Známe osobnosti zhodnotili účinkovanie Slovenska na MS: Môžeme byť radi, že sme nevypadli!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR

BRATISLAVA - Známi slovenskí športovci slovenskému hokeju veria a nikoho po neúspešných MS nezatracujú. Aj keď fanúšik zažil viac sklamania ako radosti, myslia si, že sa opäť môže vrátiť na výslnie. Osobností z rôznych športových odvetví reagujú na vystúpenie slovenských hokejistov na MS v Kolíne.

Erik Vlček, slovenský rýchlostný kanoista, dvojnásobný strieborný olympijský medailista v K4 na 1000 m: "Pred šampionátom som nemal veľké očakávania, no sledoval som všetky zápasy našich hokejistov. Bol som zvedavý, ako dopadnú. So slabšími súpermi sa vytrápili a vedel som, že so silnými sotva zabodujú. Realita je taká, že môžeme byť radi, že sme nevypadli." 

Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru: "Šport ako taký je obrovský fenomén, na Slovensku je to hokej a futbal, ktorý vnímame hlavne cez majstrovská sveta. Ukazuje sa, že nie vždy sa dá dosiahnuť na najvyššie méty. Ja si cením, že naši hokejisti nezložili zbrane a bojovali so cťou až do posledného zápasu. V paralympizme sa hovorí, že prehry nás posúvajú ďalej. Ja verím, že ich naši hokejisti absorbovali a posunie ich to ďalej."

Richard Varga, slovenský triatlonista, trojnásobný majster sveta v akvatlone: "Sledoval som výsledky, reakcie aj komentáre. Ja to beriem tak, že to je úplne iná generácia ako bola predtým. Všetci ešte vidia rok 2002, ale toto je iná liga. Myslím si, že je to taký budíček nielen pre slovenský hokej, ale aj šport. Pokiaľ sa nezačne systematicky riešiť práca s mládežou, ďalej do tých 23 rokov, tak potom tak bude vyzerať ten šport."  

Ivan Jakeš, motocyklový pretekár Rely Dakar: "Absolútne nechápem komentáre niektorých ľudí. Čudujem sa hokejistom, ktorí odmietli reprezentovať a chcú to komentovať. Naši chlapci odviedli to najlepšie, čo mohli a vedeli. Tí, ktorí tam boli, sa nemajú za čo hanbiť. Nech sa hanbia tí, ktorí odmietli reprezentovať."

Štefan Svitko, motocyklový pretekár Rely Dakar: "Vždy sa na hokej teším, ale tento rok som ani nepozeral. Celý náš šport ide dole vodou, štát by sa mal zamyslieť a podporiť mládež. Kedysi boli na Slovensku dobrí športovci v každom odvetví a teraz to je čoraz horšie."

Ján Kováčik, prezident SFZ: "Vystúpenie hokejistov v Kolíne som pozorne sledoval a veľmi emotívne ich zápasy prežíval. Najdôležitejšie je, že sa im podarilo zachrániť v elitnej kategórii, hoci to z ich strany nebol príliš vydarený šampionát. Niekedy sú však v športe aj také obdobia, že sa nedarí. O to viac sa teším, že sme nevypadli do 'béčka'. Myslím si, že všetci bojovali na hranici svojich možností a nie je im čo vyčítať. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, prečo niektorí hráči neprišli a či išlo ešte o nejaký dozvuk bojkotu. Pre mňa ako prezidenta SFZ je podstatné, že v našom národnom tíme s týmto problém nemáme. Naopak, všetci hráči vždy veľmi ochotne chodia reprezentovať a to ma nesmierne teší."

Viktor Pečovský, futbalista MŠK Žilina: "Podľa mňa to chlapci mali ťažké. Bol trošku vidieť rozdiel v kvalite, snažili sa to vynahradiť nasadením a bojovnosťou, ale to nestačí na takýchto podujatiach. Preto to dopadlo tak, ako to dopadlo."

Peter Mičuda, bývalý slovenský basketbalový reprezentant: "Osobne ma teší, ako sa kvôli hokeju každoročne ľudia spájajú, aby fandili slovenskému tímu. Hráčom aj napriek neúčasti niektorých hráčov neuberám bojovnosť, no kvalita asi nebola na zodpovedajúcej úrovni. Fanúšikovska obec bola asi zvyknutá na lepšie výsledky. Je preto potrebné vsadiť na generačnú výmenu, ktorá bude chvíľu trvať. S výhľadom do budúcnosti hodnotím pozitívne tohtoročne účinkovanie reprezentácie do 18 rokov. Je to prísľub, že sa nemusíme obávať."

