VIDEO Kližan ani v Paríži nezaprel svoju povahu: Domáci miláčik Slovákovi odmietol podať ruku!

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: SITA

PARÍŽ - Slovenský tenista Martin Kližan zvíťazil za 3:39 h tesne 7:6 (4), 6:3, 4:6, 0:6, 6:4 nad domácim držiteľom voľnej karty Laurentom Lokolim v utorňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna). Pre člena Top 50 Kližana to bol premiérový vzájomný duel s 22-ročným 285. mužom singlového renkingu ATP Lokolim, ktorý dosiaľ najvyššie figuroval na 207. priečke. Slovák ukončil sériu svojich prehier v úvodných kolách na veľkej štvorke na hodnote päť. Raduje sa prvý raz od US Open 2015.

Lokoli sa po zápase postaral o rozruch, keď odmietol podať Kližanovi ruku. "Súper hral počas celého zápasu divadlo. Neprejavil voči mne dostatočný rešpekt, nesprával sa ako päťdesiaty hráč svetového rebríčka ATP. Všetko sa začalo už v úvode stretnutia a vyvrcholia to vo štvrtom sete. Kližan na mňa pozeral, akoby chcel opustiť kurt a zápas skrečovať. Keď som mu dal stopbal, ani sa za ním nerozbehol. V piatom sete však odrazu začal hrať ako dušu a behal za každou loptičkou ako zajac," povedal Francúz pre denník L'Equipe.

Dvadsaťsedemročného ľavorukého Petržalčana Kližana bude v 2. kole čakať Andy Murray (V. Brit.-1), ktorý zdolal Rusa Andreja Kuznecova 6:4, 4:6, 6:2, 6:0. Lídrovi svetového rebríčka Murraymu by mohol odplatiť prehru 3:6, 7:6 (5), 0:6, ktorú inkasoval vlani v októbri na tvrdom povrchu v hale vo Viedni, teda v úplne odlišných podmienkach v porovnaní s terajšími.

Kližan teraz má v päťsetových drámach celoživotnú štatistiku 5:8, pričom priebežne bolo jeho skóre pozitívne 4:3. V januári na melbournských Australian Open v 1. kole podľahol Švajčiarovi Stanovi Wawrinkovi 6:4, 4:6, 5:7, 6:4, 4:6. V druhom, treťom aj rozhodujúcom sete pritom viedol o brejk, ani raz to nedotiahol. V piatom dejstve prišiel za stavu 4:3 o podanie z náskoku 40:15 a napokon už nezískal ani gem.

Kližan sa vyhol prípadnej renkingovo najhoršej prehre od 22. apríla 2012, keď v 2. kole kvalifikácie na antuke v Bukurešti nestačil na Maďara Attilu Balázsa, vtedy 450. v systéme.

Zverenec Martina Hromeca Kližan je osemfinalistom newyorských US Open 2012. Vo francúzskej metropole, kde v sezóne 2006 dobyl trofej medzi juniormi, bol v 3. kole v roku 2014. Vlani po problémoch s plantárnou fascitídou na pravej nedohral vstupný zápas s Japoncom Tarom Danielom. Bolo to po takmer štvrťročnej zdravotnej prestávke. Nestačil mu náskok 2:0 na sety (plus vedenie 4:3 s brejkom v tretej časti, resp. dokonca 4:0 vo štvrtom dejstve) - 6:3, 6:4, 5:7, 4:6, 0:3 a skreč. História sa teraz nezopakovala.

Slovenský tenista Martin Kližan a Portugalčan Joao Sousa prehrali za 84 minút 3:6, 5:7 s takisto nenasadeným izraelsko-brazílskym párom Jonathan Erlich, André Sá v utorňajšom stretnutí. 1. kola štvorhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (28. mája - 11. júna).

Kližan predtým v rovnaký deň za 3:39 zvíťazil tesne 7:6 (4), 6:3, 4:6, 0:6, 6:4 nad domácim držiteľom voľnej karty Laurentom Lokolim v 1. kole dvojhry. Vo štvrtok v 2. kole vyzve britského lídra singlového renkingu ATP Andyho Murrayho.

Kližan a J. Sousa naposledy spolu hrali takisto vo francúzskej metropole, ale na tvrdom povrchu v hale vlani na jeseň na "tisícovom" podujatí v lokalite Bercy, dostali sa do osemfinále. Dvadsaťsedemročný Petržalčan Kližan sa v debli na veľkej štvorke dvakrát prebojoval za úvodné kolo, na RG z predchádzajúcich štyroch pokusov ani raz.

Jonathan Erlich, André Sá (Izr./Braz.) - Martin Kližan, Joao Sousa (SR/Portug.) 6:3, 7:5 za 84 minút

Viac o téme: Martin Kližan Laurent Lokoli