Majstrovstvá môžu opäť hostiť dve krajiny: Toto sú kandidáti pre rok 2021

Slovenskí fanúšikovia
Slovenskí fanúšikovia

KOLÍN NAD RÝNOM - O usporiadanie hokejových majstrovstiev sveta v roku 2021 sa uchádzajú Fínsko s mestami Helsinki a Tampere a Bielorusko spoločne s Lotyšskom, ktoré ponúkajú ako hostiteľské mestá Minsk a Rigu. O organizátorovi šampionátu rozhodnú v piatok v Kolíne delegáti výročného kongresu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

Už vo štvrtok obaja záujemcovia prezentovali v hlavnom hostiteľskom meste MS 2017 svoje kandidatúry. Tie posúdia delegáti zo 67 členských asociácií spoločne s členmi Rady IIHF a v piatok svojím hlasovaním rozhodnú o usporiadateľovi šampionátu, ktorý sa uskutoční od 7. do 23. mája 2021. Zároveň budú prideľovať aj organizátorov ďalších 27 turnajov nižších divízií a juniorských kategórií pre rok 2018.

Fíni naposledy hostili turnaj elitnej kategórie MS v rokoch 2012 a 2013 spoločne so Švédmi, samostatne zorganizovali šampionát naposledy v roku 2003. Ako dejiská ponúkajú helsinskú Hartwall Arénu (kapacita 13.431 miest), v Tampere by mala vyrásť v centre mesta nová, ultramoderná hokejová hala pre 13.500 divákov. Otvoriť by ju mali v roku 2020 a svojím komfortom a vybavením by mala byť najšpičkovejšou v celej Severnej Európe. Fínsku kandidatúru prezentovali vo štvrtok legendárny Saku Koivu a prezident Fínskeho hokejového zväzu Harri Nummela. "Hokej je významnou súčasťou fínskeho spôsobu života a môžem vám garantovať, že fanúšikovia sa postarajú o skvelú atmosféru počas celého turnaja. Možno nie sme najlepší rečníci, ale keď niečo robíme, tak to robíme na jednotku," citoval Koivua webový portál IIHF.

Spoločná bielorusko-lotyšská kandidatúra vstupuje do volieb so sloganom "Vášeň, žiadne hranice", ktorým chcú poukázať na zanietenosť tamojších hokejových fanúšikov a vzájomné dobré vzťahy dvoch susedských krajín. Dokumentovať to mala aj prezentácia s videosekvenciou s pohľadom z vesmírnej stanice, na ktorom nie je vidno hranicu medzi krajinami. Bielorusi pôvodne plánovali kandidovať na MS 2021 sami s dvoma arénami v Minsku, napokon ale spojili sily s pobaltskou krajinou. Bielorusko zorganizovalo šampionát v roku 2014, o štyri roky by mala zápasy hostiť Minsk Aréna s kapacitou 15.086 miest, ktorá by mala byť hlavným dejiskom MS 2021. Druhým bude Riga, ktorá je vzdialená od bieloruskej metropoly iba hodinu lietadlom.

Lotyši dúfajú, že v Aréne Riga pre 10.300 divákov vytvoria rovnako fantastickú atmosféru, ako tomu bolo počas hokejových zápolení na MS 2006. "Veľa sme sa naučili pri organizovaní majstrovstiev sveta v rokoch 2006 v Rige a 2014 v Minsku. Veríme, že s nadobudnutými skúsenosťami vieme usporiadať ešte lepší turnaj v roku 2021," nechal sa počuť Jaroslav Zavhorodnij, generálny sekretár Bieloruského hokejového zväzu. "Bude to fantastická príležitosť ukázať, že Európa je o vášni a nie o hraniciach. Budeme sa snažiť zaviesť prijateľné ceny vstupeniek pre fanúšikov," vyslovil sa starosta Rigy Nils Usakovs.

Budúcoročný hokejový sviatok sa uskutoční v dánskych mestách Kodaň a Herning, o rok neskôr privítajú MS Bratislava a Košice a v roku 2020 zorganizujú šampionát švajčiarske mestá Zürich a Lausanne.


Tagy: Bielorusko Fínsko Lotyšsko Majstrovstvá sveta v hokeji

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR

DISKUSIA