Nadal môže prepísať históriu: Španielsky kráľ antuky má až tri pokusy

Rafael Nadal
Rafael Nadal

MONTE CARLO - Španielsky kráľ antuky Rafael Nadal má pred sebou tri pokusy stať sa prvým tenistom v tzv. otvorenej ére s desiatimi titulmi vo dvojhre na niektorom z turnajov. Úvodná šanca príde už tento týždeň v Monte Carle, platformami môžu byť aj Barcelona a parížsky grandslamový vrchol Roland Garros.

"Pamätám si, že v 1. kole som hral s Kučerom," zaspomínal si 30-ročný ľavoruký Malorčan pre web Asociácie tenisových profesionálov (ATP) na svoj debut spred štrnástich rokoch v kniežatstve. "V tom čase všetko bolo pre mňa nové. Bol to premiérový veľký turnaj, na ktorom som hral. Pohyboval som sa vtedy na challengerovej scéne, pricestoval som s titulom z Barletty. Bol som teda plný sebadôvery," skonštatoval Nadal.

Niekdajší líder svetového rebríčka bol tento rok napríklad a najmä vo finále na Australian Open aj v Miami, zhodne prehral s odvekým švajčiarskym rivalom Rogerom Federerom, ktorý teraz absentuje. Do diania sa vracajú prví dvaja v renkingu - Brit Andy Murray a Srb Novak Djokovič.

"Toto podujatie je pre mňa dôležité. Bez diskusie patrí medzi moje najobľúbenejšie. V mojej hierarchii má výnimočné postavenie. Som teda nadšený z návratu do tohto dejiska. Pomaličky som si zasa začal zvykať na antuku. Najprv to bolo 45 minút, potom hodina, následne hodina a pol... Robil som, čo sa dalo, aby som sa vyhol nejakým zraneniam. Žiada si to čas, je to proces, nie jednoduchý. Tento rok som sa rozhodol nehrať vo februári na antuke, takže je v tom rozdiel," upozornil Nadal, ktorý mal na 1. kolo v Monaku voľný žreb, v 2. kole ho vyzve Brit Kyle Edmund.

Húževnatý Španiel figuruje na druhej pozícii v tohtosezónnom bodovaní Race a v najbližších týždňoch môže predstihnúť pauzujúceho Federera, ktorý vedie o 1810 bodov a vráti sa najskôr od 28. mája vo francúzskej metropole, možno ešte ani tam. Od roku 2009 získal Nadal v priemere 2448 bodov na štyroch najdôležitejších antukových akciách pred RG, teda v Monte Carle, Madride, Ríme (zhodne World Tour Masters 1000) a Barcelone (World Tour 500). Konkrétne vlani to bolo 2040 bodov. Rekordom počas predmetného obdobia je 3100 bodov (sezóny 2009 a 2013).

"Myslím si, že som blízko k tomu, kde potrebujem byť. Som na veľmi vysokej tenisovej úrovni a pripravený získavať tituly. Hrám dosť dobre na to, aby som mohol bojovať o čokoľvek," vyhlásil Nadal a doplnil: "Som nesmierne spokojný s mojím vstupom do sezóny na tvrdom povrchu pred príchodom antuky. Povyhrával som množstvo zápasov, nazbieral som veľa bodov, som v dobrej situácii v Race. Sú to pre mňa príjemné správy, ktoré umocňujú moju pohodu pred nasledujúcimi turnajmi."

Momentálne siedmy muž hodnotenia Nadal triumfoval v Monte Carle v rokoch 2005 - 2012 a 2016. Vlani vo finále prekonal Francúza Gaela Monfilsa 7:5, 5:7, 6:0. Pri spomenutom debute v sezóne 2003 zvíťazil na úvod nad Karolom Kučerom 6:1, 6:2, vyradil aj krajana Alberta Costu (7:5, 6:3), v osemfinálovom 3. kole nestačil na Argentínčana Guillerma Coriu (6:7 /3/, 2:6).


Tagy: Rafael Nadal Andy Murray Novak Djokovič

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA

DISKUSIA