VIDEO O titul si proti Kanade zahrajú Švédi: Tri korunky hladko zdolali Fínov

Gabriel Landeskog pred bránkarom a trojica fínskych hráčovGabriel Landeskog pred bránkarom a trojica fínskych hráčov Zdroj: SITA

KOLÍN NAD RÝNOM - Hokejová reprezentácia Švédska má po dvojročnom medailovom pôste istotu aspoň striebra z 81. majstrovstiev sveta v Nemecku a Francúzsku. "Tri korunky“ v kolínskej Lanxess Arene zdolali v sobotňajšom večernom semifinále výber Fínska 4:1 a postúpili do nedeľňajšieho finále proti Kanade (hrá sa o 20.45 h). Fínov o 16.15 h čaká duel o bronz proti Rusom.

Švédi na predchádzajúcich dvoch MS vypadli vo štvrťfinále, v nedeľu sa budú snažiť o prerušenie kanadskej dominancie v ostatných sezónach. Vo finále si zahrajú po štyroch rokoch, naposledy sa v ňom predstavili pri zlatých domácich MS 2013.

Začiatok stretnutia omnoho lepšie vyšiel hokejistom Švédska, ktorí sa už v 2. min ujali vedenia zásluhou presného zásahu obrancu Alexandra Edlera od modrej čiary. Inkasovaný gól Fínov nepoložil a odpovedali najlepším možným spôsobom - v 5. min sa puk dostal medzi kruhmi k Joonasovi Kemppainenovi a jeho pokus skončil za Henrikom Lundqvistom. V ďalšom priebehu úvodného dejstva sa šance striedali na oboch stranách, ale skóre sa nezmenilo. V druhej tretine mali z hry viac hráči "Tre Kronor“ a v 25. min už po siedmich sekundách využil presilovku John Klingberg delovkou od modrej čiary. V druhej desaťminútovke druhej časti prišla ďalšia početná výhoda Švédom a ďalší presný zásah v bránke Harriho Säteriho - talentovaný William Nylander sa medzi kruhmi dostal k puku a poslal svoj tím do dvojgólového vedenia. V tretej tretine sa Fíni snažili duel zdramatizovať, ale nedokázali nájsť recept na pozornú švédsku defenzívu. V 54. min pridal štvrtý gól švédskej reprezentácie Joakim Nordström presnou strelou zo stredu kruhu po pravici brankára Harriho Säteriho. V závere Fíni siahli po hre bez gólmana, ale napriek veľkému tlaku sa im nepodarilo duel zdramatizovať.

Viac o téme: Švédsko Fínsko Majstrovstvá sveta v hokeji