Českom otriasa ďalšia tragédia: Po Rajtoralovi spáchal samovraždu aj slovenský rodák!

David Bystroň v januári 2012David Bystroň v januári 2012 Zdroj: fcviktoria.cz

OLOMOUC - Od tragickej smrti bývalého reprezentanta a futbalistu Plzne Františka Rajtorala (†31), ktorý spáchal samovraždu, neuplynul ani mesiac a Českom otriasa ďalšia obrovská tragédia. Samovraždu tentokrát spáchal bývalý hráč Plzne a zároveň slovenský rodák David Bystroň (†34), ktorý sa v novembri roku 1982 narodil v Levoči a s Viktorkou si zahral aj v prestížnej Lige majstrov.

Bývalý obranca Ostravy, Plzne či Olomouca si siahol na život v piatok, podľa predbežných informácií sa podobne ako pred necelým mesiacom Rajtoral tiež obesil. Českému periodiku iDNES.cz to potvrdili dva na sebe nezávislé zdroje. Bystroň, ktorý naposledy hral vo Švajčiarsku, je za posledný mesiac druhým českým futbalistom, ktorý zomrel vlastnou rukou. Jeho bývalý spoluhráč z Viktorie František Rajtoral sa obesil 23. apríla v Turecku. Bystroň sa podľa informácií serveru iDnes.cz obesil v pivnici svojho bytu a zanechal po sebe list na rozlúčku.

Toto tragické riešenie prišlo po rodinných aj finančných problémoch, s ktorými bojoval v zahraničí. Posledný rok totiž strávil vo švajčiarskych nižších súťažiach, od januára pôsobil v tíme US Schluein Ilanz, v drese tohto celku ešte minulú nedeľu odohral proti FC Buchs 77 minút.

V Česku si urobil meno pri angažmáne v Baníku Ostrava, s ktorým vyhral titul, neskôr patril k oporám Viktorie Plzeň, s ktorou slávil ligový titul, získal tiež Český pohár a zahral si aj prestížnu Ligu majstrov. Rodák z Levoče je takisto aj bulharským majstrom s Levski Sofia. Práve najprestížnejšia európska klubová súťaž sa mu však stala osudnou...

Po triumfe v bieloruskom Borisove (1:0) totiž dopingová kontrola odhalila v novembri roku 2011 v jeho tele zakázanú látku metamfetamín, ktorá sa do jeho tela mohla dostať ako následok požitia drog - pervitínu alebo extázy. Ešte kým to celé vyšlo na povrch, slávil v Lige majstrov gól do siete slávneho AC Miláno, ktorým pomohol Plzni k postupu do jarnej fázy. Potom dopingová kauza praskla a Bystroň inkasoval za doping dvojročný dištanc, čím jeho kariéra nabrala prudký pád. Klub s ním okamžite rozviazal zmluvu a tak sa dal na študovanie trénerstva. Potom si ešte trochu zatrénoval s Plzňou a po skončení dopingového trestu zamieril do druholigového Olomouca. Na vrchol sa však už nikdy nevrátil. Vlani v lete odišiel do švajčiarskeho Linthe, ktorý v zime vymenil za Ilanz.

Viac o téme: František Rajtoral FC Viktoria Plzeň David Bystroň
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: fcviktoria.cz
  • Zdroj: ČTK, športky, idnes.cz

Súvisiace články