VIDEO Švajčiarska vzbura proti favoritom: Porážka Česka znamená skok v tabuľke!

Švajčiarsky hráč Vincent Praplan (druhý sprava) oslavuje so spoluhráčmi úvodný gólŠvajčiarsky hráč Vincent Praplan (druhý sprava) oslavuje so spoluhráčmi úvodný gól Zdroj: TASR

PARÍŽ - Švajčiarski hokejoví reprezentanti zdolali vo svojom záverečnom zápase v parížskej B-skupine MS Česko 3:1. "Helvéti" sa tak cez svojho súpera dostali na druhú priečku tabuľky, ktorú im už nikto nevezme.

B-skupinu vyhrali už v predstihu Kanaďania, do štvrťfinále spolu s nimi idú druhí Švajčiari. O konečnom poradí ďalších postupujúcich Fínska a Česka rozhodla až večerná repríza vlaňajšieho finále "Suomi" s Kanadou. Istotu zostupu malo už dávnejšie Slovinsko.

B-skupina (Paríž):
Česko - Švajčiarsko 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 35. Červenka (Pastrňák, Šulák) - 2. Praplan (Diaz), 29. Suri (Kukan, Schlumpf), 53. Brunner (Richard, Marti). Rozhodcovia: KUBUŠ (SR), Linde (Švéd.) – Deďuľa (Biel.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 4531 divákov.

Česko: Mrázek - Šimek, Gudas, Krejčík, Jeřábek, Rutta, Kempný, Kundrátek, Šulák - Voráček, Plekanec, Sobotka - Pastrňák, Kovář, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Zohorna, Hanzl, Horák

Švajčiarsko: Schlegel - Diaz, Marti, Schlumpf, Kukan, Loeffel, Genazzi - Herzog, Ambühl, Malgin - Suri, Haas, Praplan - Bodenmann, Richard, Brunner - Schäppi, Suter, Rüfenacht

Švajčiari mali výborný vstup do zápasu a už v 2. minúte sa ujali vedenia. Diaz vypálil z pravej strany, puk sa odrazil od jedného z Čechov k Praplanovi a ten ho zasunul za dezorientovaného Mrázka - 0:1. "Helvéti", ktorí nechali odpočívať viacerých dôležitých hráčov, boli aktívnejší aj v ďalších minútach úvodného dejstva. Česi mali najväčšiu príležitosť počas presilovky, keď sa puk snažili pretlačiť za Schlegela Kovář i Birner, ale neuspeli. Ďalšiu tutovku Švajčiarov mal v 13. minúte Malgin, ale samostatný únik nezakončil druhým gólom. V 25. minúte mali Švajčiari prečíslenie 4 proti 2, ale proti Mrázkovi nepochodil ani Herzog.

Česká obrana stála na slabých základoch a o minútu neskôr prišlo k ďalšiemu brejku 2 na 1, opäť vynikol český gólman. V 29. minúte však poslal delovku od modrej Suri, Mrázek si na puk siahol, no vypadol mu z lapačky a skončil v bránke - 0:2. Aj v ďalších minútach boli aktívnejší Švajčiari, ktorí bojovali o konečné 2. miesto v skupine na úkor svojho súpera. Česi odpovedali až v 35. minúte, druhá formácia si vytvorila tlak, Pastrňák posunul napravo voľnému Červenkovi a ten poslal puk ponad ležiaceho Schlegela - 1:2. V 46. minúte napálil žŕdku Loeffel. Mierny tlak Čechov v ďalších minútach nepremenili na gól Pastrňák ani Zohorna a tak zasvietilo svetlo nad druhou bránkou. K odrazenému puku sa dostal Brunner, ktorý okamžite vystrelil a Mrázek nestihol zasiahnuť - 1:3. Česi v závere odvolali brankára, ale gól sa im už streliť nepodarilo.

Michal Řepík (útočník Česka): "Chceli sme vyhrať a zostať na druhom mieste, motivácia nám nechýbala. Žiadny zápas nechceme prehrať, no musíme uznať, že Švajčiari hrali naozaj výborne - hrali rýchlo a zablokovali veľa našich striel, takže sme sa nemohli na konci duelu dostať do tlaku."

Thomas Rüfenacht (útočník Švajčiarska): "Chceli sme mať po zápase dobrý pocit, pomohlo by nám to v play-off. Nevedeli sme, ako dopadne duel medzi Ruskom a USA, ale chceli sme to celé postaviť na našom výkone. Mali sme aj šťastie, získali sme body v každom zápase. Mohlo to byť trochu nečakané pre ľudí, ktorí nám až tak neverili, ale ukazuje sa, že máme dobrý tím."

Viac o téme: Česko Švajčiarsko Majstrovstvá sveta v hokeji
  • Zdroj: TASR, SITA