Nechutné správanie a vyjadrenia tenisovej legendy: Nastase sa opäť pustil do Sereny!

Ilie Nastase a Serena WilliamsováIlie Nastase a Serena Williamsová Zdroj: SITA, Koláž Športky

KONSTANC - Kapitán rumunských tenistiek v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien Ilie Nastase pre hrubé nešportové správanie v sobotu v Konstanci prišiel o akreditáciu na zvyšok víkendového stretnutia domácich s Britkami v play-off o II. svetovú skupinu ročníka 2018 a zrejme ho čakajú ďalšie konzekvencie za viaceré aféry.

"Nechajme sa prekvapiť, akú farbu bude mať jej dieťa. Čokoláda s mliekom?" vyhlásil Nastase na margo Američanky Sereny Williamsovej. Snúbenica spoluzakladateľa Redditu a internetového magnáta Alexisa Ohaniana v stredu oznámila, že je v 20. týždni tehotenstva. Nastase to povedal v rodnom jazyku a dostatočne počuteľne, keď na otázku s príslušnou témou odpovedala jednotka jeho tímu Simona Halepová, referuje napríklad ESPN.

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) v komuniké uviedla: "Netolerujeme diskriminačné a ofenzívne vyjadrenia a správanie takéhoto typu. Upozornili nás na údajné komentáre kapitána Rumuniek Ilieho Nastaseho a okamžite sme začali s preverovaním všetkých faktov o príslušnej situácii, kým pristúpime k ďalším primeraným krokom."

Nastase nikdy nebol ďaleko od výbušných vyhlásení a pred necelým mesiacom práve staršiu zo sestier Williamsových nepriamo obvinil z nekalých praktík v dopingovej oblasti. "Imidž Ruska v tejto sfére v ostatnom čase výrazne utrpel. Zoberte si však takú Serenu, ktorej sa darí dobre. Nevidíte, ako to s ňou vyzerá? Američanov nik nekontroluje. Ak by pravda vyšla najavo, všetky vrcholné turnaje by zanikli a sponzori poutekali preč. Neviete si predstaviť, čo by sa dialo," skonštatoval Nastase pre domáci DigiSport, citovali to mnohé špecializované tenisové weby - napríklad francúzsky Tennis Actu či taliansky Ubi Tennis.

Sedemdesiatnik Nastase evidentne narážal na prieniky do databáz Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktoré poukázali na mnohé terapeutické výnimky (TUE). Hekerská skupina Fancy Bear vysvetlila, že zverejnením dokumentov o TUE chcela upozorniť na to, "akými cestami sa dosahujú úspechy". Údaje získané pri kyberútokoch neukazujú nič iné než to, že predmetní športovci mali či majú TUE na legálne liečebné používanie látok, ktoré inak sú na zozname zakázaných.

Rodák z Bukurešti v sobotu dokonca urazil i novinárku, ktorá jeho poznámky zverejnila. "Prečo si to napísala? Si hlúpa," povedal Nastase na adresu Eleanor Crooksovej, informáciu priniesla AP. Opakovane verbálne zaútočil na Crooksovú, keď ho ochrankári vyviedli z areálu IDU Club a ona ho z niekoľkých metrov sledovala aj so zapnutou kamerou: "Prečo ma filmuješ?! Si sprostá a príšerná!"

Ilie Nastase Galéria fotiek (2)

Crooksová pri prvej konfrontácii, keď ju Nastase vyhľadal, bola jedinou Britkou v press-centre, ale približne dvojminútová výmena názorov sa diala cez celú miestnosť, v ktorom bolo viacero novinárov: "Bolo to, našťastie, skôr mrzuté, než ohrozujúce. Určite to však nebolo správanie, ktoré by ste očakávali od niekoho v takejto funkcii. O to viac, že Nastase počas celej komunikácie nepoprel správnosť citovaných slov o Serene."

Bývalý prezident Rumunskej tenisovej federácie (FRT) Nastase v sobotu nemal dosť. Podľa The Press Association, na ktorú sa odvolala spomenutá ESPN, sa rozhodcu rozčúlene spýtal, aký má problém, pričom to sprevádzal najznámejším vulgarizmom v angličtine. Ten dokonca vraj sprievodne použil, keď označil kapitánku Britiek Anne Keothavongovú aj jednotku kádra hostiek Johannu Kontovú za suky. Hádka sa začala, keď sa Britky sťažovali na správanie publika a Nastase vyhlásil, že toto je tenis, nie opera.

"Kapitána Rumuniek vykázali z dvorca počas druhého zápasu dňa. K odchodu ho vyzval rozhodca Andreas Egli pod vplyvom nešportového správania a po dvoch predchádzajúcich varovaniach. Pána Nastaseho vykázali aj z areálu a odňali mu akreditáciu, už sa nijako nebude podieľať na tomto stretnutí. ITF rozbehla vyšetrovanie záležitosti rovnako ako predchádzajúcich vyhlásení pána Nastaseho počas tohto týždňa," uvádza sa v stanovisku ITF.

"Takéto správanie fedcupového kapitána je neakceptovateľné. Žiadny hráč, funkcionár, pracovník médií či fanúšik nesmie zažiť akúkoľvek formu osočovania a je správne, že pán Nastase sa už nezapojí do tohto stretnutia. Vyšetrovanie sa už začalo a akékoľvek rozhodnutie či sankcia je na disciplinárnej komisii ITF. Do ukončenia konania nebudeme veci ďalej komentovať," uviedol prezident ITF David Haggerty.

Keothavongovú iritovalo správanie Nastaseho, ktorý mal najmä počas vlastnej kariéry povesť plejboja, už počas týždňa. Na štvrtkovej oficiálnej večeri si od nej pýtal číslo hotelovej izby a zopakoval to pri spoločnom fotografovaní ako súčasti piatkového žrebu programu, pričom rukou tuho oblapil šéfku Britiek okolo ramien. Keď ich vyzvali na ďalšie pózovanie, povedal, že ich to k sebe stále priťahuje. Keothavongová je vydatá a v 18. týždni gravidity, čaká druhé dieťa, uviedla ESPN.

Kontová sa po incidente na kurte rozplakala, so sťažnosťou sa obrátila na rozhodcu a zamierila do šatne v sprievode Keothavongovej. Bol to o gem neskôr (6:2, 1:3), než sa kauza zbehla (6:2, 1:2). Duel so Soranou Cirsteovou prerušili približne na 20 minút a Halepová - vo svojom rodnom meste - mikrofónom z tribúny vyzvala divákov, aby sa správali férovo. Po sobote je stav 1:1. Kontová zdolala Cirsteovú (po návrate na kurt získala päť gemov v rade), Halepová predtým prekonala Heather Watsonovú 6:4, 6:1. Nastaseho na lavičke zastúpila Monica Niculescová.

Cirsteová neskôr na tlačovej besede opakovane priznala, že Kontová bola lepšou hráčkou a ju veľmi mrzí celý incident. Poukázala však na to, že ani prístup k nej nepovažuje za najsprávnejší. Predpokladala totiž, že Britku rozplakal až nejaký znevažujúci výkrik z hľadiska, tá jej však údajne dodatočne vysvetlila, že nie - len na ňu po niekoľkých minútach doľahol obsah Nastaseho výlevu. Pre rozrušenie sa potrebovala upokojiť. Rumunka sa posťažovala, že nik jej v tej chvíli nevedel povedať, ako dlho sa nebude hrať.

"Podľa mňa bola tá reakcia prehnaná. Niečí plač nemôže prerušiť zápas. Prečo sme nehrali? Lebo sa Johanna rozplakala? Ja som nikdy neplakala na dvorci, keď mi niekto niečo povedal. Treba sa cez také veci preniesť. V poriadku: za stavu 2:1 nášho kapitána vyviedli, okej, ale ja som ju potom brejkla na 3:1 a ona začala plakať. Netvrdím, že to predstierala, ale nemalo to logiku. Nabudúce keď budem v problémoch, rozplačem sa a možno ma tiež pustia do šatne. Ako Rumuni zažívame raz toľko znevažovania pre pôvod, už som bola ´cigánka´ a podobne, ale sme odolní. Zjavne odolnejší ako Briti," citovala Cirsteovú BBC.

"Očakávali sme búrlivé správanie Rumunov, ale nepredpokladali sme urážlivý jazyk. To, čo Nastase povedal priamo mne a Johanne, je vyjadrovanie nevhodné pre kohokoľvek smerom k inému človeku. Určite sme si nemysleli, že budeme počuť takéto nadávky, keď sme sem išli," citoval Keothavongovú blog Fed Cupu.

Prezident FRT George Cosac pre BBC Sport povedal: "To je Nastase... Nepretržite žartuje, preto ho všetci majú radi. Neurobil žiadnu chybu. Nebolo to rasistické, nemôžete ho brať vážne. Som si istý, že to bol iba vtip. Viem, že je veľmi dobrý kamarát s Yannickom Noahom a odohral veľa turnajov s Arthurom Ashem. Som si istý, že nepovedal nič zlé."

Tenisový korešpondent v službách BBC Russell Fuller napísal: "Nastase vyznel tak, že nemal tušenia, prečo som aj s troma britskými kolegami tu v Konstanci považoval za potrebné upriamiť pozornosť na jeho vyjadrenia a správanie. Ak ITF nezakročí, FRT zjavne tiež nie. Jej prezident totiž nepochopil, prečo sme neocenili Nastaseho zmysel pre humor."

Viac o téme: Serena Williamsová Rumunsko Ilie Nastase
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA, Koláž Športky
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články