VIDEO Sagan v Kalifornii na stupni víťazov: Po strhujúcom špurte veľké športové gesto

Peter Sagan skončil druhý.
Peter Sagan skončil druhý.

SACRAMENTO - Nemec Marcel Kittel (Quick-Step Floors) sa stal víťazom 1. etapy cyklistických pretekov Amgen Okolo Kalifornie, ktorá sa začala a po 168 km aj končila v Sacramente.

Slovenský reprezentant Peter Sagan sa v šprintérske koncovke zavesil na zadné koleso Kittela, ale napokon ho už nepredstihol a skončil na druhom mieste. Na tretej priečke došpurtoval Talian Elia Viviani z tímu Sky. Výborne si počínal aj slovenský cyklista v drese Quick-Step Floors Martin Velits, ktorý finišoval ako siedmy.

Cyklisti v závere etapy, ktorá sa jazdila po takmer úplnej rovine, absolvovali štyri okruhy po 3,5 km v Sacramente. Po nájazde do posledného okruhu boli prekvapujúco na čele jazdci amerického kontinentálneho tímu Rally Cycling, ale neskôr prevzali taktovku cyklisti Quick-Step Floors, ktorých "modrý vláčik" mal za úlohu jediné - pripraviť čo najlepšiu pozíciu pre Marcela Kittela. Nemecký pretekár to napokon zvládol, keď Petra Sagana zdolal takmer o dĺžku bicykla.

Dvojnásobný a zároveň úradujúci majster sveta Peter Sagan od roku 2010 vyhral na západnom pobreží USA 15 etáp a pred dvoma rokmi ovládol toto podujatie ako jeho celkový víťaz. V aktuálnej edícii, ktorá sa začala v nedeľu v Sacramente a má po prvý raz v histórii štatút pretekov WorldTour, je Peter Sagan lídrom tímu Bora-Hansgrohe. Po svojom boku má ďalších troch Slovákov - staršieho brata Juraja ako aj Michaela Kolářa a Erika Bašku. V osemčlennej zostave Bora-Hansgrohe figurujú aj poľský vrchár Rafal Majka či austrálsky šprintér Jay McCarthy.

Podujatie Amgen Okolo Kalifornie sa koná v termíne 14.- 20. mája a bude mať o jednu etapu menej ako zvyčajne, čiže sedem. Začalo sa v Sacramente a vyvrcholí v Pasadene. Súčasťou diania je aj individuálna časovka v okolí Big Bear Lake (24 km) či obávané stúpanie na Mt. Baldy (1964 m), čo bude horská koncovka 5. etapy.

Amgen Okolo Kalifornie 2017:

1. etapa (Sacramento - Sacramento, 168 km): 1. Marcel Kittel (Nem.) Quick-Step Floors 3:45:35 h, 2. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 3. Elia Viviani (Tal.) Sky, 4. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo, 5. Jean-Pierre Drucker (Lux.) BMC Racing, 6. Reinardt Janse van Rensburg (JAR) Dimension Data, 7. Martin Velits (SR) Quick-Step Floors - všetci rovnaký čas ako víťaz,...72. Erik Baška +4 s,...76. Michael Kolář (obaja SR) obaja Bora-Hansgrohe +4.

 

 

Zostávajúci program:
Pondelok 15. mája - 2. etapa (Modesto - San Jose, 143 km)
Utorok 16. mája - 3. etapa (Pismo Beach - Morro Bay, 187 km)
Streda 17. mája - 4. etapa (Santa Barbara - Santa Clarita, 160 km)
Štvrtok 18. mája - 5. etapa (Ontario - Mt. Baldy, 126 km)
Piatok 19. mája - 6. etapa (Big Bear Lake - Big Bear Lake, 24 km)
Sobota 20. mája - 7. etapa (Mountain High - Pasadena, 125 km)


Tagy: Peter Sagan Marcel Kittel

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA; Video: Eurosport

DISKUSIA