Slovensko si môže vydýchnuť: Matej Tóth bude môcť v Tokiu obhajovať olympijské zlato!

Matej Tóth sa raduje z olympijského zlataMatej Tóth sa raduje z olympijského zlata Zdroj: SITA

LONDÝN - Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na svojom londýnskom rokovaní zamietla návrh vyradiť 50 km chôdze z programu OH a MS. Úvahy vyradiť ju z vrcholných podujatí sa bytostne dotýkali aj slovenskej chôdze, ktorá si na OH v Riu de Janeiro i na MS v Pekingu vďaka zlatu Mateja Tótha užila veľkú slávu.

Šéftréner slovenskej atletiky Martin Pupiš sa pozastavil vôbec nad tým, že takýto návrh z chodeckej komisie vyšiel. "Možno, keby mali aj ženy 50 km, tak by tento problém nenastal. Návrhy, aby sa chodilo na polmaratónskej vzdialenosti, čiže 21,1 km, by v podstate nič neriešili. Najhoršie zo všetkého bolo, že nikto pred dvoma týždňami nevedel o návrhu na nejakú zmenu. Našťastie z vnútra chodeckej komisie informácia prenikla navonok a okamžite vznikla aj celosvetová petícia. Bolo úžasné, ako každý deň pribúdali pod ňu prostredníctvom internetu podpisy, len včera ich bolo zo 10-tisíc a keby trvala ešte mesiac, možno by sa ich nazbieralo aj 100-tisíc. Žiaľ, vnímame snahy oklieštiť atletické disciplíny na olympiáde, najmä tých, ktoré trvajú dlhšie. Chodecká päťdesiatka sa považuje za globálnu tradičnú disciplínu, aj preto snahy vyradiť ju z vrcholných podujatí vyvolali takú mohutnú vlnu odporu."

Matej Tóth, člen komisie športovcov IAAF, sa dozvedel potešujúcu správu ešte v neoficiálnej podobe už vo štvrtok napoludnie. Oficiálne sa mala verejne oznámiť až večer o 19-tej. V predchádzajúcich dňoch sa zlatý olympionik z Ria celým problémom, ktorý sa tak náhle vynoril pred chôdzou, intenzívne zaoberal. "Najskôr som zostal šokovaný, akým bleskovým spôsobom sa ide rozhodovať o zrušení olympijskej disciplíny s tak dlhou tradíciou, teraz mi veľmi odľahlo. Bol to pre mňa jeden z najťažších týždňov, čo som v športovej kariére zažil, s mimoriadnym tlakom a nasadením mysle, som rád, že sme to zvládli a zvíťazil zdravý rozum."

Na začiatku problému bol návrh chodeckej komisie IAAF, ktorá skoncipovala návrh o vyradení päťdesiatky. Matej Tóth: "Bola postavená pred situáciu buď vyradiť päťdesiatku, alebo celú chôdzu a mala možno pol dňa, aby niečo vymyslela. Aj preto nevznikol čas niečo odkomunikovať, a to bolo na celom probléme veľmi zvláštne. Atletika by sa mala vždy prejavovať súdržne, ako pevný celok so zmesou rôznych disciplín. Sťažil by sa tým aj tlak zo strany MOV nútiť IAAF do takýchto rozhodnutí. Potešil som sa, že IAAF sa prejavila dostatočne silná a kompaktná. Teraz sme vyhrali, návrh sa zamietol, súťažná komisia nechce nič meniť v atletickom programe olympijských hier v Tokiu, čo bude ďalej, je už na ďalšom rokovaní."

Matej Tóth pripísal veľký význam petícii. "Sami by sme nezmohli nič, no vytvoril sa obrovský tlak a všetci sme sa zomkli, od komisie športovcov IAAF, cez nás samotných chodcov, verejnosť, národné atletické federáce, aj náš zväz napísal oficiálne stanovisko. Ja som dni strávil s množstvom telefonických rozhovorov a súkromných mailov, písal som si hádam s celou IAAF a nebol som sám. Nepripisujem si žiadne zásluhy, na IAAF sa vytvoril zo všetkých strán obrovský tlak a aj preto si dostatočne uvedomila, že by mohla uškodila sama sebe. Našťastie sme sa zomkli, všetci sme si uvedomili závažnosť takéhoto návrhu. Bol v prvom rade netransparentný a utajený, bez akéhokoľvek odkomunikovania. Zvíťazila sila argumentov, atletika by sa nemala prispôsobovovať požiadavkám zo strany MOV, myslím si, že IAAF je dostatočne silná na to, aby sa takýmto tlakom ubránila."

Podľa všetkého aj v budúcnosti vzniknú rôzne tlaky na jednotlivé atletické disicplíny. Ako povedal Matej Tóth, vyplývajú z úsilia obmedziť dlhé a tým aj drahšie prenosy a uprednostniť niečo moderné a dynamickejšie. "Ja tvrdím, že tradícia na olympiádach a v samotnej atletike by sa mala zachovať aj napriek tomu, že nespĺňa občas predstavy dynamickej disciplíny typu stovky."   

Viac o téme: Matej Tóth IAAF
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy