (utorok 11. apríla o 11.00 SELČ).

Zverencom trénera Mariána Berkyho stačí na zisk barážovej miestenky aj remíza. Rusi si s plným počtom 6 bodov už v predstihu zaistili postup. Na šampionát do Slovinska sa priamo prebojujú len víťazi siedmich skupín, tímy z druhých miest a jeden najlepší z tretieho budú hrať v septembrovej baráži.

Slováci nastúpili oproti duelu s Tureckom s dvoma zmenami v prvej päťke, v bránke dostal príležitosť Brndiar pred Herkom a miesto Drahovského zaujal Bahna. Už v 10. sekunde sa po šikovnej kombinačnej akcii ocitol v dobrej šanci Kyjovský, ale netrafil bránku. Na opačnej strane sa zastreľoval Šajachmetov, ale Slováci prečkali úvodný tlak favorita. V 7. minúte postupoval Rafaj sám na brankára, ale ten si s jeho pokusom poradil. V 10. minúte mal ďalšiu solídnu príležitosť Kyjovský, no opäť mal vychýlenú mušku. Berkyho zverencom sa darilo elasticky brániť a držať Rusov na dištanc. “Zborná” sa zmohla len na pokusy z diaľky, aj keď mala hernú prevahu. V 20. minúte vyslal naturalizovaný Brazílčan Robinho jedovku, ktorá sa obtrela o hornú žrď slovenskej brány. Bezgólový stav mohla zmeniť tutovka Ricka jednu sekundu pred koncom prvého polčasu, ale ani z nej nezapršalo.

Rusi vstúpili do druhého polčasu náporom. V 23. minúte Brndiar reflexívne zneškodnil hlavičku Robinha. Ďalšie čisté šance však napriek obliehaniu slovenskej defenzívy neprichádzali, Kozár a spol. s úradujúcim vicemajstrom sveta senzačne držali nerozhodný stav. V 29. minúte mohli dokonca otvoriť skóre, ale Drahovského strelu z väčšej vzdialenosti ruský brankár vykopol nohou. S pribúdajúcimi minútami začal byť favorit nervóznejší, čo mohli Slováci využiť v 36. minúte po brejku Rafaja, ale Putilov stál na správnom mieste. V 37. minúte vykúpil Rusov Robinho, ktorý umiestnil loptu prízemnou strelou k ľavej žrdi – 0:1. Tréner Berky vsadil všetko na jednu kartu a stiahol z hry brankára so zámerom pokúsiť sa o vyrovnanie. Počas rozkúskovanej power play si však jeho tím nevytvoril žiadnu šancu a Slováci tak po hrdinskom výkone podľahli megafavoritovi najtesnejším rozdielom.

G-skupina (Izmit)

SLOVENSKO - Rusko 0:1 (0:0)
Gól: 37. Robinho. Rozhodovali: Gallardo (Šp.), Frak (Poľ.), ŽK: Bahna, Kozár – Abramovič, 350 divákov.

SR: Brndiar (Herko) - Rick, Kozár, Kyjovský, Bahna - Zdráhal, Rafaj, Belaník, Směřička, Hudek, Višváder, Dóša, Drahovský

Rusko: Putilov (Zamtaradze) - Čiškala, Eder Lima, Robinho, Davydov - Šajachmetov, Lyskov, Milovanov, Abramov, Nijazov, Abramovič, Batyrev, Afanasjev

Marián Berky, tréner SR: "Defenzíva nášho mužstva dnes bola ukážková. Chalani potvrdili, že s dobrou obranou, spoľahlivým brankárom, bojovnosťou a šťastím vieme aj s veľkým favoritom odohrať vyrovnanú partiu. Mali sme päť vyložených šancí, žiaľ, nepremenili sme ich. Keby sme dali prvý gól, mohol zápas vyzerať inak. Rusi ukázali, že nie nadarmo patria medzi svetovú elitu, ale my sa nemáme za čo hanbiť. Pre nás prehra s nimi prakticky nič nerieši, vieme, že na postup do baráže potrebujeme s Francúzskom aspoň remizovať. Hráči dobre zregenerujú v ľadovom kúpeli a zajtrajší deň voľna využijú na oddych, aby boli v utorok schopní podať kvalitný výkon."

Peter Brndiar, brankár SR: "Bol to ťažký zápas. Pre mňa obzvlášť preto, že som dva a pol mesiaca nechytal pre roztrhnutú šľachu na prste. S takýmto súperom treba vždy ustáť prvé minúty, čo sa nám podarilo. Zákroky na mojom konte pribúdali a ja som si stále viac veril, žiaľ, pred koncom sme inkasovali. Dovolím si tvrdiť, že sme mali sme čistejšie šance ako Rusi. Na rozdiel od zápasu s Tureckom sme ich však nepremenili. Neviem si to vysvetliť, možno sme mali príliš veľký rešpekt zo súpera, nad ktorým sme dnes pokojne mohli vyhrať. Deň voľna nám prospeje a potom sa pobijeme s Francúzmi o druhé miesto."

Marek Bahna, hráč SR: "Po taktickej stránke sme zápas zvládli. Hrali sme zodpovedne zozadu a na brejky, čo sa nám darilo. Na konci sme to však, ako sa zvykne hovoriť, 'spackali'. Možno sme pred inkasovaným gólom mali viac proti strelcovi vystúpiť, ale treba uznať, že to Robinho dobre trafil. Proti Rusom musíme byť efektívni, keď chceme pomýšľať na bodový zisk. Po takomto zápase cítime veľkú únavu, ale máme deň voľna a načerpáme nové sily. Stopercentne sa pripravíme na Francúzov, proti ktorým chceme urobiť posledný krok a vybojovať baráž."

Turecko - Francúzsko 1:5 (0:2)