Dvojnásobná olympijská víťazka kajakárka Elena Kaliská zdôraznila podstatný moment: "Zachránili sme sa, to je dôležité. Bolo by smutné, keby sme vypadli a prepadli sa niekde inde. My patríme do elitnej kategórie, no zhodou okolností sme teraz v nej neuspeli. Je to o skúsenostiach, aj o šťastí, ktoré sme si asi nezaslúžili. Gólov sme strieľali menej, a to nás najviac odlišovalo, treba ešte vyzrieť. Ak to teda zrátam, naši hokejisti si vyslúžili viac kritiky ako pochvaly. Možnosť hrať v reprezentácii dostalo viacero nových hráčov, dlhé roky sme boli naučení na opory z NHL, raz to však muselo prísť a musíme generačnú výmenu rešpektovať. Nevyhnutne treba dávať príležitosť iným, mladším, hráčom s perspektívou, ktorí chcú na sebe pracovať. Možno nám čoskoro svitne na lepšie časy. Aj vo vodnom slalome nastal pohyb, do popredia sa tlačia nové mená a nás starších sa snažia z nej vytlačiť. A to je dobre, konkurencia rastie a aj v hokeji sa časom presadí nejaký silnejší ročník, s ktorým mužstvo porastie."

Olympijský víťaz z Ria chodec Matej Tóth si slovenský hokej na MS dosť podrobne prečítal. "Niektoré zápasy som odsledoval celé, niekedy som však nestíhal. Náš hokej nám ponúkol reálny obraz a aj konkurencia ukázala svoju silu, čo však fanúšikovi nestačí. Chcel viac, no ja som optimista. Aj keď sme na šampionáte neboli v najsilnejšom zložení, mohli sme dopadnúť lepšie. Pri zhode okolností sme v dôležitých zápasoch nemuseli stratiť toľké body. Zvykli sme si na úspechy generácie, ktoré vychádzali z predchádzajúceho systému a k nej patrím aj ja. Potom nastala zmena, systém sa menil, nastali aj diery, niektoré vekové kategórie nám chýbali. Nie je však všetkým dňom koniec, mali by sme len viac vnímať, že zlatá generácia nám už dnes v hokeji len málo pomôže. Chce to len čas, aby mladá generácia zobrala opraty do rúk a dozrela. Tento hokejový šampionát poslúžil na vytriezvenie, starším hráčom už chýbala vôľa i energia, aby pomohli, a tak sa mohli vo väčšej miere ukázať mladší. Ak budeme v slovenskom športu postupne a citlivo dopĺňať reprezentácie mladšími, určite sa potešíme opäť z prenikavých úspechov."

Dominik Hrbatý, bývalý slovenský tenista: "Naši hokejisti robili čo mohli, bojovali, no nemali takú úroveň, ako hráči z najlepších tímov. Proti silným sa snažili vytiahnuť, postupne však začali panikáriť, robiť chyby a góly v našej sieti pribúdali. Pre chalanov to však bola veľká škola života. Mnohí z nich štartovali na MS prvýkrát. Prehry ich môžu posilniť. Budú sa snažiť zlepšovať a o rok či o dva môžu niektorí z nich patriť k lídrom tímu."

Karol Kučera, bývalý slovenský tenista: "Zápasy slovenských hokejistov na MS som sledoval iba jedným okom, lebo som bol na cestách. Videl som časť duelov s Nemeckom a Dánskom. Veľa našich fanúšikov je sklamaných, lebo nasadili latku veľmi vysoko. Ukazuje sa, že momentálne nemáme takú silu ako najlepšie tímy sveta. Bude treba rozšíriť hráčsku základňu a pritiahnuť do hokejového hnutia viac osobnosti, ktoré sa v minulosti zaslúžili o medaily z MS."

Viac o téme: Dominik Hrbatý Ivan Jakeš Matej Tóth Elena Kaliská Ján Riapoš Erik Vlček Richard Varga Karol Kučera
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články