VIDEO Saganovi dnes neprialo šťastie: Toto zmarilo šance majstra sveta

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: bora-hansgrohe.com

ROUBAIX – Víťazom 115. ročníka najťažšej cyklistickej klasiky Paríž - Roubaix sa v nedeľu stal Belgičan Greg van Avermaet. Ďalšie priečky za olympijským šampiónom z Ria de Janeiro 2016, ktorý vyhral svoj premiérový monument, obsadili na 257 km trati Čech Zdeněk Štybar a Holanďan Sebastian Langeveld. Slovákov Petrovi Saganovi (Bora – Hansgrohe) neprialo šťastie, dvojnásobný majster sveta doplatil na dva defekty.

Úradujúci olympijský víťaz v pretekoch s hromadným štartom z Ria de Janeiro Van Avermaet sa dočkal premiérového triumfu na tzv. monumente, čiže jednom z piatich najväčších klasických pretekov v cyklistickom kalendári. Vzdialenosť 257 km medzi Compiégne a Roubaix zvládol za 5:41:07 h, keď v záverečnom špurte päťčlennej skupiny na staručkom velodróme v Roubaix zdolal svojich súperov z úniku Čecha Zdeňka Štybara (Quick-Step Floors) a Holanďana Sebastiana Langevelda (Cannondale-Drapac). Van Avermaet sa stal 56. belgickým víťazom na Paríž-Roubaix, nadviazal na Toma Boonena z roku 2012. Štvornásobný víťaz Boonen odjazdil svoje posledné preteky kariéry.

Greg Van Avermaet sa Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR

Slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe Peter Sagan vo víťaznej skupine chýbal, hoci počas pretekov niekoľkokrát ukázal svoju silu. Na trati mal dva defekty a najmä ten druhý 30 km pred cieľom mu výrazne skrížil plány. Napokon skončil v poli porazených. Sagan zatiaľ šesťkrát absolvoval Peklo severu, ako sa zvykne prezývať podujatie Paríž-Roubaix. Jeho najlepším umiestnením zostáva 6. priečka z roku 2014.

Kráľovná klasík v tomto roku nachystala pretekárom až 55 km po neobľúbených kockách, ktoré boli rozdelené do 29 sektorov. Francúzske pavé sú na rozdiel od belgických ešte viac nerovnomerné a nekompaktné a tým aj viac zradné. Najznámejšie sektory boli ako každoročne Trouée d'Arenberg, čiže Arenberský les na 161. km s dĺžkou 2,4 km a Carrefour de l’Arbre 17 km pred cieľom (2,1 km), kde sa už často rozhoduje o víťazovi.

Viac o téme: Peter Sagan Paríž - Roubaix Greg van Avermaet