VIDEO Český cyklista sa postaral o senzáciu: Na svetovom šampionáte naplnil svoj medailový sen!

Čech Tomáš Bábek sa na svetovom šampionáte postaral o senzáciuČech Tomáš Bábek sa na svetovom šampionáte postaral o senzáciu Zdroj: facebook - Tomáš Bábek

HONGKONG - Český cyklista Tomáš Bábek prežil v záverečnom dni majstrovstiev sveta v dráhovej cyklistike v Hongkongu pocity šťastia spojené s naplnením svojho medailového sna. Dvadsaťdeväťročný šprintér sa na šampionáte dvakrát dostal na stupne víťazov. Prvýkrát vo štvrtok, kedy prevzal bronz za keirin, a druhýkrát po striebornom závode na kilometer s pevným štartom.

"Pocity sú to úžasné. Som za ne strašne rád. Vždy som sa pozeral len z diaľky na bedňu, kde stoja tí najlepší. A v duchu som si hovoril, ako by bolo krásne sa tam postaviť tiež. Konečne sa mi to podarilo. Hneď dvakrát," opísal Bábek svoje dojmy.

Striebro v kilometrovom závode považuje za satisfakciu za keirin, kde mal ambície najväčšie a nenaplnil ich. "Nebol som spokojný s bronzom. Aj keď sa nechcem rúhať a som strašne rád za striebornú medailu. Mrzí ma, že môj výkon nestačil na dúhový dres majstra sveta. Ale mám aspoň motiváciu do budúcnosti," uviedol Bábek.

Je presvedčený, že sa tento rok v Hongkongu zišla najsilnejšia konkurencia v histórii. Ako príklad Bábek pripomenul ďalšieho českého jazdca Davida Sojku, ktorý zaostal v kilometri len sekundu za ním a tento čas stačil iba na 19. miesto.

"Vo finále dosiahlo všetkých osem jazdcov neuveriteľné časy. Podarilo sa mi ako jedinému vo finále zlepšiť čas z kvalifikácie. Je to jednoducho super výsledok. Kilometer je nesmierne tvrdá disciplína a berie veľa síl. Som za môj výsledok nesmierne šťastný, lebo je výsledkom mojej tréningovej driny," dodal brnenský rodák.

Po zavedení nového pravidla a rozdelenie na kvalifikáciu a finálovú jazdu veril, že zúročí šprintérsku vytrvalosť. A to sa mu v neolympijskej disciplíne podarilo.

Víťazstvo vo Svetovom pohári v keirine, zisk titulu majstra Európy aj výsledky za posledný rok pritom dostali Bábeka pod veľký psychický tlak. V Hongkongu sa s ním dokázal vyrovnať.

"Nechcel som si ho pripúšťať. Išiel som do závodov na šampionáte rovnako ako do ostatných. S čistou hlavou a cieľom nechať na dráhe všetko. Buď to vyjde, alebo nie. Držím sa svojej teórie bojovníka: keď ideš do bitky, tak nevieš, či vyhráš. Ale urobíš všetko pre úspech. Najdôležitejšie je veriť, že to vyjde. to mi dovolí dať do závodu všetky sily," popísal svoju taktiku.

Viac o téme: Tomáš Bábek
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: facebook - Tomáš Bábek; VIDEO: ČT Sport
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články