Biatlonistka Gereková sa lúči s kariérou: Cítim, že prišiel čas to ukončiť

Jana Gereková
Jana Gereková

BANSKÁ BYSTRICA - Biatlonistka Jana Gereková skončila s kariérou, za hlavný dôvod uviedla zdravotné problémy. Jedna z najvýraznejších osobností slovenského biatlonu tak už nepomôže v olympijskej sezóne a chýbať bude na najvýznamnejšom vrchole, ZOH 2018 v Pjongčangu.

Gereková svoje rozhodnutie označila za neodvratné. "Presvedčili ma zdravotné dôvody, okrem iných aj problémy s kolenami. Označila by som ich za hlavné, no nie jediné," vysvetlila v rozhovore pre TASR. "Jednoducho cítim, že prišiel čas to ukončiť. Už sa mi nechce tak trénovať a s tými problémami, aké som si prežila tento rok nevidím šancu, že sa na olympiádu zodpovedne pripravím. Je to veľký športový sviatok a ja cítim, že na to už nemám."

Podľa Gerekovej jej rozhodnutie nebolo náhle. "Dlho som premýšľala a nepoviem presne, ktorý deň som sa takto rozhodla. Oznámila som to na vyhodnotení sezóny na zväze dôležitým ľuďom, ale určiť čas mojej voľby nemôžem, bol to dlhší proces."

Z biatlonu sa nevytratí, už onedlho zamieri s tímom do švédskeho Idre na sústredenie. "Už ma však nikto neprehovorí, pôjdem tam len ako súčasť tímu, no nebudem sa pripravovať. Vo VŠC Dukla mi vyšli v ústrety, chcem sa poďakovať hlavne riaditeľovi Romanovi Benčíkovi, pomáhať budem kde sa dá, no bez aktívneho pretekania."

S biatlonom sa nemieni nadobro rozlúčiť. "Budem rozmýšľať nad možnosťami, je to otvorené, čo príde, to zvážim. Niečo robiť musím a ak zostanem pri biatlone, budem len rada. Ak by som pôsobila aj naďalej na Dukle v prepojení na zväz, tak by som to len uvítala. Zatiaľ však nič definitívne neriešim, ešte mám platnú zmluvu vo VŠC, ale čo presne bude ďalej, neviem."

Pri rozlúčke so súťažným kolotočom si zaspomínala aj na svoje kariérne vrcholy. "Spomínam si, keď som sa dostala prvýkrát do top desiatky na MS v Chanty-Mansijsku roku 2011 s 8. miestom v stíhačke. Tých súťaží, na ktoré si rada spomínam, je viac. Jednou z nich bola aj mix štafeta v Kontiolahti na Svetovom pohári v roku 2012 s tretím miestom."

Pre trénerku reprezentácie Annu Murínovú vznikol rébus, ktorý musí riešiť. Neustále verí, že Gereková názor zmení a bude pokračovať. "Preto sa k tomu ani nechcem nejako zoširoka vyjadrovať. Ja si myslím, že to nie je ešte definitívne. Síce nám toto rozhodnutie pred dvoma týždňami na vyhodnotení povedala, no zmluvu vo VŠC Dukla má až do olympiády a bude mať naďalej možnosť trénovať. Nie je to uzavreté, pôjde s nami aj na sústredenie do švédskeho Idre a tam bude dostatok času, aby som ju zlomila," dúfa Murínová. Po skončení aktívnej kariéry 32-ročnej Gerekovej by sa situácia v reprezentačnom tíme dosť skomplikovala. "Ak by čo len jedna ochorela, nemáme štafetu, ďalším už chýba primeraná výkonnosť a dosť zaostávajú," dodala Murínová.

Kariéra Gerekovej sa začala v roku 2001 a už v roku 2006 štartovala na ZOH v Turíne. Trojnásobná olympionička najviac v seriáli Svetového pohára dosiahla viacerými umiesteniami v top desiatke, pred dvoma rokmi skončila v šprinte SP na 4. mieste v Anterselve a 5. v mass pretekoch v Oberhofe, 6. priečky pripojila v roku 2013 v šprinte SP v Ruhpoldingu a v Östersunde. Na MS bola najvyššie v individuálnych pretekoch v roku 2011 s 8. miestom v stíhacích pretekoch a so štafetami trikrát skončila siedma, v roku 2011 a v mixe v rokoch 2012 a 2013. Na ZOH 2014 v Soči pomohla mix štafete k 5. miestu. V sezóne 2014/2015 sa stala Kráľovnou biatlonovej stopy.


Tagy: Jana Gereková Anna Murínová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA