Zlý deň pre Šarapovovú: Najskôr nepríjemná správa, potom skreč zápasu

Maria Šarapovová
Maria Šarapovová

RÍM - Britská tenistka Johanna Kontová po výhre nad Kazaškou Juliou Putincevovou 6:3, 6:0 postúpila na turnaji WTA v Ríme do osemfinále.

V 2. kole skončila Ruska Maria Šarapovová, ktorá pre zranenie ľavého stehna skrečovala duel s Chorvátkou Mirjanou Lučičovou-Baroniovou v treťom sete. Tesne pred jej zápasom oznámili organizátori Roland Garros, že jej neudelia voľnú kartu na blížiaci sa grandslamový turnaj v Paríži.

"Rozhodol som nedať voľnú kartu Marii Šarapovovej. Je mi Marie ľúto, jej fanúšikov takisto. Asi budú sklamaní a ona tiež. Je to však moja zodpovednosť. Mám misiu ochraňovať tento šport a jeho vysoké štandardy," uviedol prezident FFT Bernard Giudicelli v priamom prenose na facebooku.

"Dištanc má za sebou a môže podstúpiť vlastnú cestu za novými úspechmi. Voľná karta môže byť pri návrate po zranení, ale nie pri návrate po treste za doping," dodal Giudicelli.

Viaceré twitterové zdroje pripomenuli, že Francúzi neuhli ani pre marketingové záujmy vzhľadom na absenciu superhviezd Rogera Federera zo Švajčiarska (vynecháva celú antukovú časť sezóny) a Američanky Sereny Williamsovej (tehotenstvo). "Sú to dve úplne odlišné záležitosti. Organizujeme grandslamový turnaj, nie kasting," povedal už v apríli pre AFP Giudicelli, zdieľal to napríklad web ORF.

"Je to komplikované. Chceme, aby sa po dopingovom prípade hľadelo na Mariu ako na kompletne akceptovateľnú. Integrita je však jedným z našich hlavných pilierov. Nemôžeme na jednej strane zvyšovať financie na boj proti dopingu a na druhej strane pozvať Šarapovovú," vyhlásil Giudicelli, keď vyvstali informácie, že FFT od marca diskutuje s Ruskou, resp. jej manažmentom, a vtedy doplnil: "Stretneme sa s ňou, vypočujeme si jej názory, potom sa pozhovárame s riaditeľom podujatia Guyom Forgetom a rozhodneme sa."

Giudicelli teraz na tému zníženia diváckej, obchodnej a mediálnej príťažlivosti RG skonštatoval: "Viem, aká je Mariina kapacita. Poznám očakávania fanúšikov a vysielateľov. Pre mňa však bola nepriechodná alternatíva povýšiť to nad silné záväzky a rešpekt k antidopingovému kódexu."

Prezident Ruskej tenisovej federácie Šamiľ Tarpiščev pre národnú agentúru TASS vyhlásil: "Považujem to za nesprávne rozhodnutie. Maria na Roland Garros dvakrát triumfovala a má nedotknutú reputáciu. Zaslúži si hrať."

Dvojhra - 1. kolo:

 

Daria Gavrilovová (Aus.) - Madison Keysová (USA-10) 2:6, 7:5, 7:5

Julia Görgesová (Nem.) - Kristina Mladenovicová (Fr.-13) 7:6 (6), 7:5

Kiki Bertensová (Hol.-15) - Monica Niculescová (Rum.) 2:6, 6:2, 6:1

Timea Bacsinszká (Švaj.) - Tímea Babosová (Maď.) 6:2, 6:2

Catherine Bellisová (USA) - Misaki Doiová (Jap.) 6:4, 7:6 (6)

Lauren Davisová (USA) - Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) 6:2, 5:7, 6:3

Anett Kontaveitová (Est.) - Andrea Petkovicová (Nem.) 6:3, 6:4

Jekaterina Makarovová (Rus.) - Roberta Vinciová (Tal.) 6:2, 6:1

Jelena Ostapenková (Lot.) - Shelby Rogersová (USA) 6:3, 6:4

Anastasija Sevastovová (Lot.) - Irina-Camelia Begová (Rum.) 6:4, 6:4

2. kolo:

Johanna Kontová (V. Brit.-5) - Julia Putincevová (Kaz.) 6:3, 6:0 

Svetlana Kuznecovová (Rus.-7) - Kateřina Siniaková (ČR) 6:1, 7:6 (3)

Mirjana Lučičová-Baroniová (Chor.-16) - Maria Šarapovová (Rus.) 6:4, 3:6, 1:2 - skreč, Šarapovová odstúpila


Tagy: Maria Šarapovová

Zdroj:
TASR, SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA