Slovensku uletel priamy postup z rúk: Napriek prehre šanca na šampionát žije!

Slovenskí volejbalisti si zahrajú barážSlovenskí volejbalisti si zahrajú baráž Zdroj: svf.sk

APELDOORN - Slovenskí volejbaloví reprezentanti sú naďalej v hre o účasť na budúcoročných MS v Taliansku a Bulharsku.

Definitívu dala nedeľňajšia prehra Slovákov 2:3 (25, -24, 22, -16, -9) v Apeldoorne s domácimi Holanďanmi v ich záverečnom piatom vystúpení na turnaji B-skupiny (23. - 28. mája) v rámci II. fázy európskej časti kvalifikácie. Holanďania sa bez prehry stali víťazmi skupiny a prenikli na svetový šampionát. Slováci uhájili 2. priečku, ktorá zaručí právo štartu na šesťčlennom turnaji záverečnej III. fázy eliminácie (11. - 16. júla 2017), z ktorého postúpi na MS iba najlepší. Slovensko dosiaľ na svetovom šampionáte neštartovalo.

Slovenskí volejbalisti mali v nedeľu situáciu vo svojich rukách. Na priamy postup potrebovali zverenci Miroslava Palguta víťazstvo 3:0; ak by zvíťazili 3:1, o víťazovi skupiny by rozhodlo až štvrté kritérium - pomer získaných a prehratých lôpt - pričom výrazne lepšie na tom pred vzájomným súbojom bola domáca reprezentácia (1,2954 oproti 1,1037 na strane SR). Výhra 3:2 by dala Slovákom istotu 2. priečky. Holanďania potrebovali na priamy postup získať dva sety, takmer určite by im však stačil aj jeden. Slovákom v nedeľu najskôr nechcene pomohli Rakúšania, ktorí prehrali 1:3 s Moldavcami a prišli o šancu na 2. miesto; volejbalistom spod Tatier odvtedy stačila na miestenku do baráže aj prehra 2:3 v poslednom stretnutí.

Slováci v prvom sete zaostávali aj o päť bodov (8:13), manko však zmazali, v dramatickej koncovke uspeli 27:25 a naďalej živili nádej na priamy postup. V druhej časti viedli Holanďania 14:10, no Slováci vyrovnali na 22:22. Domáci tím sa dostal k dvom setbalom, významovo mečbalom (24:22). Slováci ich odvrátili, tretí však už nie a prehrali 24:26; na palubovke prvýkrát vypukla holandská radosť.

Slovákom naďalej išlo o veľa, na istotu baráže potrebovali ešte jeden set. V treťom dejstve Palgutovi zverenci zaostávali 4:10, výbornou pasážou však otočili na 14:12 vo svoj prospech a napokon uspeli 25:22, čím si zabezpečili 2. priečku a baráž. Štvrtú časť hry pre seba uchmatli Holanďania (25:16), ktorí nenechali nič na náhodu a naplno sa tešili až po zisku svojho druhého setu. V piatom išlo o prestíž a uspeli domáci (15:9).

Slováci v Holandsku vybojovali 3 víťazstvá (Luxembursko 3:0, Moldavsko 3:0, Grécko 3:2), dvakrát ťahali za kratší koniec (Rakúsko 1:3, Holandsko 2:3).

Kvalifikácia volejbalistov o postup na MS 2018 do Talianska a Bulharska - európska časť - II. fáza - B-skupina - Apeldoorn (Hol.) - nedeľa:

Moldavsko - Rakúsko 3:1 (-22, 29, 22, 24)

Grécko - Luxembursko 3:0 (19, 23, 21)

Holandsko - Slovensko 3:2 (-25, 24, -22, 16, 9)
141 minút, rozhodovali: Alijev (Azer.) a Pavlov (Rus.), 1000 divákov
Zostava a body SR: Ondrovič 8, Mlynarčík 22, Chrtiansky 14, Kohút 7, Zaťko, Paták 26, libero Kubš (Kriško, F. Palgut)
Najviac bodov Holandska: Diefenbach a Van Dijk po 17, Andringa 12

Miroslav Palgut (tréner SR): "Nezačali sme dobre. Holanďania nás tlačili podaním a mali sme problém sa presadiť v útoku. Našťastie sme sa v koncovke chytili, veľmi dobre sme podávali a vyhrali sme prvý set. V druhom sme v koncovke nezatlačili súpera podaním, napriek tomu, že sme veľmi dobre útočili. Tretí set sme zvládli a vybojovali sme postup do baráže. V ďalšom priebehu Holanďania veľmi dobre bránili v poli a v tajbrejku sme už nemali morálnu silu na víťazstvo. Bol to náročný turnaj, ani jeden tím nebol vyslovene slabý a vo všetkých zápasoch sme museli siahnuť na dno síl. Mrzí nás prehra v zápase s Rakúskom, ktorý nám nevyšiel a robili sme veľa chýb. Rakúšania však v ďalšom priebehu ukázali svoju kvalitu a siahali dokonca na priamy postup."

6. Luxembursko 5 0 5 3:15 1
Pozn.: Prvým kritériom pre určenie poradia je počet dosiahnutých víťazstiev, následne počet získaných bodov, pomer získaných a prehratých setov, pomer získaných a prehratých lôpt a výsledok vzájomného zápasu.

Účastníci turnaja III. fázy kvalifikácie (11. - 16. júla 2017, na MS postúpi iba víťaz): Nemecko, Slovensko, Belgicko, Estónsko, Bielorusko, Španielsko

Viac o téme: Holandsko Slovensko